respublika.lt

Ką sprendė šių metų Pasaulio ekonomikos forumo suvažiavimas?

(116)
Publikuota: 2022 sausio 25 17:06:21, Marius JONAITIS
×
nuotr. 4 nuotr.
Sausio 17-21 dienomis Šveicarijos Ženevos mieste vyko Davoso ir pasaulio ekonomikos forumo organizuota diskusija-konferencija. EPA-Eltos nuotr.

Šių metų sausio 17-21 dienomis Šveicarijos Ženevos mieste vyko Davoso ir pasaulio ekonomikos forumo organizuota diskusija-konferencija. Tiesa, ji vyko nuotoliniu būdu, kaip būdavo anksčiau. Kas dalyvavo ir apie ką kalbėjo?

 

Kalbas sakė nemažai įtakingų politikos ir pramonės atstovų. Nuo Kinijos prezidento Si Dzinpingo (Xi Jinping) ir Europos Komisijos pirmininkės Ursulos fon der Lejen (Ursula Van der Leyen) bei nuo Lietuvoje jau neblogai žinomo Klauso Švabo ir Bilo Geitso.

Suvažiavimą atidarė jo moderatorius Klausas Švabas, pabrėždamas momento svarbą bei ragindamas toliau kovoti su vadinamąja pandemija, mažinti iškastinio kuro svarbą, turtinės nelygybės mažinimą ir taip toliau.

Realiai esminės kalbos ir buvo apie plačiai žinomus ir kertinius reformuojamo kapitalizmo stulpus:

- farmacijos pramonė ir tęsiama vadinamoji pandemija;
- „Žaliasis kursas" ir pasaulio ekonomikos perėjimas nuo iškastinio kuro prie „atsinaujinančių išteklių";
- skaitmenizacija, kosminės programos, technologinė pažanga bei jos keliami iššūkiai.

Vadinamosios pandemijos tema pasisakė Entonis Faučis bei Kamerūno pilietis bei Afrikos užkrečiamųjų ligų centro direktorius Džonas Nkengasongas. Buvo akcentuojamas Afrikos žemynas ir jam iškeltas tikslas pasiekti 70 proc. vakcinacijos tikslą. Džonas apgailestauja, jog dabar yra tik 10 proc. pasiskiepijusių afrikiečių populiacijos.

Verta paminėti, jog pastaraisiais mėnesiais yra labai aktyviai proteguojamas vakcinų įsigijimo ir dovanojimo Afrikai klausimas. 2016 metais šiame žemyne gyveno 1,2 milijardo žmonių. Tai milžiniška rinka, bet ji dar nėra pakankamai moki, tad siekiama, jog Europos ir JAV gyventojai užmokėtų farmacijos pramonei už afrikiečių vakcinas.

Būtina atkreipti dėmesį į nuolat akcentuojamą „Klimato kaitą" ir vadinamąjį „Žaliąjį kursą". Jam skiriamas didelis dėmesys, ir ne tik kalbomis bei deklaracijomis. Yra užsibrėžta, kad nuo dabar vyraujančio iškastinio kuro, kuris sudaro 80 proc. gaunamos energijos, būtų pereinama prie nulinio tikslo 2050 metais. Tai yra per likusius 28 metus visiškai transformuoti energetinį sektorių.

Europos Komisijos pirmininkė Ursula fon der Lejen savo kalboje pabrėžė „Žaliojo kurso" svarbą. Ji teigia, kad Europos Sąjungai performuoti energetikos sistemą reikia 360 milijardų eurų kasmet. Ji taip pat akcentavo 2019 metais priimtą „Europos klimato teisės aktą" (jį galite perskaityti ir lietuviškai). Tikslai ambicingi ir jie neabejotinai palies kiekvieno mūsų kasdienybę. Šiek tiek apie „Žaliąjį kursą" ir kaip jis keis mūsų kasdienybę, rašėme šiame straipsnyje „Žaliasis kursas: brangs viskas, dauguma gyvens skurdžiau, mažuma geriau!".

Buvo kalbama ir apie skaitmenizaciją, lustus ir puslaidininkius, tiekimo grandines bei kitus būtinus techninius klausimus. Čia kai kurie žmonės nesuprato konteksto ir ne taip interpretavo Ursulos fon der Lejen kalbą bei ją giriančio Švabo paantrinimą (Žiūrėti šį vaizdo įrašą bei žmonių komentarus).

„Čipu" yra vadinamos mikroschemos bei lustai, kurie naudojami visuose išmaniuosiuose įrenginiuose. Pradedant nuo jūsų išmaniųjų telefonų, televizorių iki automobilių, skalbimo mašinų ir t. t. Lustai naudojami pramonėje, apskritai dabartiniame kapitalizme jie užima tokio svarbumo nišą, kaip anksčiau buvo anglis, plienas, nafta ir kiti „raktiniai" pramonės elementai.

Tad Ursulos kalba bei jos minėtas „Europos lustų aktas", kuris pasirodė 2021 metų pabaigoje, taip pat pabrėžimas, jog lustų poreikis per artimiausią dešimtmetį padvigubės, yra normali reakcija į vietinės (ypač Vokietijos) pramonės poreikius. O dabartinė Europos Komisijos pirmininkė pirmiausiai atstovauja šios šalies stambaus kapitalo interesams (automobilių pramonė ir t.t.).

Visuotinė žmonių „čipizacija" tikrai nėra prioritetas, nes žmonės nėra taip verti, jog į juos grūstų trūkstamus pramonei komponentus (čia pusiau juokais). Tiesiog „čipas" žmogui ir „čipas" (lustas) pramonei, deja, neturi atskirų pavadinimų, tad nemažai žmonių, kurie neseka šiuolaikinės pramonės tendencijų, gali susipainioti.

Daugiau vaizdo įrašuose skambėjusių pasisakymų galite pažiūrėti „World Economic Forum Video" 

Reziumuojant Davoso konferenciją, galima matyti viešus patvirtinimus politikos, kuri vyrauja pasaulio galingųjų darbotvarkėje pastaruosius kelerius metus. Pasaulio stambus kapitalas bando reformuoti kapitalizmą bei jį „pastatyti ant naujų bėgių". Jis tą daro ne dėl to, kad yra įkvėpti keistų idėjų, o tam, jog juos spaudžia būtinybė. Nėra paslaptis, kad šalia „dantimis kalena" milžiniško masto ekonominė krizė, kurios stabdymui vien per vadinamąją pandemiją tik Jungtinės Amerikos valstybės emitavo 16 trilijonų JAV dolerių.

Tačiau tai nelabai padeda, todėl bandoma pasaulio ekonomikos lokomotyvą užkrauti ant „naujų bėgių". Todėl ir matome tokią skubą bei sunkiai suprantamus bei logiškai pagrindžiamus sprendimus. Gyvename santvarkų pasikeitimo periodu.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (116)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s