respublika.lt

Karo Ukrainoje kontekste lytis „vis svarbesnė“

(31)
Publikuota: 2022 gegužės 02 14:09:00, Danutė ŠEPETYTĖ
×
nuotr. 2 nuotr.
Psichoterapeutas Gintautas Vaitoška: pasikeitę lytį asmenys netampa laimingesni. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Šią savaitę į el. pašto dėžutes pasipylė prašymas paremti Partnerystės įstatymo projektą, kurį po patirtos nesėkmės Seime artimiausiu metu ketinama teikti pakartotinai. Jo priėmimas, agitacijos autoriaus pono Raskevičiaus teigimu, karo Ukrainoje kontekste „su kiekviena diena tampa vis svarbesnis". Neabejotinai „karo Ukrainoje kontekste" bus „vis svarbesnis" ir Stambulo konvencijos ratifikavimas, ir Lyties keitimo įstatymas, kurio tam tikras nuostatas jau bandoma įgyvendinti apeinant Seimą. Valstybingumo studijų centro išleista Rajano Andersono knyga „Kai Haris tapo Sale" turėtų bent kiek atvėsinti lyties keitimo entuziastų įkarštį.

 

Studijos reziumė galima išreikšti trumpai. Į klausimą, ar norą pakeisti lytį galima pateisinti racionaliai, įvadą su politologu Vytautu Sinica parašęs psichoterapeutas Gintautas Vaitoška atsako: „Jeigu trumpai, tai - ne."

Translytiškumo ideologija

Psichoterapeutas su politologu savo straipsnyje paaiškinę translytiškumo (genderizmo) sąvoką mediciniškai - kaip sutrikimą, kai biologinė lytis neatitinka žmogaus suvokiamai lyčiai, politiškai - kaip idėją, pagal kurią biologinė lytis ir lyties suvokimas gali keistis ir visuomenė turi tai pripažinti (moterimi vyrą, kuris jaučiasi kaip moteris, ir atvirkščiai), daro išvadą, jog translytiškumo ideologija yra „žmonių žalojimo, ne gelbėjimo, doktrina".

Dar daugiau - ji tiesiog nusikalstama, nes kėsinasi į pažeidžiamiausią ir įtakoms jautriausią visuomenės sluoksnį - vaikus. Ir to visiškai per akis, turint omenyje, kad translytiškumo diskusijų laukas, anot V.Sinicos, pastaruoju metu Vakaruose yra kiek pasislinkęs tėvų teisių ribojimo kryptimi. Svarstoma, ar galima leisti keisti lytį vaikams be tėvų žinios, ar vis dėlto juos reikia informuoti, o nepritarimo atveju - riboti teises. Psichoterapeuto akimis, ši tendencija itin žalinga, nes 80 proc. lyties tapatumo sutrikimų praeina savaime.

Pasak politologo V.Sinicos, amerikiečių politikos filosofo Rajano Andersono (1982) knyga tapo pirmąja, kurią didžiausias pasaulyje internetinės prekybos tinklas „Amazon" pašalino iš prekybos dėl politinio korektiškumo priežasčių. Nenuostabu: joje kritiškai analizuojama tai, ką kritikuoti tapo tabu. Vakarų pasaulyje išpopuliarėjo translytiškumo ideologija, tapusi platesnės naujojo marksizmo ideologijos dalimi. Ji skelbia visų mažumų, įskaitant ir seksualines, išlaisvinimą iš tradicinių normų priespaudos. Būtina sąlyga šiam išlaisvinimui - nutildyti kitas nuomones, kad kritika translytiškumo idėjai taptų - jeigu ne baudžiama, tai bent smerkiama pačios visuomenės. JAV, Kanada ir daugelis Vakarų šalių sparčiu žingsniu eina šios ideologijos keliu.

Studijos autorius R.Andersonas rašo:

„Socialinė lyties ideologija sparčiai veržiasi į mūsų kultūrą ir viešąją politiką. Holivudas ir kiti žiniasklaidos kanalai translytines tapatybes bei tranziciją (perėjimą iš lyties į lytį - D.Š.) vaizduoja kone didvyriškoje šviesoje ar bent kaip kažką visiškai normalaus. Šalies valdžia iškėlė ne vieną ieškinį dėl diskriminavimo lytinės tapatybės pagrindu. Korporacijos didžiuojasi savo translytiškumui draugiška vidaus politika.

Įtakingos interesų grupės organizuoja boikoto akcijas valstijose, kurios neskuba šokti į progreso traukinį. Nepaisant viso to, paprasti amerikiečiai supranta, kad translytiškumo judėjimas yra politiškai korektiškas kultūros klyksmas, pastatytas ant labai netvirtų pamatų ir daugelis tam priešinasi. Ši knyga turi apginkluoti tokius žmones žiniomis."

Psichoterapeutas G.Vaitoška aiškina, jog lytinės tapatybės sąvoka atsirado praėjusio amžiaus 8-ajame dešimtmetyje, susiduriant su reiškiniais, kai mažas berniukas arba mergaitė nepriima savo lyties (gimties).

Jis teigia, jog noras būti kitos lyties, savęs nepriėmimas yra giluminė psichologinė problema, kuri iš tikrųjų susiklosto labai anksti vaikystėje ir ne dėl tėvų kaltės. Tiesiog emocinė vaiko raida, anot jo, sutrinka, ir po kiek laiko vyras ar moteris ima nebejausti meilės sau.

Tokiais atvejais imama žvalgytis, kaip save patobulinti, ir neretai apsistojama prie viešai siūlomos lyties keitimo galimybės, nors pirmiausia su specialistais reikėtų paieškoti lytinės tapatybės sutrikimo giluminių priežasčių, nes daugelis jaunuolių, besikreipiančių dėl lyties keitimo, su psichikos sveikatos sutrikimais susiduria anksčiau, nei pajunta nepasitenkinimą savo lytimi.

Biologinės lyties pakeisti neįmanoma

Nors translytiškumo ideologija nepripažįsta biologinės lyties, tačiau nei tikru vyru, nei tikra moterimi po operacijos netampama. Anot G.Vaitoškos, tas - neįmanoma. O praėjus tam tikram laikui tokie žmonės kenčia dar labiau: „Sveikata esti sugadinta, nes lyties keitimo operacija, mediciniškai kalbant, yra žmogaus žalojimas (vyras kastruojamas, moteriai nupjaunamos krūtys ir pan.), vaisingumas būna sunaikintas ir, kas blogiausia, - santaikos su savimi problema lieka neišspręsta."

Knygoje „Kai Haris tapo Sale" pateikiama informacija patvirtina psichoterapeuto teiginį. Bene išsamiausias tyrimas, 2011 metais atliktas Švedijoje Karolinskos instituto bei Geteborgo universiteto specialistų, nustatė, kad: „pooperaciniai transseksualai buvo triskart labiau linkę būti hospitalizuojami psichiatrijos ligoninėse nei kontrolinės grupės nariai, atsižvelgiant į jų ankstesnį psichiatrinį gydymą.

Jų mirtingumas, nepriklausomai nuo mirties priežasčių, buvo žymiai didesnis, kaip ir tikimybė būti nuteistiems už kriminalinius nusižengimus. Jie buvo penkiskart labiau linkę kėsintis į savo gyvybę, o jų bandymai nusižudyti, mirtimi baigdavosi 19 kartų dažniau - vėlgi atsižvelgiant į jų ankstesnę psichikos ligų istoriją. Trumpai tariant, išvada ta, jog šios procedūros, tikėtina, nepalengvina psichikos sveikatos problemų, susijusių su lytine tapatybe."

Ir knygoje pateiktos translyčių istorijos nesuteikia pagrindo didesniam optimizmui. Jų herojai teigia visą laiką jautęsi esą ligoniai, tarytum išstumti iš šito pasaulio, ir liko nusivylę socialinių terapeutų paslaugomis: jiems nebuvo pasiūlytos alternatyvos, psichologų konsultacijos, nebuvo paaiškintos rizikos, nekalbant apie tai, kad buvo nutylėti faktai, jog kai kurios procedūros yra negrįžtamos (hormonus gaminančių ir jų kiekį reguliuojančių organų pašalinimas).

Trinamos sveiko proto ribos

Neseniai viename britų laikraštyje pasirodė žinutė, kad dvi kalinės Naujojo Džersio (JAV) moterų kalėjime pastojo po intymaus bendravimo su ten pat kalinčiomis translytėmis moterimis (kitaip sakant, vyrais, kurie jaučiasi esą moterys). Dar aidu tebeklajoja informacija apie pagyvenusį poną, kuris nusprendė esąs penkerių metų mergaitė, panoro būti įvaikintas ir pradėjo žaisti su lėlėmis.

Šveicarijoje jau kiek laiko lytį pasikeisti galima be medicinos pažymos, tiesiog civilinės metrikacijos biure, tą daryti galima kelis kartus; JAV jau yra pasitaikę atvejų, kai baltaodžiai įsivaizduoja esantys juodaodžiai... Panašių „perliukų" galima pririnkti daug. Tokiais atvejais, pasak V.Sinicos, yra tarsi bandomos ribos, kiek gi galima leisti žmogui save įsivaizduoti, reikalaujant visuomenės pritarimo ir vis labiau ribojant didumos žmonių teisę į tikrovę ir sveiką protą.

Vis dėlto psichoterapeutas G.Vaitoška Vakarų pasaulyje mato ir šiokių tokių sveikimo požymių. Suomijoje nepritariama jaunuolių norui keisti lytį iki jiems sueis 25 metai; Švedija ėmė stabdyti praktiką, kai cheminiais blokatoriais stabdomas vaikų brendimas, turintis negrįžtamų pasekmių tiek smegenų, tiek kaulų, apskritai, - organizmo ir asmenybės formavimuisi.

Svarbiausia šį pokytį lėmusi priežastis yra ta, kad, buvo tikimasi, jog lytį pakeisti norės tiek jaunuolių, kiek jų tokį norą bus išreiškę vaikystėje (kai lytinio tapatumo sutrikimų fiksuojama mažai), tačiau neproporcingai didelis norinčių keisti lytį jaunuolių skaičius privertė daryti prielaidą, kad didžiulę įtaką daro madingos kultūrinės tendencijos. Psichoterapeutas pabrėžia: nustatyta, jog 80 proc. vaikystėje fiksuotų lytinės tapatybės sutrikimų atvejų, sulaukus paauglystės paprastai praeina ir be blokatorių, ir be chirurgo skalpelio.

Lyties keitimas Lietuvoje

Teisė pasikeisti lytį įtvirtinta 2000 metais priimtoje naujoje Civilinio kodekso redakcijoje, kaip ir nuostata, jog lyties pakeitimo sąlygas ir tvarką nustato įstatymai. Tikėtasi, kad per kelerius metus parengus atitinkamus įstatymus bei lyties keitimo tvarką, norintys galės pasinaudoti jiems suteikta teise, tačiau 2003 metais projektas buvo išbrauktas iš Seimo darbotvarkės. Šis įstatymas nepriimtas iki šiol.

2007 metais Europos Žmogaus Teisių Teismas pripažino Lietuvą pažeidus pareiškėjo teisę į privataus ir šeimos gyvenimo gerbimą ir įpareigojo atlyginti pareiškėjui patirtą žalą bei priimti specialų įstatymą dėl lyties keitimo. Lietuva pareiškėjui atseikėjo 40 tūkst. eurų neturtinės žalos.

2017 metais Teisingumo ministerija parengė „Asmens lytinės tapatybės pripažinimo įstatymo" projektą. Pagal jį lytinė tapatybė pripažįstama nepriklausomai nuo to, ar atlikta chirurginė lyties požymių pakeitimo operacija, ar ne; teisė pasinaudoti šia galimybe suteikiama ir nepilnamečiams (ir net keturiolikmečiams - su tėvų sutikimu).

Yra atvejų, kai teismų sprendimais tenkinami asmenų skundai ir įpareigojama pakeisti lytį nusakančius įrašus asmens dokumentuose (nereikalaujant įrodyti, kad asmens lytis yra mediciniškai pakeista). Viena pastarųjų bylų, kai vyriškos lyties, bet save laikantis moterimi, pareiškėjas, atstovaujamas advokato padėjėjos Evelinos Dobrovolskos, savo pasiekė 2019 metais: jo vardas ir pavardė asmens dokumentuose buvo pakeisti į moteriškus.

Šių metų pradžioje teisingumo ministrė E.Dobrovolska pasirašė įsakymą, pagal kurį translyčiai asmenys galėtų pasikeisti savo asmenvardžius gavę medicinos pažymą apie jiems diagnozuotą transseksualumą (be medicininio lyties pakeitimo patvirtinimo).

Rugpjūtį sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, apeidamas Seimą, įregistravo įstatymo projektą „Dėl lyties tapatumo sutrikimo (transseksualumo) diagnostikos ir gydymo tvarkos aprašo patvirtinimo"; jis viršijo savo įgaliojimus, nes pagal Civilinį kodeksą lyties keitimo sąlygas ir tvarką turi nustatyti įstatymai.

Lyties keitimo įstatymas yra vienas iš Laisvės partijos programinių siekinių.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (31)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s