respublika.lt

Pandemijos baisumu tiki ne visi

(0)
Publikuota: 2020 balandžio 22 13:13:43, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 10 nuotr.
Didžiojoje Britanijoje vieni žmonės bijo kišti nosį iš namų, kiti - skeptiškai vertina pandemijos pavojų. EPA-Eltos nuotr.

Vienose šalyse koronavirusui skiriama daug dėmesio, kitose jis tiesiog ignoruojamas. Be to, vis dažniau pasigirsta balsų, teigiančių, kad liga nėra tokia pavojinga, o visas triukšmas buvo sukeltas tyčia. Ir taip teigia ne tik eiliniai piliečiai, bet ir kai kurie medikai.

 

Ligonių antplūdžio nėra

Pasak Anglijoje, Niuporto, vieno iš karščiausių viruso židinių, ligoninėje „Royal Gwent Hospital“ dirbančio mūsų tautiečio Vytauto Liesio, nepaisant to, kad šalyje paskelbtas karantinas, jie dirba įprastu režimu.

„Tik paskelbus karantiną buvo pranešta, kad pritraukiamos papildomos medikų pajėgos, tačiau, stebint situaciją, to buvo galima ir nedaryti. Mūsų ligoninės, kuri savo dydžiu beveik prilygsta Vilniaus Santaros klinikoms, priimamieji praktiškai tušti. Nepaisant viso ažiotažo, per pamainą sulaukiame 10-20 atvykstančių pasitikrinti žmonių, tačiau dalis jų iškart išleidžiama namo. Per visą kovo mėnesį hospitalizuota tik apie 100 pacientų. Aišku, intensyvios terapijos skyriai prisipildo, tačiau jie prisipildydavo ir iki pandemijos. Ligų, kuriomis žmonės serga, yra gerokai daugiau, o ne tik koronavirusas“, - kitokį požiūrį į problemą pateikė pašnekovas.

Jo teigimu, karantino pradžioje Anglijos medikams, panašiai kaip ir Lietuvos, trūko ir kaukių, ir apsaugos priemonių. Dabar situacija normalizavosi, tad visiems visko užtenka.

„Yra nurodymas, kad visi medikai per savo pamainas, kurios trunka nuo 8 iki 10 valandų, mūvėtų kaukes ir dėvėtų akinius. Nurodymai aiškūs, tačiau... ligoninių koridoriai tušti. Tie, kurie hospitalizuoti, sėdi atskirai uždaryti skyriuose. Visi likę lindi namuose ir bijo. Tiek išeiti į gatvę, tiek atvykti pasitikrinti. Beje, bijo ne tik paprasti žmonės, bet ir šeimos gydytojai.

Poliklinikos ir šeimos centrai uždaryti, konsultacijos vykdomos iš namų. Tik jeigu peršalus kažką patarti telefonu gali, tai lūžio atveju jau būtinas medikų įsikišimas. Tokius ligonius dar leidžia pristatyti, bet visos planinės operacijos - sustabdytos. Kad tik nebūtų taip, jog dėl taikomų ribojimų mes prarasime daugiau žmonių, negu realiai nusineš koronavirusas“, - abejonėmis dalinosi nemažą medicininio darbo patirtį turintis V.Liesis.

Jis prisiminė, kaip prieš kelias dienas į šalimais esančią ligoninę atvežė žmogų, per rankos riešą nusipjovusį sausgysles ir pažeidusį vieną iš arterijų.

„Kaimyninėje ligoninėje, turinčioje reikiamus specialistus, jį atsisakė priimti. Pasiteisinimas - operacinės uždarytos. Jos stovi tuščios, nes medikai saviizoliuojasi namie, o sausgysles pažeidęs pacientas dabar turi laukti ir spėlioti, kada pagaliau jį operuos. Laimei, arterijas turime dvi, kadangi viena liko nepažeista, operacijos jis turėtų sulaukti“, - požiūrį į skubią pagalbą atskleidė lietuvis.

Nors gąsdinama, kad koronavirusas plinta labai sparčiai, V.Liesis papasakojo naujų klausimų sukėlusį atvejį.

„Keturi mano kolegos gyvena viename name. Du iš jų koronavirusą pasigavo darbe, bet gydytis nusprendė namie. Trečioji kolegė, besirūpindama sergančiaisiais, vis bandė užsikrėsti, tačiau jai tai nepavyko. Galiausiai pasveiko ir sirgusieji. Be jokių didelių komplikacijų. Tad ar tikrai tas virusas toks pavojingas, kaip mums norima parodyti?“ - svarstė pašnekovas.

Kur dingo maistas?

Kadangi iki darbo V.Liesiui - keli šimtai kilometrų, važiuodamas jis turi užtektinai laiko stebėti, kas šiuo metu vyksta šalyje. Ir esama padėtis jam kelia kitų klausimų.

„Miestai ir gatvės, kaip ir daugelyje Europos šalių, ištuštėjo. Daugiau žmonių atšilus orams galima išvysti tik parkuose. Be jokių kaukių ar kitų apsaugos priemonių. Tiesa, čia jų ne tiek, kiek būdavo anksčiau, nes dauguma šalies gyventojų prigąsdinti sėdi namuose.

Mokyklos ir universitetai - uždaryti. Mokslai vyksta nuotoliniu būdu. Veikia tik degalinės ir maisto prekių parduotuvės, tačiau jose įvesta ta pati bendraeuropinė tvarka - žmonėms nurodyta stovėti per poros metrų atstumą, į parduotuvę vienu metu leidžiamas ribotas pirkėjų skaičius. Viena kolegė „džiaugėsi“, kad, išvykus apsipirkti 8 val. ryte, dėl šios tvarkos išėjo iš parduotuvės tik apie 14 val.

Visgi keisčiausia yra tai, kad maisto parduotuvėse ima trūkti. Kai LIDL‘e paklausiau, kodėl nėra kiaušinių, atsakė - vištos nebespėja tiek dėti, kiek nuperkama. Gal ir patikėčiau, jeigu pakeliui į darbą nematyčiau dirbančių fermų ir kalnų daržovių. Pastarųjų, beje, parduotuvėse irgi trūksta. Matant visa tai, susidaro įspūdis, kad kažkas tiesiog tyčia vilkina prekių pristatymą“, - dar vieną karantino keistenybę įvardino pašnekovas.

Nemaloniai nustebino V.Liesį ir kasininkės, gavusios grynuosius pinigus, reakcija.

„Ji iškart puolė dezinfekuoti rankas, esą pinigai kelia pavojų. Taip ir nesupratau - kodėl?

Nerimą kelia, kad dabartinė situacija primena karą prieš grynuosius. Bent man susidaro įspūdis, kad prisidengiant karantinu norima žmones kontroliuoti.

Gal ir klystu, bet neatsisakysiu grynųjų, o reikiamų maisto produktų, kol tik bus įmanoma, įsigysiu pas vietos ūkininkus. Mėsą ir taip seniai perku pas pažįstamą mėsininką ir niekada nebuvo jos trūkumo. Dabar daržovių, kurios kažkodėl dingo iš parduotuvių, važiuosiu ieškoti į kaimą. Be to, tai bus proga paremti ne importuotojus, o vietos gamintojus, kas, sakyčiau, irgi nėra blogai“, - privalumų net dabartinėje situacijoje įžvelgė V.Liesis.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s