respublika.lt

Kiekvienas gali paspausti Rusiją

(119)
Publikuota: 2022 gegužės 05 06:30:41, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Parengtos paprastos rekomendacijos, kaip kiekvienas europietis gali mažinti savo šalies priklausomybę nuo rusiškos energetikos. EPA - Eltos nuotr.

Rusijai užpuolus Ukrainą, europiečiai susirūpino, kad skelbdami agresorei vis griežtesnes sankcijas, patys yra visiškai ar beveik visiškai priklausomi nuo Rusijos iškastinio kuro importo - mažiau nuo anglies, daugiau nuo naftos, bet ypač priklausomi nuo rusiškų gamtinių dujų. Jei nepirksi - ims buksuoti Europos šalių ekonomikos ir atitinkamai sumažės europiečių ne tik ekonominės, bet ir karinės galios. Bet jei perki iš Rusijos iškastinį kurą - stiprini jos karinę galią. Finansuoji Kremliaus karinius veiksmus Ukrainoje. Ką daryti?

 

Remiantis Rusijos federalinės muitinės tarnybos 2021 m. I-III ketvirčių duomenimis, labiausiai nuo Rusijos energetinių resursų yra priklausoma Vokietijos ekonomika. Per tris praėjusių metų ketvirčius Vokietija vamzdžiais „įsiurbė" 39,4 mlrd. kubinių metrų gamtinių dujų. Antroje vietoje liko Italija (11,8), trečioje - Prancūzija (8,4), ketvirtoje - Lenkija (7,9 ), o Lietuvai prireikė tik 0,4 mlrd. kub. m dujų. Žada visiškai atsisakyti, kai tuo metu ne tik vokiečiai, italai, prancūzai, bet ir Austrija, Nyderlandai, Vengrija, Slovakija, Bulgarija, Moldova, Graikija, Rumunija, Serbija, Jungtinė Karalystė ir kt. daugiau ar mažiau yra nuo Rusijos iškastinio kuro priklausomos.

Tenka laviruoti

Tad kyla retorinis klausimas. Kiek gali Vokietija, Italija ir Prancūzija nuoširdžiai smerkti agresorių Kremlių ir remti ukrainiečius savo karine technika? Visiškai drąsiai, be kompromisų ir neveidmainiškai? Ar tas įmanoma?

Gal Ukraina palaikoma tik „lanksčiai", vis į Kremlių pasidairant? Juk - kuo daugiau energetinės priklausomybės nuo Rusijos, tuo didesnė ir Putino šantažo galimybė. Rusija, sprendžiant iš jos iškastinio kuro importo, lengvai gali šantažuoti 20 Europos valstybių. Lietuvą - mažiausiai. Šio Rusijos iškastinio kuro Lietuva visiškai atsisako, o daug galingesnėms Europos valstybėms tenka laviruoti, bent kol galės techniškai priimti gamtines dujas, naftą ne iš Rusijos vamzdžių bet vamzdynais ar tanklaiviais iš kitų pasaulio valstybių.

Bando taupyti

Ką daro žmogus, kai nori kuo mažiau priklausyti nuo pardavėjo malonės? Jis ima mažiau pirkti, daugiau taupyti. Taip ketina elgtis ir Europos Sąjunga.

Europos Komisija ir Tarptautinė energetikos agentūra (TEA) paruošė europiečiams rekomendacijas, kaip Rusijos energetikos privengti. Pasiūlymai visiškai paprasti. Mažiau reikės rusiškos naftos, jei žmonės mažiau važinės automobiliais. Daugiau važinės dviračiais, paspirtukais ar vaikščios pėsčiomis.

Be to, žmonės mažiau važinėtų, jei bent tris dienas per savaitę dirbtų iš namų. O važinėdami į darbą pavėžėtų ir savo kaimynus, bendradarbius. Arba visi važinėtų visuomeniniu transportu. Europiečiai taip pat sutaupytų energijos išteklių, jei vietoj lėktuvo rinktųsi traukinį. Išjungtų kondicionierius, kad sutaupytų elektros. Sumažintų namų šildymo temperatūrą bent vienu laipsniu. Toks šildymo katilo taupesnis nustatymas, anot EK, per metus sutaupytų 100 Eur. Tik tiek? Pinigai lyg ir nėra dideli, kai skaičiuoji vienam namų ūkiui, bet vien ES gyvena 447 mln. žmonių.

Jei europiečiai, pritardami EK, dažniau dirbtų iš namų, per mėnesį sutaupytų po 35 Eur. Jei sumažintų savo automobilio greitį bent 10 km/val., per metus sutaupytų 60 Eur. O laikantis visų EK ir TEA rekomendacijų, ateinančiai žiemai sutaupytų 220 mln. barelių naftos (120 tanklaivių) ir 17 mlrd. kub. m gamtinių dujų. Tiek sutaupytų dujų pakaktų apšildyti apie 20 mln. namų.

Rekomendacijos geros. Ne vien dėl Rusijos įtakos pristabdymo, bet dėl planetos švaresnės gamtos. Bet jei žmogus nesilaiko rekomendacijos neteršti miškų šiukšlėmis, rūšiuoti atliekas, perdirbti plastiką, tai kažin ar visi laikysis rekomendacijos lėčiau važinėti ar ne taip šiltai gyventi žiemą? Juk rekomendacijos yra efektyvios tik tada, kai yra vykdomos. Bet gal pavyks?

Kai 2008 m. Lietuvoje pirmą kartą vyko gamtos švarinimo akcija „Darom", surinkta 100 tonų šiukšlių. O 2021 m. per šią pavasarinę akciją lietuviai jau surinko 770,18 t atliekų. Tik neaišku, kaip tas tonas vertinti? Ar kad kasmet vis masiškiau valome gamtą, todėl ir šiukšlių randame daugiau, ar kad šiukšlių randame daugiau, nes gamtą vis masiškiau teršiame?

Komentuoja energetikos ekspertas Vidmantas JANKAUSKAS:

Yra blogai, kad kai kurios Europos valstybės negali labai greitai sumažinti savo energetinės priklausomybės nuo Rusijos. Turbūt Vokietijos padėtis šiuo atžvilgiu yra sunkiausia. Labai pasitikėjo Rusija net šaltojo karo laikais ir visiškai neturi suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalų, kad iš kitur atsivežtų.

Tai labai rimta problema, ypač prisimenant, kaip prieš trejus metus tuometinis JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) aiškino Vokietijai, kad ji per daug priklausoma nuo rusiškų dujų ir siūlė jas pirkti iš JAV. Tada atrodė, kad Trampas tik palaiko amerikiečių ekonominius interesus. Dabar Vokietija žada statytis du ar tris SGD terminalus, tai irgi užtruktų, greičiau būtų, jei gautų nusipirkti jau pastatytus terminalo laivus. Be to, anksčiau žalieji labai stipriai nesutiko, kad būtų statomi SGD terminalai. O dabar prireiks mažiausiai trejų metų, kol pastatys.

Realiai kalbant, Vokietija yra davusi pasižadėjimų, visokių įžadų, kad naftos nepirks iš Rusijos jau šiais metais. Galės taip padaryti, nes Vokietija turi jūrų uostus ir naftos gali atsivežti tanklaiviais. O žemyninėms Europos valstybėms, tokioms kaip Austrija, Vengrija, neturinčioms priėjimo prie jūros, yra sunkiau. Jas nafta pasiekia tik vamzdžiais.

Europos šalys turi daug planų, kaip mažinti priklausomybę nuo dujų ir naftos. Pavyzdžiui, žiemą sumažinus šildymą vienu laipsniu. Matyti, kad tariamasi. Ir Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis spaudžia, kad europiečiai Rusijos dujų atsisakytų, bet tai nėra visiškai paprasta. Vien Vokietijos ekonomika dėl to galėtų nukristi 6 proc. Vokietijai tai būtų labai skaudu.

Vokietija buvo nuo seno pripratusi taupyti. Juokaujama, kad iš taupumo savo ekonomiką eksportavo į Kiniją, energetiką - į Rusiją, o gynybos pramonę - į JAV.

Vokietijos žalieji ypač nemėgsta atominių elektrinių, atėję į valdžią kūrenimą anglimi nutarė uždrausti ne nuo 2033 m, bet nuo 2030 m. Energetikoje reikia turėti kažkokių atsarginių ėjimų. Deja, gauti dujas tik iš Rusijos buvo didelė strateginė klaida.

Ar EK paraginus taupyti, europiečiai tikrai pultų taip daryti? Juk tingime net šiukšles rūšiuoti? Aišku, tai ne visiems patiktų. Taupymas - ne vienos dienos dalykas, naujovė turi žmonių sąmonėje įsitvirtinti. Vokietijoje šiukšlių rūšiavimas yra įprastas dalykas. Ten visi penktadieniais griežtai susitvarko savo namus, aplinką, gatvę aplink savo namus pašluoja. Mes Lietuvoje galime sutaupyti apšiltindami namus. O Vokietijoje vyksta diskusijos - riboti automobilių judėjimo greičius. Dabar greitis greitkeliuose neribojamas, gali važiuoti 200 km per valandą greičiu ir dar greičiau. Bet kai aš šiandien greitai važiavau autostrada, sudeginau 9 litrus, o paprastu keliu važiuodamas sudeginčiau tik 7 litrus. Dėl to yra galimybė taupyti.

Vokietija dabar, kai Ukrainoje vyksta karas, yra atsidūrusi tarp dviejų ugnių. Ją labai lengva kritikuoti, nes kažkada bijojo, kad vamzdžiai eis per Ukrainą ir pasirinko saugesnį vamzdžių kelią per Baltijos jūros dugną. Bet problema - ne Baltijos dugne, o Rusijoje. Todėl gal nereikėjo nustebti, kad Vokietija iš pradžių (kai Rusija užpuolė Ukrainą - aut. past.) gana neryžtingai elgėsi, bet gana greitai pakeitė savo politiką. Iš pradžių net neleido Jungtinės Karalystės kariniams lėktuvams skristi per Vokietijos oro erdvę, o šiandien jau pati tiekia Ukrainai tankus.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (119)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s