respublika.lt

Karinės išlaidos Europoje – didžiausios nuo šaltojo karo laikų

(64)
Publikuota: 2023 balandžio 24 14:00:00, Živilė Aleškaitienė, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Asociatyvi KAM nuotr.

Europos karinės išlaidos 2022 metais, po Rusijos invazijos į Ukrainą, rekordiškai išaugo ir pasiekė nuo šaltojo karo laikų neregėtą lygį, pirmadienį pranešė pasaulio saugumo tyrėjai.

 

Padidėjusios išlaidos Europoje prisidėjo prie aštuonerius metus iš eilės augusių pasaulio karinių išlaidų, kurios 2022 metais pasiekė visų laikų rekordą – 2,24 trln. JAV dolerių, arba 2,2 proc. pasaulio bendrojo vidaus produkto, rodo Stokholmo tarptautinio taikos tyrimų instituto (SIPRI) duomenys.

„Tai lemia karas Ukrainoje, (dėl kurio) didėja Europos biudžeto išlaidos, taip pat neišspręsta ir auganti įtampa Rytų Azijoje tarp JAV ir Kinijos“, – agentūrai AFP sakė vienas iš tyrimo bendraautorių Nan Tianas.

Europa 2022 metais savo kariuomenėms išleido 13 proc. daugiau nei per ankstesnius 12 mėnesių. Šis skaičius neatsižvelgia į smarkų infliacijos augimo lygį, o tai reiškia, kad faktinės išlaidos buvo dar didesnės, teigė analitinis centras.

Centrinės ir Vakarų Europos valstybių karinės išlaidos 2022 metais sudarė 345 mlrd. dolerių. O realiai šių valstybių išlaidos pirmą kartą viršijo 1989 metų, kai baigėsi šaltasis karas, ir buvo 30 proc. didesnės nei 2013 metais. Kelios valstybės gerokai padidino savo karines išlaidas po Rusijos invazijos į Ukrainą, o kitos paskelbė planus didinti išlaidų lygį per ateinantį dešimtmetį.

Vien Ukraina padidino savo karines išlaidas septynis kartus – iki 44 mlrd. dolerių, arba trečdalio savo BVP. Be to, SIPRI pažymėjo, kad šalis gavo milijardų dolerių vertės ginklų dovanų iš užsienio. Vien JAV karinė pagalba Ukrainai 2022 metais sudarė 19,9 mlrd. dolerių.

Tuo pat metu Rusijos karinės išlaidos pernai padidėjo 9,2 proc. (86,4 mlrd. dolerių).

„Nepriklausomai nuo to, ar pašalinsime dvi kariaujančias šalis, Europos karinė išlaidos vis tiek gana smarkiai išaugo“, – sakė N. Tianas.

Išlaidos Europoje, kurios 2022 metais sudarė 480 mlrd. dolerių, per pastarąjį dešimtmetį jau padidėjo trečdaliu, ir manoma, kad per ateinantį dešimtmetį ši tendencija išliks ir dar spartės.

JAV ir Kinijai tenka daugiau nei pusė

Vien tik JAV tenka 39 proc. pasaulio karinių išlaidų. 2022 metais JAV išlaidos siekė 877 mlrd. dolerių. Kartu su Kinija, kuri užima antrąją vietą (13 proc.), šioms dviem valstybėms teko daugiau nei pusė visų pasaulio karinių išlaidų.

Kitos valstybės šioje eilėje gerokai atsiliko: Rusijos karinės išlaidos siekė 3,9 proc., Indijos – 3,6 proc. Saudo Arabijos – 3,3 proc.

Didžioji Britanija yra didžiausia išlaidautoja Europoje, užimanti šeštąją vietą ir turinti 3,1 proc. visų pasaulio išlaidų. Ji lenkia Vokietiją (2,5 proc.) ir Prancūziją (2,4 proc.) – šie skaičiai apima ir Ukrainai skiriamas lėšas.

Vieni didžiausių karinių išlaidų padidėjimų buvo Suomijoje (+36 proc.), Lietuvoje (+27 proc.), Švedijoje (+12 proc.) ir Lenkijoje (+11 proc.).

Toks išlaidų didėjimas, be kita ko, reiškia ir modernios bei brangios ginkluotės pirkimą, pavyzdžiui, Suomija pernai įsigijo 64 JAV naikintuvus F-35.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
2
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (64)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s