respublika.lt

Kaip šiandien gyvena ukrainietės?

(131)
Publikuota: 2022 spalio 08 19:00:00, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 2 nuotr.
Svetlana nerimauja, kad nesant darbo, šalis grimzta į vis didesnes skolas. Asmeninių albumų nuotr.

Ar įmanoma priprasti prie karo? Greičiausiai ne. Tačiau šiandien, prabėgus daugiau negu pusmečiui nuo tada, kai Rusija užpuolė Ukrainą, padėtis, pasak pačių ukrainiečių, jau ne tokia bauginanti. Visgi, nepaisant to, kad iš rusų atsiimama vis daugiau užgrobtų teritorijų, iki ramaus gyvenimo Ukrainoje dar labai toli.

 

Nori daugiau pagalbos

Su kijeviete Svetlana „Vakaro žinių" skaitytojai susipažino pačioje karo pradžioje. Tuomet jauna moteris papasakojo, kad, frontui artėjant prie sostinės, ji pasiėmė vaikus ir išvyko toliau nuo miesto. Frontui atsitraukus, šeima grįžo į Kijevą, tačiau apie ramybę, Svetlanos teigimu, galima tik pasvajoti.

„Dabartinės situacijos nepalyginsi su tuo, kas buvo karo pradžioje, bet gyvenimas nėra paprastas. Parduotuvės ir kavinės mieste veikia, bet pragyvenimas pabrango ir kainos toliau auga, o rasti darbą nėra paprasta. Susprogdintos arba uždarytos daugelis gamyklų, įskaitant ir užsienio kapitalo. Kada jos vėl pradės veikti, niekas nežino, tad šalis toliau grimzta į skolas. Gerai bent, kad kavinės dar kažkaip sugeba suktis, nors, kiek pastebiu, ten dažniausiai eina tie, kas ieško nemokamo interneto. Kita vertus, atsidaro vis daugiau kavinių, siūlančių maistą išsinešti. Vis šiokios tokios darbo vietos... Juolab kad, tarsi būtų maža bedarbystės ir augančių kainų, dar nuolat stringa elektros ir vandens tiekimas, - atviravo jauna moteris. - Mieste galioja komendanto valanda. O kai pasigirsta oro pavojaus sirenos, visos parduotuvės, kavinės, mokyklos uždaromos, transportas stabdomas, žmonės viską meta ir lekia slėptis į artimiausią slėptuvę. Dar visi spėlioja, kaip nuspręs pasielgti Baltarusija. Taip ir gyvename..."

Pasiteiravus apie Vakarų siunčiamą paramą, Svetlana teigė, kad ji galėtų būti didesnė.

„Manau, kad, jeigu fronte kovotų ne tik mūsų šalies žmonės, bet ir kitų valstybių kariai, persilaužimas būtų pasiektas gerokai anksčiau. Pastaruoju metu okupantai sėkmingai stumiami iš užimtų teritorijų, tačiau visi puikiai supranta, kad čia mums labai padeda NATO tiekiama ginkluotė, leidžianti ne tik veržtis pirmyn, bet ir apsaugoti atsikovotas savo žemes. Ypač šioje srityje pasižymi JAV, Lenkija, Jungtinė Karalystė, Norvegija, Kanada, Vokietija ir Estija. Nemažai humanitarinės pagalbos sulaukiame iš minėtų Vokietijos bei Lenkijos, prisideda italai, o štai humanitarinės pagalbos iš Lietuvos, nors pati dirbau skirstant gautą paramą, pastebėti neteko," - pasakė Svetlana.

Baigdama pokalbį jauna mama patikino, kad karas pakeitė ir suvienijo ukrainiečių tautą.

„Mes tapome patriotiškesni. Patys bandome nustatyti ir patraukti atsakomybėn tuos, kurie mėgina pasipelnyti iš šios nelaimės. Kiek mūsų jėgos leidžia, valomės nuo tokių veikėjų, siekiame atkurti savo šalį ir yra labai skaudu sulaukti priekaištų iš pagalba nenorinčių dalintis valstybių. Mums priekaištaujama tarsi ne Rusija, o Ukraina būtų pradėjusi šį beprasmį karą. Nejau jos nesupranta, kad jeigu šiandien mes nesulaikysime rusų armijos, tai jau rytoj ji gali atsidurti prie jų namų durų?" - svarstė ukrainietė.

Tai tapo įprasta

Rutina, tik kiek kitokia, pastarasis pusmetis tapo ir kadaise bariste kavinėje dirbusiai Jevgenijai. Šiuo metu jauna mergina daugiausiai laiko praleidžia pirmose fronto linijose su automatu rankose ir jau yra apdovanota medaliu.

„Apdovanota, kaip ir kiti kariai, buvau už mūšį dėl Bachmuto (Donecko sritis). Gal kadaise moterys mūšio lauke ir atrodė neįprastai, bet dabar tai jau tapo kasdienybe. Įsiveržėme į šį pasaulį, nes nebeturėjome kito pasirinkimo, buvome priverstos stoti ginti savo laisvę, savo gimtinę ir joje gyvenančius artimuosius, - pasakojo jauna moteris. - Žinojome, ko ir kur einame, todėl apkasuose mums jokių lengvatų niekas netaiko. Tiksliau, mes jų net neprašome, nes mums jų nereikia. Kartu su vyrais kasame apkasus, vilkime karines uniformas bei neperšaunamas liemenes, turime ginklus, miegame blindažuose ir kovojame. Bene vienintelis dalykas, kurio mes, pirmose fronto linijose esančios moterys, šiandien pasigendame, yra moteriškos, mums pagal dydžius tinkančios, uniformos. Dar laukiame, kol gausime žadėtas šiltas uniformas. O visą kitą kaip ir turime arba išmokome verstis su tuo, kas yra.

Pradėjusi tarnauti, gavau Kalašnikovo automatą AK74. Iki šiol su juo nesiskiriu ir, nesigirdama, galiu pasakyti, kad šaudau labai taikliai, todėl beveik kiekvienas šūvis pasiekia tikslą. Manau, kad šiandien, kol mūsų žemę dar trypia okupantai, tai yra svarbiausia."

Pasiteiravus, ko, jos nuomone, reikėtų, kad karas greičiau pasibaigtų, Jevgenija susimąstė.

„Bet koks karas reikalauja aukų ir net nežinau, kas galėtų padėti greičiau jį užbaigti. Galbūt tai galėtų būti didesnis kiekis modernių ginklų ir jais mokantys bei galintys naudotis žmonės. Tai tikrai yra labai svarbu ir be šito jokio karo užbaigti nepavyks. Ypač tokio, kur viena pusė bet kokiomis priemonėmis siekia savo agresijos pateisinimo ir pripažinimo", - teigė tėvynės gynėja.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
17
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (131)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s