respublika.lt

Kosovo bombos sprogimas - laiko klausimas

(0)
Publikuota: 2021 rugsėjo 30 10:20:03, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 7 nuotr.
Pastarųjų dienų nesutarimus Kosovo ir Serbijos pasienyje linkstama sieti su artėjančiais rinkimais. EPA-Eltos nuotr.

Pastarosiomis dienomis vėl išaugo įtampa Serbijos ir tik dalies pasaulio pripažįstamos Kosovo respublikos pasienyje. Serbai šią, 2008 m. su Vakarų šalių pagalba iš jų atimtą ir nepriklausomybę paskelbusią, teritoriją laiko sava. Daugumą dabartinio Kosovo gyventojų sudarantys albanai yra kitokios nuomonės. Nepaisant to, analitikai teigia, kad minėti, tautiniais ir religiniais aspektais paremti, nesutarimai į atvirą karą, bent jau šį kartą, neperaugs.


Naujausių įvykių chronologija

 

Rugsėjo 20-osios rytą Kosovo policija ir specialiosios pajėgos užėmė pasienyje su Serbija esančius „Jarine" ir „Brniak" pasienio kontrolės punktus. Jie vykdė Prištinos (Kosovo sostinė - aut. past.) nurodymus neįleisti į ne visų pripažįstamos valstybės teritoriją automobilių su serbiškais numeriais. Iš karto po to prasidėjo taikūs serbų protestai, kuriuos išvaikė spec. priemones panaudoję Kosovo pareigūnai.

Rugsėjo 27-osios vakare tapo žinoma apie tai, kad peiliais ir buteliais ginkluota 15-os albanų grupė užpuolė serbus. Incidentas įvyko pietinėje Kosovo miesto Kosovska-Mitrovica dalyje. Tikėtina, kad išpuolis buvo savotiškas atsakas į Serbijos prezidento Aleksandro Vučičiaus grasinimus, jog per parą nenutraukus pogromų prieš Kosove gyvenančius serbus, Belgradas imsis atitinkamų priemonių.

Rugsėjo 29-ąją oficialūs Serbijos ir Kosovo atstovai susitiko Briuselyje. Svarbiausi Belgrado ir Prištinos aptari klausimai buvo susiję su situacijos šiaurinėje Kosovo dalyje ir Metochijoje sureguliavimu bei laisvo judėjimo regione atkūrimu.

Albanai šiuo metu sudaro 88 proc. regiono gyventojų, serbų belikę 6 proc.

Karas nusikelia?

Peloponeso universiteto docento Nikolaoso Tzifakio teigimu, nei serbai, nei kosovarai nėra nusiteikę toliau eskaluoti dabartinį konfliktą. Augančią įtampą, politologo vertinimu, lėmė tiek Serbijoje, tiek Kosove artėjantys rinkimai. Pasak jo, serbų ir kosovarų valdantysis elitas, siekdamas padidinti savo reitingus, pradėjo manipuliuoti nacionalistiniais gyventojų jausmais.

Pakomentavo N.Tzifakis ir naujausio nesutarimo tarp Belgrado ir Prištinos priežastis.

„Serbijos veiksmuose daug teatrališkumo, tačiau tai, kas įvyko pasienyje, niekaip nepateisina Belgrado atsako. Niekada nė vienas karas nėra prasidėjęs dėl to, kad kažkam užkliuvo automobilių numeriai", - pabrėžė jis. Politologas priminė, kad kasdieniame gyvenime Kosove likę serbai susiduria su gerokai rimtesnėmis problemomis. Pastarųjų abi šalys, net ir padedant ES, taip ir nesugebėjo išspręsti.

Komentuoja buvęs krašto apsaugos ministras, saugumo srities ekspertas Audrius BUTKEVIČIUS:

Balkanų mazgas nuo tų laikų, kai regionas prarado turkų kontrolę (XX a.pr.), yra neramus, o gausios Balkanų tautos nėra tarpusavyje sutarusios dėl bendrų ribų.

Bulgarai fantazuoja apie Didžiąją Bulgariją, ir tik nesėkmingai susiklostęs šalies likimas Antrojo pasaulinio karo metu neleido fantazijų realizuoti. Nepaisant to, savo ambicijų bulgarai neatsisako.

Serbai nuo tų laikų, kai XIV a. Kosovo mūšyje jų didikas Milošas Obiličius nužudė tuometinį osmanų sultoną Muradą I, svajoja apie Didžiąją Serbiją. Iš dalies šią idėją XX a. viduryje pavyko realizuoti Josipui Broz Titui. Jis ne tik Antrojo pasaulinio karo metu sėkmingai kovojo su vokiečių okupantais, bet ir šiam pasibaigus sugebėjo sujungti skirtingus regionus į bendrą Jugoslavijos respubliką. J.Broz Titas parodė, kokia galėjo būti Didžioji Serbija, tad serbams šiandien sunku susitaikyti tiek su Jugoslavijos subyrėjimu, tiek su savo naujausiais teritoriniais praradimais. Serbai nuolat akcentuoja, kad Kosovas - jų prigimtinės, išskirtinę svarbą turinčios teritorijos.

Įvertinus tai, Kosovo, musulmonų kontroliuojamos teritorijos, atgavimas yra nacionalinės savigarbos, galios demonstravimo ir identiteto klausimas. Todėl čia vykusios kovos buvo ypač žiaurios, beprasmiškos ir kupinos abiejų šalių liejamo propagandinio melo.

Būtina nepamiršti ir to, kad po Antrojo pasaulinio karo buvo apibrėžtos valstybių teritorijos, nustatytos šalių sienos ir buvo sutarta, jog jos nebegali būti keičiamos. Visoje Europoje šio principo, iki Kosovo atvejo, buvo laikomasi. Tad šiandien serbai, teigiantys, kad pažeidus minėtą principą, jų valstybė buvo suplėšyta, o jos sienos - pakeistos, yra teisūs. Su tokiais pakitimais sutikusios Europos šalys neturi ką atsakyti.

Problemą dar labiau gilina tai, kad buvo sukurtas precedentas. Juk jeigu galima gabalais sudraskyti Serbiją, kodėl tokia praktika negali pasinaudoti kitos, teritorinių pretenzijų kaimynams turinčios, šalys? Kad ir ta pati Baltarusija, kurios prezidentas neseniai pareiškė, jog Balstogė ir Vilnius yra baltarusiški miestai?

Apibendrinant, man konfliktas Kosove labiausiai primena ant žarijų gulinčias sausas skiedras. Betrūksta tik vėjo, kuriam papūtus žarijos įkaistų ir skiedros netruktų užsiliepsnoti. „Vėjo" vaidmenį atlieka besivystantis Kinijos ir JAV konfliktas. Neabejotina, kad jį su begaliniu džiugesiu stebi Rusija. Kai tik šis konfliktas įgaus pagreitį, Rusija lengva ranka stumtels serbus ir daug metų rusenęs Kosovo „laužas" užsiliepsnos. Minėtas tarptautinis kontekstas - JAV ir Kinijos santykiai - yra pagrindinė konflikto Kosove atsinaujinimo sąlyga.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s