respublika.lt

„Reuters“: Prieš invaziją į Ukrainą Rusija sukūrė joje šnipų tinklą

(161)
Publikuota: 2022 rugpjūčio 01 17:30:00, Petras Šuliauskas
×
nuotr. 4 nuotr.
Černobylio AE. Atvirų šaltinių nuotr.

Dar iki agresijos prieš Ukrainą pradžios Rusija šioje šalyje įkūrė savo šnipų tinklą, teigiama „Reuters" atliktame tyrime. Agentūros šaltinio teigimu, būtent todėl jau pirmosiomis invazijos dienomis Rusijai pavyko užimti Černobylio AE.

 

Su Rusijos kariniais planais susipažinęs „Reuters" šaltinis pasakojo, kad Maskva savo žvalgybos agentus į Ukrainą pradėjo siųsti dar 2021-ųjų lapkritį. Jiems buvo pavesta užmegzti ryšius su už Černobylio AE saugumą atsakingais asmenimis. Pasak šaltinio, taip buvo norima užsitikrinti, kad į elektrinę pasiųsti rusų kariai nesusidurs su ginkluotu pasipriešinimu. Šaltinis nurodė, kad atsakingi ukrainiečių pareigūnai už atlygį perdavė rusų šnipams informaciją ne tik apie karinį Ukrainos pasirengimą, bet ir apie tai, kas vyksta atominės elektrinės teritorijoje.

Ukrainos valstybinis tyrimų biuras ir šalies Saugumo tarnyba šią, agentūros paskelbtą informaciją, komentuoti atsisakė.

Nepaisant to, „Reuters" gavo teismo dokumentus bei liudininkų parodymus, iš kurių paaiškėjo, kad Kijevas šiuo metu atlieka mažiausiai penkis ikiteisminius tyrimas. Trys jų vykdomi Černobylio AE dirbusių asmenų atžvilgiu, dar du žmonės įtariami teikę duomenis rusų šnipams arba kitaip prisidėję prie atominės elektrinės užėmimo.

Vienas įtariamųjų - 47-erių Ukrainos saugumo tarnybos (UST) pulkininkas Valentinas Viteris, Černobylio saugumo tarnybos vadas. Šiuo metu pulkininkas yra sulaikytas. „Reuters" turima informacija, pulkininkui inkriminuojamas valstybės išdavimas.

Bendraudamas su tardytojais pats pulkininkas teigė, kad pablogėjus sveikatai jis dar 2022-ųjų vasario 18-ąją pasiėmė ligonlapį. Vasario 24-ąją, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, jis buvo savo namuose Kijeve. Kai tapo aišku, kad rusų daliniai juda link elektrinės, „Reuters" teigimu, V.Viteris paskambino joje budėjusiam Nacionalinės gvardijos vadui ir pasakė „Pagailėk savo žmonių". Pulkininko advokatas kaltinimus valstybės išdavyste vadina „nepagrįstais".

Analogiškas nusikaltimas inkriminuojamas ir buvusiam UST Vyriausios vidinio saugumo valdybos viršininkui Jevgenijui Naumovui. „Reuters" šaltinis šalies teisėsaugos organuose nurodė, kad prieš pat karinių veiksmų pradžią J.Naumovas paslaptingai dingo. Birželį jis buvo sulaikytas Serbijoje. Serbų policija pranešė, kad buvęs saugumietis mėgino slapta patekti į Šiaurės Makedoniją. Kratos jo automobilyje metu buvo rasta 125 tūkst. JAV dolerių, 607 tūkst. eurų ir smaragdų.

Šiuo metu Ukrainos valstybinis tyrimų biuras aiškinasi ar J.Naumovas galėjo rinkti informaciją apie Černobylio AE saugumo sistemas ir vėliau perduoti ją užsienio valstybei. Kovo 31-ąją Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis J.Naumovą pavadino „išdaviku".

Keturių šaltinių, susipažinusių su Kremliaus planais, teigimu, Kremlius tikėjosi, kad slapta veikiantys ir aukštas pareigas užimantys Rusijos agentai, invazijos metu „suvaidins lemiamą vaidmenį". 2019-ais metais iš pareigų atleistas buvęs Ukrainos generalinis prokuroras Jurijus Lucenko pareiškė, kad jau tuomet, įtariant ryšiais su Rusija, buvo sekami „šimtai" Gynybos ministerijos tarnautojų.

Neįvardintas „Reuters" pašnekovas atkreipė dėmesį į tai, kad nemaža dalis žmonių, kuriais Kremlius tikėjosi pasinaudoti, pervertino savo įtaką. Kitas pašnekovas juos pavadino „klounais, kurie visuomet sakys tai, ką nori girdėti šeimininkas, nes kitaip jiems nebus sumokėta".

Tarp tų, kuriais esą tikėjosi pasinaudoti Kremlius, „Reuters" įvardino ir partijos „Opozicionaja platforma - Za žyzn" lyderį Viktorą Medvedčiuką. Pastarasis kaltinimų valstybės išdavyste sulaukė dar 2021-ais. Tuomet jam buvo paskirtas namų areštas, bet prasidėjus karui politikas paspruko. Balandžio 12-ąją Ukraina pranešė, kad V.Medvedčiukas vėl yra sulaikytas.

„Reuters" teigimu, Rusijos valdžia galėjo kliautis buvusiu Aukščiausios Rados deputatu ir buvusiu taip vadinamos Novarosijos parlamento pirmininku Olegu Cariovu. Vasario pradžioje „Financial Times" rašė, kad, amerikiečių žvalgybos duomenimis, O.Cariovas galėjo tapti „marionetinės Ukrainos vyriausybės" vadovu. Vasario 24-osios rytą O.Cariovas savo paskyroje socialiniame tinkle „Telegram" informavo, jog kirto Ukrainos sieną ir pareiškė, kad „Kijevas bus išlaisvintas nuo fašistų". Tiesa, Kijevo O.Cariovas tai ir nepasiekė. Birželį jis socialiniuose tinkluose reklamavo savo viešbutį Kryme. Analizuodama buvusio politiko įrašus socialiniuose tinkluose, „Reuters" daro išvadą, kad jis gyvena Kryme ir reguliariai lankosi Maskvoje.

Bendraudamas su agentūra Ukrainos gynybos ir saugumo tarybos sekretorius Aleksejus Danilovas teigė, kad invaziją pradėjusi Rusija galėjo turėti savo agentų Ukrainos gynybos, saugumo sektoriuose ir teisėsaugoje.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
12
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (161)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s