respublika.lt

Pasaulis per metus: imperijų griūtis ir iškilimas (13)

2021 sausio 01 07:00:54
Ričardas ČEKUTIS

Svarbiausius praėjusių metų pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas apžvelgia Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius BUTKEVIČIUS.

×
nuotr. 1 nuotr.
Karas Kalnų Karabache simbolizuoja naujos geopolitinės jėgos iškilimą ir senųjų lošėjų traukimąsi iš politinės arenos. EPA-Eltos nuotr.


- Rinkimai JAV neabejotinai yra vienas iš reikšmingesnių praėjusių metų pasaulio politikos įvykių dėl to, kad jie niekaip nesibaigia... Kasdien pranešama, jog Donaldas Trampas (Donald Trump) niekaip neperduoda valdžios svertų Džo Baidenui (Joe Biden). Ko jis tikisi? Ar apskritai šiuos rinkimus galima laikyti „demokratijos triumfu"?

- Visa ši rinkimų kampanija parodė, jog mitas apie demokratiją Jungtinėse Valstijose bei žmones, mokančius visą pasaulį demokratijos paslapčių, yra gerokai pašvinkęs... Šios rinkimų kampanijos metu stebėjome pasityčiojimus tiek iš demokratijos, tiek iš sveiko proto, taip pat tokius akivaizdžiai bukus rezultatų klastojimus, kurių nepamatysi net silpniausiai išsivysčiusioje Afrikos šalyje, kad man, kaip žmogui, uždirbančiam pinigus už rinkimų organizavimą, buvo gėda žiūrėti į kolegas Amerikoje... Tuo labiau, kai visi šie dalykai išlindo į viešumą, šiandien vargu ar koks demokratų ar respublikonų fondo finansuojamas kalbėtojas galės išdidžiai siūlyti Amerikos demokratijos pavyzdžius atsilikusiems žmogeliams... Kalbant apie šiandieninę situaciją, visiškai aišku, jog D.Trampas, kaip gana strategiškai mąstantis žmogus (o jis toks yra, nes rinkimams į prezidento postą jis ruošėsi 20 metų - dar tada, kai rašė knygeles apie derybų meną, buvo aišku, kad jis ketina užsiimti didžiąja politika), specialiai kūrė situaciją, kuri buvo vainikuota jo 4 metų prezidentavimu. Jo strateginis požiūris patvirtina, kad šokiai su kardais, kuriuos stebime dabar, skirti tam, kad išsaugotų savo elektoratą ateinantiems rinkimams. Tai įvyks lygiai po 4 metų ir tie 75 mln. balsų, kuriuos jis surinko, plius didžiosios apgavystės bei iš jo pavogtos pergalės mitas, kuris šiuo metu gajus Jungtinėse Valstijose, gali puikiai suveikti ir atnešti jam pergalę kituose rinkimuose. Kita vertus, D.Trampas iki šiol nesudėjo taškų juridinėje šios rinkimų kampanijos įvertinimo dalyje. Turint galvoje, jog JAV viskas sprendžiasi per teisininkus, mes dar galime sulaukti netikėtumų, ko ir tikisi D.Trampo komanda, kurią sudaro vieni garsiausių teisininkų visose Jungtinėse Valstijose. Todėl taip lengvabūdiškai spjauti į 75 mln. amerikiečių nuomonę, kaip tai padarė ES vadovai, įskaitant ir mūsų bankininkus-prezidentus, yra ne tik neišmintinga, bet netgi pavojinga, ypač šalelėms, kurios 30 metų plaukė JAV farvateryje, būdamos Europos dalimi...

- Tuomet persikelkime į Europą, kurią visus metus kankino nežinomybė dėl „Brexit" ir net paskutinėmis dienomis pasiektas prekybos susitarimas išlieka toks slidus, kad daugelis abejoja, ar jis tikrai veiks. Ar šio proceso eigoje Europa sustiprėjo, ar nusilpo?

- Turime dviašmenį kalaviją. Jeigu kalbėtume apie Europą, kuri gyveno su anglosaksiškomis strategijomis nuo pat Napoleono karo laikų, tai tokia Europa, žinoma, susilpnėjo. Šiais laikais anglosaksai buvo išstumti iš ES dėl to, kad formuotųsi nauja kontinentinių valstybių ir jų stambiųjų finansinių grupuočių interesus ginanti Europa, kurioje atsiranda kur kas daugiau vietos Rusijai, negu buvo iki šiol. Tokia Europa yra tik gimdytojų sumanyme, o patys potencialūs gimdytojai šiuo metu yra įnirtingame, tačiau bevaisiame meilės akte... Vokietija ir Prancūzija, diktuojančios visiems likusiems savo tiesas, iki šiol negali nieko pasakyti apie šios naujosios Europos idėją. Kažkada dar Michailo Gorbačiovo propaguota idėja „nuo Lisabonos iki Vladivostoko" tarsi ir galėtų egzistuoti, tačiau Vladimiras Putinas padarė viską, kad artimiausiu metu šis klausimas nepajudėtų iš vietos... Suprantama, kodėl: senosios nuodytojos Tofanos įvaizdis šiandien yra toks stiprus, kad joks save gerbiantis Europos politikas rankos V.Putino aplinkai negali ištiesti... Todėl artėja rimti pokyčiai Rusijoje.

- Štai ir švelniai persikėlėme iš Europos į Rusiją. Ko galime tikėtis ir ten?

- Maždaug metai kiti ir V.Putinui teks perduoti valdžią. Ir kaip yra įprasta šioje imperijoje, nuėjęs vadovas bus apkaltintas visomis įmanomomis nuodėmėmis. Galima prisiminti visą plejadą buvusios TSRS bei Rusijos vadovų: maniakas ir serijinis žudikas Leninas, asmens kultą ir masinį žmonių naikinimą pavertęs savo epochos simboliu Stalinas, priekvailis Chruščiovas, stagnatorius Brežnevas, Vakarų šnipas Andropovas, išdavikas ir imperijos interesus Vakarams pardavęs Gorbačiovas, girtuoklis ir Rusiją išparceliavęs Jelcinas, na, ir pagaliau nuodytojas-milijardierius Putinas... Tai yra įvaizdžiai, kurie lydi ir toliau lydės mus per visą istoriją, todėl savo nuodytojo įvaizdžio neatsikratys ir mano mėgstamas Vladimiras Vladimirovičius... Tačiau galiu pasakyti, jog šis laikotarpis, kurio metu daugelis Vladimirą Vladimirovičių keikė, Lietuvai buvo gana ramus ir prognozuojamas. Rizikos, kurios galėjo kilti, buvo kontroliuojamos ir iš Rusijos pusės. Taigi, jeigu nekreiptume dėmesio į kelių mūsų aktyvistų parėkavimus, nieko blogo mums V.Putinas nepadarė. Tačiau nemažai padarė kitur. Pavyzdžiui, Krymo praradimas bei keliolikos tūkstančių žmonių aukos Donbase, to konflikto įšaldymas yra kaina, kurią ukrainiečių tauta sumokėjo už tautinės idėjos atsiradimą, konsolidaciją bei valstybės vientisumo gynimą. Jeigu ukrainiečiai dabar sugebėtų įvertinti, kur yra šioje minusinėje situacijoje pliusas, jie suprastų, jog V.Putinui reikėtų pastatyti nedidelį, bet neblogai matomą paminkliuką, kaip ukrainiečių valstybės ir tautos kūrėjui...

- Apžvelkime ir kaimyninės Baltarusijos reikalus. Šiemet ten kilo revoliucinės nuotaikos. Ko ten galima tikėtis toliau?

- Trumpalaikės perspektyvos ten „šlapios", bet ilgalaikės - neblogos... Mes ne kartą esame kalbėję, jog pastarųjų 5-6 metų laikotarpiu pagrindinė provakarietiška jėga Baltarusijoje buvo Aliaksandras Lukašenka. Tą įrodo ir paskutiniai visuomenės nuomonės tyrimai, kuriuose apie 80 proc. Baltarusijos gyventojų nori, jog Rusija paskirtų jiems naują vadovą... Tai tiesiogiai patvirtina visus mūsų teiginius apie tai, jog ši visuomenė dar nėra pribrendusi savarankiškam gyvenimui ir toli gražu nesuvokia savęs kaip Nepriklausomybės ir Laisvės vertybėmis pasiruošusios gyventi tautos. Tačiau šioje gerokai papuvusioje aplinkoje neblogai sudygo jauni ir efektyvūs daigai, kurie maždaug poros milijonų jaunų žmonių pavidalu šiandien ieško savirealizacijos. Mums tai yra gerai žinoma, kai iš esmės valdžia keičiasi ne kokių nors iliuzinių „demokratinių" mechanizmų pagalba, bet todėl, kad subręsta karta, pasiruošusi prisiimti atsakomybę už savo ateitį ir už savo likimą, pastumiant seną, pavargusį nuo lengvatų ir valdžios dalintų „gėrybių" biurokratinį elitą, tampant savo laimės kalviais. Taigi, šiandien jie vis dar nežino, kodėl išėjo į gatves, garsiai rėkdami „Batka, išeik...". Tačiau vien jau tai, kad jie yra gatvėje, suponuoja mintį, jog šį šūkį greitai pakeis racionalesni. Tarp minėtų jaunų žmonių atsiranda daugiau tų, kurie supranta, jog iš Rusijos atėjusi naujoji valdžia išsidalins visa tai, į ką pretenduoja jie. Todėl nepriklausomybės reikia lyg oro. Kaip tik to aš ir linkiu šitai jaunajai baltarusių kartai, einančiai valdžios kryptimi, tačiau turime suprasti, kad šie jaunuoliai ateityje ir mums atneš skaudžių „netikėtumų". Nes tai yra tauta, neturinti savo istorijos, todėl jie bandys ją pasiskolinti iš mūsų. Žinoma, tai atneš ne tik istorinius ginčus, primenančius Makedonijos ir Graikijos rietenas, bet ir nemalonią diskusiją dėl teritorijų priklausomybės, pretenzijas į Vilnių ir visas kitas vaikiškas „ligas", kuriomis turės persirgti naujieji baltarusių entuziastai, kai tik ateis į valdžią.

- Šiemet atsinaujino ir nemažai aukų pareikalavęs Kalnų Karabacho konfliktas. Kokios jo pamokos?

- Pirmiausia šis konfliktas parodė, jog senosios geopolitinės jėgos iki šiol gyvos. Mano taip mėgstama „didžioji priešprieša" Kaukaze, pagimdžiusi „Pax Rossiana", t. y. senosios Rusijos imperijos taikos palaikymo mechanizmus, susidūrimą su jėgomis, kurios atstovauja Jungtinių Valstijų, Didžiosios Britanijos ir iš dalies Europos interesams. Šios jėgos vis dar gyvos. Tai, ką mes dabar matome, buvo demonstratyvi „Pax Rossiana" menifestacija. Tačiau ji buvo stipriai paveikta naujos galios, t. y. R.T.Erdogano idėjų pagrindu atkuriamo Didžiojo Turano. Ir čia mes matome, jog suveikė ne tik geopolitika, bet ir ideologija. Ji yra toks svarbus faktorius, kad yra pajėgi pasistumdyti su geopolitinėmis tendencijomis. Šiame konflikte toks momentas labai ryškus. Konkrečiai - Kalnų Karabacho teritorijoje esančiame Šušos mieste buvo pasodintas Didžiojo Turano medis. Per artimiausius du tris dešimtmečius matysime, kaip tas medis augs, plėsis ir kaip Suleimano Puikiojo imperijos idėjos po truputėlį atgims šių dienų pasaulyje... Taip pat mes stebime, kaip senoji anglosaksiškoji geopolitinė tendencija Užkaukazėje traukiasi iki atskirų jiems išskirtinai naudingų pozicijų gynimo, tokių kaip Baku-Džeichano naftotiekis ar karinės bazės Turkijoje bei Gruzijoje. Tai yra laikotarpis, ypač primenantis Romos imperijos griuvimą, kai buvusiose imperijos teritorijose išsaugomi tik atskiri atsparos taškai bei bazės, nes niekam daugiau jėgų neliko...

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (13)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar, Jūsų nuomone, judėjimo ribojimai dar turi būti taikomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar esate susipažinę su informacija apie Stambulo konvenciją?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
2. Lietuvos banko puota maro metu
3. Policiją V.Landsbergiui iškvietusiam kauniečiui gresia kalėjimas
4. Tautos parašus rinkęs R.Grinevičius: Valdantieji jau pralaimėjo (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
5. LGBT propagandistai jau puola kunigus
6. Visuomenininkas Valdas VIŽINIS: Valstybė privatizuota. Laimė, jie dar nenusavino Tėvynės
7. Gintaras Furmanavičius: Į JO EKSCELENCIJOS SVEIKATĄ!
8. Karantino žala didesnė už naudą
9. Misija Seime - ginti idėją
10. Kompensacijos už vakcinas bus?
11. Nusikaltimas prieš Lietuvos žmones
12. Sugriuvęs gyvenimas Druskininkuose
13. Apklausos vaikams be tėvų žinios
14. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
15. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų (Sorošo sąrašas su naujomis „elitinėmis" pavardėmis)
16. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
17. Valdžios „durnumą“ apmokės mūsų vaikai
18. Šešėlinės Vyriausybės premjeras R.Karbauskis: Prakeiksmas valdančiuosius užgrius labai greitai
19. Taikos balandėliai nusipelnė premijų
20. Advokatas Jonas Ivoška: Mūsų Seimas renkamas neteisėta
21. V.Rakutis smerkiamas už istorinę tiesą
22. Reikalavimas valdžiai - nustoti gąsdinti
23. Kodėl slepiasi Ingrida Šimonytė? (Su Vito TOMKAUS trigrašiu)
24. Sudie, svajonių Amerika
25. Vėjo jėgainės: Kur nuskęs milijonai?
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-4  -7 C

  0  -2 C

 

 -2 -4 C

+2 +3 C

 0 +2 C

 

   0  -2 C  

0-3 m/s

  2-8 m/s

 

0-4 m/s

       

Nuorodos