respublika.lt

Rusija naftą pardavinėjo brangiau net ir po kainų lubų nustatymo

(224)
Publikuota: 2023 vasario 26 16:40:46, Petras Šuliauskas
×
nuotr. 1 nuotr.
Asociatyvi EPA-Eltos nuotr.

Praėjusių metų gruodžio mėnesį Vakarų šalys susitarė rusiškai naftai taikyti 60 JAV dolerių už barelį siekiančias kainų lubas. Agentūros „Bloomberg" turimi duomenys rodo, kad mažiausiai dar mėnesį po to Maskva naftą pardavinėjo brangiau.

 


Nors Europos Sąjungos ir G7 šalys sutarė dėl kainų rusiškai naftai lubų, po šio sprendimo priėmimo Maskvos parduodamos naftos vidutinė kaina siekė 74 JAV dolerius už barelį. Tai leido Rusijai gauti gerokai didesnį pelną negu tikėjosi Vakarų šalys. Agentūra tokią informaciją pateikė remdamasi Kolumbijos ir Kalifornijos universitetų Tarptautinių finansų instituto atliktais tyrimais. Tiesa, 60 JAV dolerių už barelį riba buvo nustatyta tik jūrų transportu eksportuojamai naftai. Ribojimai nebuvo taikomi naftotiekiu „Družba" ES šalims tiekiamai žaliai naftai.

Analizuodami muitinių dokumentus, tyrimo autoriai paskaičiavo, kad, nepaisant galiojančių ribojimu, vidutinė parduodamos rusiškos naftos kaina siekė 74 JAV dolerius už barelį, kas maždaug ketvirtadaliu viršijo nustatytą ribą.

Jų surinkti duomenys rodo, kad skirtingomis kryptimis tiekiamos naftos kainos buvo:

Baltijos jūros uostais - 58,86 JAV doleriai už barelį;

Juodosios jūros uostais - 63,34 JAV doleriai už barelį;

Ramiojo vandenyno uostais - 82,24 JAV doleriai už barelį;

Šiaurės Ledinuotojo vandenyno uostais - 79,31 JAV doleriai už barelį;

Naftotiekiu „Družba" - 65,98 JAV doleriai už barelį;

Naftotiekiu į Kiniją - 80,91 JAV dolerių už barelį.

Analitikų ataskaitoje teigiama, kad maždaug pusė rusiškos naftos pervežimų tenka taip vadinamam „šešėliniam" tankerių laivynui, kurio naudojimas leidžia apeiti taikomus ribojimus. Atsižvelgiant į tai, mokslininkai paragino skubiai pradėti tyrimą.

ES ir G7 šalių nustatytos, jūromis trečiosioms šalims tiekiamos, rusiškos naftos kainų lubos įsigaliojo praėjusių metų gruodžio 5 d. Vasario 5 d. pradėjo galioti rusiškų naftos produktų į ES draudimas. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad rusiškiems naftos produktams taikomas embargas ir su juo susijusios kainų lubos negalioja tiems naftos produktams, kurie iš rusiškos naftos buvo pagaminti užsienyje.

Draudimas netaikomas ir tuo atveju, jeigu rinkai siūloma trečiosiose šalyse sumaišyta rusiška ir iš kitų šaltinių gauta nafta.

Vakarams įvedus sankcijas, Maskva ėmėsi atsakomųjų priemonių. Prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė įsaką, kuriuo buvo uždrausta rusišką naftą ir iš jos pagamintą produkciją tiekti tiems piliečiams ir įmonėms kurios, tiesiogiai ar netiesiogiai, bet nusprendė taikyti kainų lubas.

Rusija 2021 m. ES ir G7 šalims pardavė 214,7 mln. tonų naftos ir jos produkcijos už bendrą beveik 110 mlrd. JAV dolerių sumą. Tai sudaro apie 70 proc. bendro, šios produkcijos eksporto į pasaulines rinkas, kiekio. Baigdami ataskaitą, jos autoriai atkreipė dėmesį, kad susidūrus su ribojimais Vakaruose, Rusija naftos tiekimo grandines perorientavo į Aziją.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
43
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (224)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s