JT: dėl protestų Irane sulaikyti mažiausiai 7 tūkst. žmoniųnuotraukos (1)

2019 gruodžio mėn. 06 d. 15:13:52 Perskaitė 1054

Jungtinės Tautos (JT) pareiškė turinčios informacijos apie mažiausiai 7 tūkst. Irane dėl praėjusį mėnesį prasidėjusių protestų sulaikytus žmones ir paragino nedelsiant paleisti visus, kurie buvo sulaikyti be tinkamo pagrindo.

 

Pranešime JT žmogaus teisių biuras taip pat pareiškė turinti „patvirtintų vaizdo įrašų“, kuriuose matomi į protestuotojus šaudantys saugumo pareigūnai, siekiantys juos nužudyti.

Žmogaus teisių biuras taip pat pridūrė, kad „turima informacija rodo, jog mažiausiai 208 žmonės žuvo“ per protestus, tuo patvirtindamas organizacijos „Amnesty International“ duomenis.

„Taip pat pasirodė informacija, kurios JT žmogaus teisių biuras negali patvirtinti, kad žuvusiųjų skaičius gali būti dvigubai didesnis“, – sakoma pranešime.

JT vyriausioji žmogaus teisių komisarė Michelle Bachelet tikino, kad jos vadovaujamo biuro gauti vaizdo įrašai rodo „žiaurių smurtą prieš protestuotojus“.

„Taip pat gavome vaizdo įrašų, kuriuose matoma, kaip saugumo pareigūnai šaudo į beginklius demonstrantus iš nugaros, kai šie bėga, o kitiems šaudo tiesiai į veidą ar gyvybiškai svarbius organus – kitaip tariant, šaudo siekdami žudyti“, – teigia M. Bachelet.

Biuro teigimu, kituose vaizdo įrašuose matomi „ginkluoti saugumo pajėgų pareigūnai, kurie šaudo nuo Teisingumo departamento pastato stogo“ Džavanrudo mieste į vakarus nuo Teherano. Taip pat matomi iš sraigtasparnių Farso provincijoje šaudantys kariai.

Protestai prasidėjo lapkričio 15 d., po netikėtai padidintų degalų kainų.

Iranas vis dar nepateikė oficialių duomenų apie per protestus žuvusių ar sulaikytų žmonių skaičių. Saugumo pajėgos ėmėsi malšinti protestus jėga, kai demonstrantai pradėjo padeginėti pastatus ir plėšti parduotuves.

M. Bachelet pabrėžė, kad „dauguma sulaikytų protestuotojų negali gauti advokato paslaugų“, ir įspėjo gavusi informacijos apie „žiaurias sąlygas perpildytuose sulaikymo centruose, kuriais kartais paverčiamos kareivinės, sporto salės ir mokyklos“.

„Raginu institucijas kuo skubiau paleisti visus protestuotojus, kurių laisvė buvo atimta be pagrindo“, – sakė ji.

Irano valdžia dėl smurto proveržių kaltina „banditus“, kuriuos esą remia Jungtinės Valstijos, Izraelis ir Saudo Arabija.

Teheranas informaciją apie didelį žuvusiųjų skaičių neigia ir tvirtina, kad tai yra „visiškas melas“.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net