respublika.lt

Prasideda naujas migrantų vajus: Pakistanas uždarinėja sieną

(0)
Publikuota: 2021 rugsėjo 03 09:00:00, Skirmantas AUŠRYS
×
nuotr. 7 nuotr.
Daugelyje pasienio su Afganistanu punktų susidarė pabėgėlių „kamščiai“ - mažai abejonių, kad ateityje jie mėgins persikelti į Europą. EPA-Eltos nuotr.

Pakistanas vakar pareiškė, kad laikinai uždarys svarbiausią sienos perėjimo punktą, per kurį iš Afganistano plūsta pabėgėliai, bėgantys nuo Talibano valdžios.


„Mes kuriam laikui uždarysime Chamano perėją", - Islamabade sakė vidaus reikalų ministras Šeichas Rašidas Ahmedas (Sheikh Rashid Ahmed), nenurodydamas, kiek laiko bus uždaryta siena.

 

Chamano pasienio perėja jungia Pakistano pietvakarinę Beludžistano provinciją su Spin Boldaku Afganistano Kandaharo provincijoje, Talibano gimtinėje ir tvirtovėje.

Nuo praėjusio mėnesio, kai Talibanas vėl užkariavo Afganistaną, tūkstančiai pabėgėlių kerta sieną per Chamaną.

Pasak pareigūnų ir teisių gynėjų, dar tūkstančiai žmonių desperatiškai laukia Veš Mandi mieste Afganistano pusėje, kad galėtų patekti į Pakistaną.

Pakistanas, kuriame jau gyvena 2,7 mln. afganų pabėgėlių, bėgusių iš tėvynės nuo pat 8-ojo dešimtmečio, teigė, kad negali sau leisti dar vieno antplūdžio, motyvuodamas ekonominiais ir socialiniais sunkumais.

Vyriausybės departamento, atsakingo už pabėgėlius, pareigūnas praėjusią savaitę naujienų agentūrai DPA sakė, kad sausumos keliais į Pakistaną gali atvykti mažiausiai 800 tūkst. naujų pabėgėlių.

Per visą 2500 km ilgio sieną tarp Pakistano ir Afganistano yra keliolika perėjimo punktų.

Torkhamas, antrasis pagal svarbą sienos perėjimo punktas, jungiantis šiaurės vakarų Pešavaro miestą su Nangarharu Afganistane, jau uždarytas.

Akivaizdu, jog kaimyninės šalys nedega entuziazmu priimti afganų migrantus. Štai ir Tadžikistanas vakar perspėjo, kad šaliai trūksta infrastruktūros, kad galėtų priimti daug pabėgėlių iš kaimyninio Afganistano, ir apkaltino tarptautines organizacijas, kad jos nepadeda.

Vidaus reikalų ministras Ramazonas Hamro Rahimzoda susitiko su JT pabėgėlių agentūros atstovu šalyje ir aptarė augančią pabėgėlių ir humanitarinę krizę Afganistane. Jis sakė, kad 80 afganų šeimų, šiuo metu esančių abiejų šalių pasienyje, siekia persikelti į Tadžikistaną „bijodami dėl savo gyvybių". R.H.Rahimzoda skundėsi, kad, nors Tadžikistanas buvo paruošęs teritorijas priimti pabėgėliams, tarptautinės agentūros nepasiūlė „praktinės pagalbos" jiems apgyvendinti. Jis taip pat pažymėjo, kad Tadžikistanas „taikiai grąžino" 5000 Afganistano karių, kurie buvo perbėgę sieną, Talibanui perėmus pietinės kaimynės kontrolę. R.H.Rahimzoda sakė, kad nestabilumas ir auganti humanitarinė krizė Afganistane kelia pavojų, kad „teroristai ims kraustytis į kitas šalis".

Greitas Talibano kilimas į valdžią sukėlė nerimą visose Vidurinės Azijos šalyse, ypač Tadžikistane, kuris 10-ame dešimtmetyje išgyveno penkerius metus trukusį pilietinį karą ir su Afganistanu turi daugiau nei 1300 km ilgio sieną. Šalia esantis Uzbekistanas praėjusį mėnesį sakė, kad grąžino 150 afganų pačių pabėgėlių prašymu ir po derybų su Talibanu, kad šis užtikrintų jų saugumą. Nė viena iš Vidurinės Azijos valstybių, besiribojančių su Afganistanu, nepateikė bendro pabėgėlių, kuriuos jos priėmė nuo gegužės mėnesio, kai prasidėjo Talibano kariniai puolimai, skaičiaus.

Lenkai suskaičiavo nelegalus

Lenkijos sieną su Baltarusija rugpjūtį nelegaliai mėgino kirsti 3,5 tūkst. žmonių, trečiadienį paskelbė Lenkijos sienos apsaugos tarnyba.

Dėl neteisėtai į šalį mėginančių patekti žmonių srautų išaugimo Varšuva kaltina Minską, kuris, anot jos, leidžia migrantams laisvai judėti per savo sienas į ES šalis.

Palyginimui, Lenkijos pasieniečiai praėjusių metų rugpjūtį nefiksavo nė vieno neteisėto mėginimo patekti į šalies teritoriją.

Vakarų nepripažįstamas Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka, reaguodamas į jo šaliai paskelbtas sankcijas, gegužę pareiškė nebetrukdysiantis migrantams keliauti į ES.

Lenkijos visuomenės dėmesį kausto jau tris savaites pasienio Usnažo Gurnų kaime įstrigusios pabėgėlių iš Afganistano grupės likimas. Pagalbos organizacija „Ocalenie" teigė, kad 32 migrantų gyvenimo sąlygos vis blogėja.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s