Mokslininkai: dėl klimato kaitos pavojuje atsiduria pakrančių gyventojainuotraukos (5)

2019 lapkričio mėn. 14 d. 15:00:02 Perskaitė 1598

Mokslininkai ieško būdų, kaip iš atmosferos surinkti šiltnamio dujas, skatinančias klimato šiltėjimą. Tačiau tokie užmojai, regis, tolima ateitis. Laukti, žinant klimato kaitos greitį, sako klimatologai, yra prastas pasirinkimas.

 

Praėjęs mėnuo buvo iki šiol šilčiausias spalis pasaulyje nuo orų stebėjimų pradžios. Jis buvo 0,01 laipsnio šiltesnis už 2015-ųjų spalį, kuris iki šiol buvo laikomas šilčiausiu, tai šią savaitę pranešė ES Koperniko klimato kaitos tarnyba (C3S). Pateiktais duomenimis, vidutinė temperatūra praėjusį mėnesį buvo 0,6 laipsnio Celsijaus aukštesnė už 1981-2000 metų referencinį rodiklį. „Tai penktas mėnuo iš eilės, kai gerinamas rekordas arba beveik gerinamas“, - sakė C3S ekspertai. Jau vasaros mėnesiais birželį ir liepą pasaulyje fiksuotos iki šiol aukščiausios išmatuotos temperatūros.

„Dėl klimato kaitos pagrindinė teorija, su kuria sutinka 90 proc. mokslininkų klimatologų ir ne tik, kad klimato kaita vyksta ir ji nulemta žmogaus kaltės. Yra tam tikri natūralūs klimato svyravimo ciklai, kurie trunka nuo keliolikos tūkstančių iki keliasdešimt tūkstančių metų. Tai, kas vyksta per keliolika tūkstančių metų, mes pasiekiame per šimtą metų. Taip natūraliai nebūna. Žinoma, vulkanų išsiveržimai gali kiek paveikti, bet labai nedaug. Žmogaus tarša lemia šiltėjantį klimatą, nors visada atsiras priešingų nuomonių. Tačiau tai labiau pamąstymai“, - sako klimatologas Donatas Valiukas.

Pasak klimatologo, neginčijamas faktas, kad oro temperatūra priklauso nuo šiltnamio dujų emisijos į atmosferą kiekio. Kuo daugiau išmetama tokių dujų, tuo labiau klimatas šyla. Deja, kasmet šilnamio dujų emisijų daugėja, nepaisant Paryžiaus klimato kaitos susitarimo. „Paryžiaus susitarimas turėtų įsigalioti tik po 2020 metų, galbūt tada kažkas pradės veikti. JAV jau seniai paskelbė apie savo išėjimą iš susitarimo, o dabar tik oficialiai įsigalios išėjimas. Nemanau, kad kitos šalys paseks JAV pavyzdžiu. Beje, JAV lieka vienintele šalimi pasaulyje, kuri nedalyvaus susitarime“, - kalbėjo D.Valiukas.

Klimato kaita paveikia tiek ekonominius, tiek socialinius šalių sektorius. Klimatologas teigia, kad išsiveržiančių vulkanų, miškų gaisrų tarša, palyginti su transporto, pramonės, energetikos sukeliama tarša, yra menka.

„Yra bandymų kovoti su klimato kaita kitaip, galbūt tai kada nors pavyks. Norima dirbtinai ištraukti CO2 iš atmosferos ir jį kažkur patalpinti. Tokių bandymų yra, tačiau, kad tokie planai virstų darbais, reikėtų bent keliasdešimt metų. O laukti mes negalime, nes klimato pokyčiai yra gana staigūs“, - tikina D.Valiukas.

Teigiama, kad per šimtmetį globali pasaulio temperatūra negali pasiekti 2 laipsnių, nes jeigu bus daugiau nei 2 laipsniai, planeta išgyvens pražūtingus padarinius. D.Valiuko teigimu, yra siekiamybė, kad temperatūra neviršytų 1,5 laipsnio, tačiau jeigu bus teršiama, kaip iki šiol, šimtmečio pabaigoje bus net ne 2, o 4 laipsniai ir daugiau.

„Tuomet poveikis neprognozuojamas, klimato kaita gali tapti visiškai chaotiška. Tai riba, kurios jokiu būdu negalima peržengti, - sako klimatologas. - Bus tokie iššūkiai, kaip pakrančių gyventojai, kurių gyvenamosios teritorijos gali būti apsemtos. Ar vandenyno Arktis nutirps keliasdešimt procentų daugiau ar mažiau, ar koraliniai rifai išnyks 70 proc. ar daugiau nei 90 proc., - tai globaliai klimato sistemai reiškia daug.“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net