S. Vyzentalis klastojo savo gyvenimo faktus

2009 liepos mėn. 20 d. 18:01:07 Perskaitė 6167

Simonas Vyzentalis (Simon Wiesenthal), išgarsėjęs teisingumo paieškomis, iš tiesų sugavo daug mažiau karo nusikaltėlių nei teigė pats ir suklastojo savo biografijos faktus, informuoja "The Sunday Times".

Pats žymiausias kovotojas su nacistais S. Vyzentalis melavo apie savo pasiekimus kovoje su buvusiais fašistais, teigia knygos "Blogio medžioklė" autorius Gajus Voltersas (Guy Walters). S. Vyzentalis į savo biografiją įtraukė išgalvotus faktus ir dažnai pats painiojosi tarp savo melų apie nacistų medžiotojo vaidmenį.

S. Vyzentalis visame pasaulyje garsėjo kaip kone "šventasis", labai daug prisidėjęs prie baltojo nacisto Adolfo Eichmano (Adolf Eichmann) sulaikymo. Iš tikrųjų jis visai nesusijęs su A. Eichmano sulaikymu, kuris buvo Argentinos perduotas Izraeliui ir 1961 metais jam buvo įvykdyta mirties bausmė, teigia G. Voltersas.

Iš tiesų S. Vyzentalis sulaikė gerokai mažiau nacistų, nei pats teigė. Be to, jis kūrė išgalvotas istorijas apie savo gyvenimą karo metais. Būtent dėl šios priežasties S. Vyzentalio memuarai pilni neatitikimų su tikrove, teigia "Blogio medžioklės" autorius.

Savo knygoje G. Voltersas aptaria žinomiausius epizodus iš S.Vyzentalio gyvenimo iki ir per Antrąjį pasaulinį karą.

S. Vyzentalis gimė 1908 metais Vučačo mieste, Lenkijos Galicijos regione. Jis mokėsi Prahoje, architektūros fakultete, nors diplomo taip ir negavo. Pačio S. Vyzentalio teigimu, 1941 metų liepos 6 dieną jis buvo sulaikytas vokiečių okupuotame Lvove. G. Voltersas teigia, kad kiekvieną kartą, kai pateikia smulkesnes savo gyvenimo detales, jis meluoja.

Kaip pasakoja S. Vyzentalis, jis ir šeimos draugas Grosas (Gross) buvo sulaikyti 1941 metų liepos 6 dieną. Pasakojama, kad jis ir dar 40 žydų buvo išrikiuoti kalėjimo kieme sušaudymui. Tuomet Ukrainos policijos pareigūnai pradėjo po vieną juos šaudyti į kaklą. Kai atėjo S. Vyzentalio eilė, suskambėjo bažnyčios varpai, kviečiantys į vakarines pamaldas, egzekucija stebuklingai buvo nutraukta ir jis liko gyvas, nes budeliai išskubėjo į pamaldas. Likusieji gyvi buvo nugabenti į kalėjimo kameras, kur, kaip teigia pats S. Vyzentalis, jis kietai įmigo. Jį pažadino ukrainietis draugas ir pamokė juos išsigelbėti apsimetus rusų šnipais. Per apklausą S. Vyzentalis buvo žiauriai kankinamas, neteko dviejų dantų, tačiau vėliau buvo paleistas į laisvę. G. Voltersas teigia, kad ši istorija yra išgalvota.

Po karo amerikiečių tyrėjams, kurie tyrė karo nusikaltimus, S. Vyzentalis sakė, kad buvo sulaikytas liepos 13 dieną ir iš kalėjime paspruko laimingo atsitiktinumo dėka. Vėliau pakeitęs savo sulaikymo datą į liepos 6 dieną, S. Vyzentalis ją susiejo su pirmuoju žydų pogromu Lvove.

1944 metais S. Vyzentalis atsidūrė Gros-Rozeno koncentracijos stovykloje netoli Vroclavo. Savo biografui jis pasakojo, kad ten nuo mirties jį išgelbėjo Raudonojo Kryžiaus inspekcija. Tuomet jis atsipirko tik kojos piršto amputacija, po kurios prasidėjo gangrena. G. Voltersas teigia, kad tuomet visų pirma egzekucijos inspekcijos metu būdavo laikinai sustabdomos, o antra, į konclagerius tuomet Raudonojo Kryžiaus organizacijos iš viso neįleisdavo. S. Vyzentalis pasakoja, kad iš karto po amputacijos jis sugebėjo pėsčiomis iki kitos stovyklos nueiti daugiau nei 200 kilometrų. Jis atsidūrė Austrijos lageryje, kur gangrena pasiekė kelį, tačiau kai iš lagerio jį paleido, kažkokiu būdu "didvyris" sugebėjo atsistoti ir pats iš ten išeiti. Koją pagydyti be amputacijos buvo įmanoma tik antibiotikais, bet tai mažai tikėtina, teigia G. Voltersas. S. Vyzentalis teigia, kad jo koja pasveiko stebėtinai greitai, per 20 dienų, ir jis jau galėjo padėti amerikiečiams tirti karo nusikaltimus.

"S. Vyzentalis teigia, kad pabuvojo 13 koncentracijos stovyklų, nors iš tikrųjų jis buvo ne daugiau kaip šešiose", - rašo G. Voltersas.

Vėliau S. Vyzentalis pasakojo, kad po kelių savaičių su amerikiečiais pagavo daug nusikaltėlių, nors tai, anot G. Volterso, yra melas. Tai tik keli faktai iš S. Vyzentalio gyvenimo, kuriuos aptaria knygos" Blogio medžioklė" autorius. Pačioje knygoje tokių faktų pateikiama daug daugiau.

"Širdies gilumoje S. Vyzentalis mėgo šou ir sau prisiėmė didžiausio pasaulyje nacistų medžiotojo vaidmenį", - reziumuoja G. Voltersas.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net