respublika.lt

Kaip „mamos sūnelis“ tapo turtingiausiu žmogumi: Bilas Geitsas

(31)
Publikuota: 2022 kovo 04 21:00:00, Milda Kunskaitė
×
nuotr. 1 nuotr.
Ragindamas šalių vyriausybes negailėti milijardų kovai su COVID-19, Bilas Geitsas pranašauja, kad šiemet ši liga jau bus retesnė už gripą. EPA-Eltos nuotr.

1975 m. jaunas programuotojas, vardu Bilas Geitsas, metė studijas Harvardo universitete ir su vaikystės draugu Polu Alenu įkūrė firmą „Microsoft". Tada niekas negalėjo įsivaizduoti, kad kompanija taps pasauliniu verslo flagmanu, o pats Bilas - vienu turtingiausių pasaulio žmonių. B.Geitso praeityje - labai daug tamsių dėmių. Kaip problemiškas paauglys sugebėjo tapti didžiausios programinės įrangos korporacijos steigėju?

 


Kas toks tas Bilas Geitsas?

Viljamas Henris Geitsas III (William Henry Gates III) gimė 1955 m. spalio 28-ąją Sietle (Vašingtono valstija), darnioje ir įtakingoje šeimoje, puoselėjančioje senas dalyvavimo versle, politikoje ir visuomeninėje veikloje tradicijas. Jo tėvas - garsus ir turtingas advokatas, senelis iš mamos pusės - JAV nacionalinio banko viceprezidentas, mama Merė - kelių korporacijų tarybų narė. Be Bilo tėvai augino dvi dukras - Kristianą ir Libę. Vaikai buvo auklėjami sveikos konkurencijos ir begalinio tobulumo siekimo dvasia.

B.Geitsas buvo ypač prisirišęs prie mamos. Nieko keisto - moteris atsisakė karjeros, kad visą laiką galėtų skirti vaikams. Dirbdama savanore mokyklose ir visuomeninėse organizacijose, ji Bilą dažnai vesdavosi kartu. Berniukas įprato nuolatos būti su motina, ją labai mylėjo ir, net galima sakyti, dievino.

Problemiškas paauglys

Vaikystėje B.Geitsas labai mėgo skaityti ir prie knygų praleisdavo daug valandų. Labiausiai jam patiko žinynai ir enciklopedijos. Kartą jis tiesiog apstulbino aplinkinius savo intelektu. Bilas mokėsi sekmadieninėje mokykloje, kurioje dėstė toks Deilas Terneris. Jis paragino mokinius išmokti atmintinai Mato Evangelijos 5-7 skyrius, žinomus kaip Jėzaus Kristaus Kalno pamokslas. Tuos, kurie išmoks, mokytojas pažadėjo pavaišinti vakariene restorane. Kai atėjo B.Geitso eilė, garbusis dvasininkas buvo tiesiog priblokštas: berniukas neužsikirsdamas visą beveik 2000 žodžių tekstą perskaitė iš atminties be vienos klaidelės.

Paauglystėje Bilas prarado susidomėjimą mokslu, tapo nekalbus, jo nebuvo įmanoma niekuo sudominti. Pažymius gaudavo gerus, bet visiškai nerodė noro siekti ko nors daugiau. Tėvai baiminosi, kad jis gali tapti visišku vienišiumi. Kad ir labai pasitikėdami valstybine švietimo sistema, jie sūnų pervedė į elitinę parengiamąją Leiksaido mokyklą Sietle. Ten paauglys atgijo. Bilui ypač sekėsi matematika ir gamtos mokslai bei anglų kalba ir literatūra. O labiausiai B.Geitsui patiko kompiuteriai, todėl visą laisvalaikį skirdavo jiems.

Lemtinga pažintis

Mokykloje B.Geitsas susipažino su Polu Alenu (Paul Allen), kuris buvo pora metų vyresnis. Nors jų charakteriai labai skyrėsi - Polas buvo ramus ir santūrus, o Bilas veržlus ir agresyvus, - jiedu greitai susidraugavo. Suartėti padėjo bendras pomėgis - abu dėl kompiuterių tiesiog kraustėsi iš proto. Vaikinai daug laiko leisdavo kartu, kurdami kompiuterines programas. Vaidydavosi jie dažnai, bet ir be vienas kito negalėjo gyventi. Drauge net įsilaužė į vienos kompiuterių firmos serverį, paskui kartu viską taisė.

Pirmąją firmą „Traf-O-Data" B.Geitsas su P.Alenu įkūrė jau 1972 m. Joje bičiuliai buvo vieninteliai darbuotojai. Sukūrę kelių eismo valdymo programą Sietlo municipalitetui, jie uždirbo 20 tūkst. dolerių. Bet vėliau verslas nebesisekė ir kontora buvo uždaryta.

Leiksaido mokyklą Bilas baigė 1973 m. Stodamas į koledžą, jis laikė SAT testą ir surinko rekordinius 1590 taškų iš 1600 galimų. Tokį rezultatą galima pavadinti tikru intelektiniu žygdarbiu. Jis nesunkiai įstojo į Harvardą, ketindamas, kaip primygtinai patarė tėvai, siekti teisininko karjeros. Tiesa, mokslai jį nelabai domino: būtinus egzaminus išlaikydavo, bet visą laiką stengėsi leisti kompiuterių klasėje. Dideliam tėvų nusivylimui B.Geitsas koledžą metė 1975 m., ketindamas su P.Alenu imtis verslo. 1979 m. jie grįžo į Sietlą ir drauge dirbo iki 1983-iųjų.

Mamos pagalba pravertė

Čia jam padėjo mama su savo ryšiais: niekam nežinoma firma „Microsoft" gavo IT milžino IBM pasiūlymą sukurti operacinę sistemą (OS) pirmajam asmeniniam kompiuteriui. B.Geitsas savo OS nekūrė, o tiesiog nupirko už 50 tūkst. dolerių sistemą QDOS, kurią sukūrė Timas Patersonas iš „Seattle Computer Products", pakeitė pavadinimą į MS-DOS ir pardavė licenciją ją naudoti IBM, paprašęs išsaugoti „Microsoft" autorines teises. Ir IBM sutiko!

Ji sudarė neįprastą tais laikais sutartį, pagal kurią „Microsoft" lieka sistemos savininkė, o IBM jiems moka už kiekvieną kompiuterį su instaliuota MS-DOS. Iki tol programinė įranga būdavo suteikiama nemokamai, nes patys kompiuteriai kainavo labai brangiai, tad papildomos išlaidos buvo nepageidautinos. O legendinė „Windows" išvydo pasaulio šviesą, kaip konkuravimo su Stivu Džobsu (Steve Jobs) ir jo kompanija „Apple" rezultatas.

Varžovams sukūrus tuo metu inovacinę programų sąsają, B.Geitsas pareiškė, kad jie greitai sukurs naują operacinę sistemą, kuri padarys perversmą programinės įrangos pasaulyje. Tai buvo gryniausias blefas, bet tiesiog idealus rinkodaros ėjimas. Visi pradėjo laukti B.Geitso pažadėtosios „Windows" ir kitais panašiais šios srities produktais nesidomėjo. Programinė įranga labai priminė „Apple" sukurtąsias ir ši net kreipėsi į teismą, bet bylą pralaimėjo. Juolab tais laikais intelektinę nuosavybę ginantys įstatymai dar nebuvo tinkamai parengti ir negalėjo apsaugoti nuo programinio kodo pasisavinimo, galbūt šiek tiek pakeisto.

B.Geitsas buvo azartiškas ir nebijojo rizikuoti. Atvira konkurencija ir rungtyniavimo dvasia jį svaigino, suteikdavo neapsakomą pasitenkinimą. Jis net nakvodavo darbe. Technologijų naujovės, apgalvota verslo strategija ir agresyvi taktika - štai kas padėjo programinės įrangos kūrėjai „Microsoft" tapti didžiausia šioje srityje, o B.Geitsui - vienu turtingiausių pasaulio žmonių. B.Geitso intelektas padėjo jam matyti ir tiksliai įvertinti visas programinės įrangos industrijos puses, nuo produkto sukūrimo iki korporatyvinės strategijos.

Jis analizuodavo nesuskaičiuojamą daugybę situacijos plėtojimosi variantų, visada turėdavo atsakymą į bet kurį klausimą. Būdamas pats atsidavęs darbui, Bilas to tikėjosi ir iš kitų, todėl buvo nepaprastai reiklus aplinkiniams. Neįprastas vadovavimo kompanijai stilius verslo sluoksniuose tapo tiesiog legenda. Jis mėgdavo mesti darbuotojams iššūkį, kad suaktyvintų jų kūrybiškumą.

2014 m. B.Geitsas nusprendė atsisakyti „Microsoft" pirmininko pareigų ir eiti savo dievinamos mamos pėdomis - visą dėmesį skirti labdaringai veiklai.

Fondas

1987 m. Bilas savo kompanijoje sutiko merginą, kuri tapo jo išrinktąja ir vėliau pagimdė jam tris vaikus. Melinda Frenč (Melinda French) buvo „Microsoft" gaminių vadybininkė. Jie kartu nugyveno 27 metus, deja, 2021 m. gegužę išsiskyrė. Pora drauge valdo labdaros fondą, drauge ir dabar tvarko visus jo reikalus.

B.Geitsas investavo didžiules lėšas Alcheimerio ligai tyrinėti, rėmė švietimą, sveikatos apsaugą. Fondas padeda nepasiturintiems žmonėms visame pasaulyje. Organizacija sprendžia ir kai kurias šalies vidaus gyvenimo problemas, pavyzdžiui, padeda JAV studentams pasiruošti stoti į koledžą.

B.Geitsas ne kartą yra kalbėjęs, kad pasaulis nėra pasiruošęs kitai pandemijai. Jo prognozės išsipildė - atsirado koronavirusas. Bilo ir Melindos fondas suvienijo jėgas su „Wellcome Trust ir Mastercard", kad padėtų stabdyti viruso plitimą, fondas investavo milijardus dolerių į vakcinos kūrimą ir jos gamyklas. O neseniai verslininkas ir filantropas interviu „Financial Times" įspėjo: nors koronaviruso pandemija pasauliui daro daug žalos, kitos infekcijos padariniai gali būti dešimt kartų baisesni.

Milijardierius mano, kad visų šalių vyriausybės privalo skirti milijardus dolerių kovai su kita globalia pandemija, todėl reikia išleisti milijardus dolerių dabar, kad ateityje būtų sutaupyti trilijonai ir išgelbėta milijonai gyvybių. Pasak B.Geitso, niekas nežino, kada ir būtent kokia liga taps pasauline pandemija. Ir ši grėsmė nuolat kybos virš žmonijos. Pasaulis turi galimybę šios pandemijos pamokas paversti sveikesne ir geresne ateitimi visiems. „Microsoft" steigėjas paskelbė, kad jo fondas skirs 150 milijonų Pasirengimo epidemijoms inovacijų koalicijai (CEPI).

Tik faktai

B.Geitsas už 30,8 mln. dolerių nusipirko L.da Vinčio mokslo užrašų sąsiuvinį „Lesterio kodeksas" . Kaip sako pats, tai buvo antras pagal brangumą pirkinys po privataus lėktuvo.

2005 m. karalienė Elžbieta II B.Geitsui už įnašą į mokslą ir technologijas suteikė Britų imperijos riterio titulą.

B.Geitsas - katalikas. Religija užima svarbią vietą Geitsų šeimoje. Viename interviu verslininkas sakė, kad yra linkęs religija remtis tose srityse, kurių mokslas negali paaiškinti.

2017 m. B.Geitsas žaidė tenisą vienoje komandoje su tituluočiausiu planetos tenisininku - Rodžeriu Federeriu (Roger Federer). Tai buvo labdaros mačas - buvo renkamos lėšos Afrikos vaikams. Vėliau įvyko dar du tokie mačai, per kiekvieną buvo surinkta per 2 mln. dolerių.

Viename interviu milijardierius prisipažino, kad bene labiausiai apgailestauja dėl to, kad niekada nesimokė kitų kalbų. Nors yra puikiai įvaldęs daugelį programavimo kalbų, jis kalba tik angliškai.

Bilo pomėgis - žaisti bridžą ir šokinėti ant batuto. Jis tvirtina, kad šokinėjant jo mintys susikoncentruoja.

Vienas svarbiausių milijardieriaus charakterio bruožų - mokėjimas pripažinti kito žmogaus intelektą ir gabumus. Be to, Bilas tvirtina, kad jo gyvenimo stimulas yra tik atkaklus darbas ir praktiškumas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (31)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s