respublika.lt

Neramumai Kazachstane - geopolitinis konfliktas?

(157)
Publikuota: 2022 sausio 08 09:00:00, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Maskva vakar išsiuntė pirmuosius karius į Kazachstaną. EPA-Eltos nuotr.

Per protestus Kazachstane, oficialiais duomenimis, vien tik milijoniniame Almatos mieste suimta apie 2000 žmonių, sklinda prieštaringi pranešimai ir apie žuvusius.


Sulaikymai tęsiasi, vakar pranešė policija, kuri prieš tai pranešė apie „dešimtis nušautų riaušininkų". Kol kas neaišku, kiek žmonių sulaikyta visoje šalyje.

 

Almatoje šalies pietryčiuose praėjusiomis dienomis vyko ypač didelės riaušės. Vidaus reikalų ministerija kalbėjo apie mažiausiai 13 žuvusių policininkų ir kareivių. Kiek žuvo civilių, neaišku.

Maskvos vadovaujamas karinis aljansas vakar pranešė išsiuntęs pirmuosius savo karius į Kazachstaną, jo vyriausybei paprašius padėti numalšinti didėjančius neramumus.

„Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos (KSTO) taikos palaikymo pajėgos ribotam laikui išsiųstos į Kazachstano Respubliką, kad būtų stabilizuota ir normalizuojama padėtis", - sakoma KSTO sekretoriato pranešime, kurį paskelbė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova. Jame teigiama, kad dislokuoti Rusijos, Baltarusijos, Armėnijos, Tadžikistano ir Kirgizijos ginkluotųjų pajėgų vienetai - šios penkios šalys kartu su Kazachstanu sudaro Maskvos dominuojamą KSTO.

Pagrindinės karių užduotys bus „svarbių valstybės ir karinių objektų apsauga bei pagalba teisėtvarkos pajėgoms (...) stabilizuojant situaciją", sakoma pareiškime. Jame teigiama, kad Rusijos pajėgos kariniais lėktuvais perkeliamos į Kazachstaną, o priešakiniai daliniai „jau pradėjo vykdyti paskirtas užduotis".

Kazachstano vyriausybė vakar pranešė nustačiusi suskystintųjų dujų kainų, kurių šuolis davė pradžią masiniams neramumams, lubas.

Raginimai iš Lietuvos

Lietuvos transporto įmonės, vežančios krovinius į Kazachstaną ir per šią šalį į Kirgiziją, Uzbekistaną, Tadžikistaną, raginamos atidėti krovinių gabenimą į šias šalis, kol Kazachstane vyksta masiniai neramumai ir paskelbta nepaprastoji padėtis. Vežėjams, esantiems kelyje, rekomenduojama ieškoti alternatyvių kelių, o įstrigusieji neramumų draskomame krašte kviečiami laikytis įvestų ribojimų, vengti viešų vietų, kur vyksta mitingai, protesto akcijos, didesni žmonių susibūrimai. Pranešama, kad yra vilkikų vairuotojų, įstrigusių protestuotojų kontroliuojamose teritorijose ir aikštelėse.

Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos „Linava" generalinis sekretorius Zenonas Buivydas kviečia visus vežėjus, dirbančius su Centrinės Azijos - Kazachstano, Kirgizijos, Uzbekistano ir Tadžikistano - rinkomis, susilaikyti nuo bet kokių kelionių į šiuos regionus.

Asociacijos prezidiumo narys, bendrovės „Telmento transportas" direktorius Artūras Telmentas sako, kad kai kurių Lietuvos transporto įmonių vilkikai yra įstrigę Kazachstano teritorijoje prie Atyrau miesto, patikros poste, kur neveikia internetas, muitinės sistemos, negalima išmuitinti krovinių ir net judėti nei pirmyn, nei atgal.

„Ten įstrigusiems vairuotojams kyla didelių problemų dėl grynųjų, nes jų neturėjo išvykdami iš Lietuvos. Šiuo metu Kazachstane išsigryninti galima tik po 20 eurų, o neveikiant internetui ir stringant bankiniams atsiskaitymams, žmonės negali susimokėti už maistą, atsiskaityti už kitas būtinas prekes ar paslaugas ir t.t. Be to, jau driekiasi kilometrinės vilkikų eilės. Deja, yra vilkikų vairuotojų, įstrigusių Bautino miestelyje, kur šiuo metu jie stovi protestuotojų kontroliuojamoje aikštelėje. Su nerimu laukiame bet kokios žinios iš jų ir tikimės, kad jie nenukentės", - sako A.Telmentas.

Asociacijos duomenimis, 2021 m. su šių šalių rinkomis dirbo 166 transporto įmonės, kurių autoparką sudaro 3630 vilkikų.

Komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Rolandas PAULAUSKAS:

Pats paprasčiausias neramumų paaiškinimas būtų ta dvivaldystė, kuri susidarė Nursultanui Nazarbajevui pasiraukus iš prezidento posto. Jis įsteigė sau Valstybės Gynybos Tarybos pirmininko postą, tarsi „Tautos tėvo", palikdamas dabartinį prezidentą Kasymą Tokajevą savo įpėdiniu, tačiau neatmestina tikimybė, jog tokia dvivaldystė K.Tokajevui nepatiko. Čia reikia dar žinoti, jog N.Nazarbajevo visa šeima gyvena Londone, jo pinigai yra Vakarų valstybių bankuose, taigi šioje dvivaldystėje vieno klano gijos driekiasi į Vakarus, o kito - į Rusiją. Tačiau čia gali būti daug ir aplinkinių valstybių interesų.

Pirmiausia pradėkime nuo Kinijos, kuri mažų mažiausiai turi dvejopą interesą. Kinai turi sieną su Kazachstanu per musulmonų uigūrų autonominį darinį, o Kazachstano pusėje taip pat gyvena nemažai uigūrų. Tie, kurie turi planų per uigūrus silpninti Kiniją, šią „kortą" būtinai išnaudos, todėl kinams tai taip pat aktualus klausimas. Kitas svarbus kinams reikalas - tas naujasis „šilko kelias", kuris kaip tik ir eina per Kazachstaną, todėl, jeigu toje valstybėje kažkas keičiasi iš esmės, iškart atsiranda grėsmė kinų prekių srautui į Europą. Be to, Kazachstane yra įdėtos didžiulės Kinijos investicijos.

Kitoje pusėje yra Rusija, kuriai visiškai nenaudinga savo pašonėje turėti dar vieną konflikto židinį, kuris bet kada gali išplisti ir jų teritorijoje.

Neatmeskime ir Turkijos interesų. Turkija šiuo metu kuria vadinamąjį didįjį Turaną ir bando suvienyti tiurkiškai kalbančias tautas bei tauteles, o dalis jų gyvena tiek Kazachstane, tiek Rusijos Federacijoje: baškirai, totoriai, jakutai ir t.t. Ne be reikalo tarp Kazachstano ir baškirų bei totorių gyvenamųjų teritorijų yra specialiai padarytas toks slaviškas koridorius, kad nebūtų tiesioginės turkų įtakos...

Be to, pačiame Kazachstane gyvena apie 3,5 mln. rusų, daugiausia - šiaurinėje šalies dalyje. Tokių neramumų atveju jiems iškyla grėsmė... Už viso to, aišku, stovi ir Jungtinės Valstijos, kurios tiek Kiniją, tiek Rusiją oficialiai yra paskelbusios egzistenciniais priešais. Mes daug laiko kalbame, kad šie didieji pasaulio žaidėjai neišvengiamai tarpusavyje susikibs. Ir jeigu tik įmanoma ten sukurti chaosą, tai amerikiečiai būtinai pasinaudos ta proga, kad galėtų tą chaosą eksportuoti tiek į Kiniją, tiek į Rusiją. Ten veikia tūkstančiai nevyriausybinių organizacijų, kurios yra finansuojamos iš įvairiausių JAV fondų...

Bet ne tik Jungtinės Valstijos, JAV ar Turkija teoriškai turi interesą kelti chaosą - tokį interesą gali turėti ir Rusija, kadangi Kazachstanas yra dirbtinai sukurta valstybė, kurios žemes dabar daug kas norėtų pasidalinti. Jeigu Kazachstanas dabar nustotų egzistuoti kaip valstybė, tai kinai su rusais turi interesą atsiimti tam tikras teritorijas. Todėl dar nėra aišku, kas yra tas tikrasis organizatorius.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (157)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s