Įtariama, kad rusiškos mobiliosios programėlės nutekina duomenisnuotraukos (39)

2021 balandžio 04 15:35:28 Perskaitė 436

Pasauliui nespėjus atsigauti po skandalo dėl galimo „Facebook" vartotojų duomenų nutekinimo, netruko pasirodyti informacija, kad vartotojų duomenis į užsienį galėjo siųsti ir rusiškos mobiliosios programėlės. Tokią versiją pateikė įmonės „Informacionaja kultura" atstovai, praneša „Komersant".

 

Ekspertai nustatė, kad visi, nuo balandžio 1 d. privalomai išmaniuosiuose renginiuose diegiami, priedėliai turi papildomas slaptas programėles, kurios renka duomenis apie vartotojus. Vėliau šią informaciją gali gauti ne tik įrangos gamintojai, bet ir tikslinę reklamą kuriančios IT korporacijos.

Sekimo mechanizmo nepavyko aptikti tik mokėjimo sistemos „Mir" programėlėje. Visos kitos mobiliosios aplikacijos, įskaitant „Gosuslugi" („Valstybinės paslaugos"), turi analitinius „Google AdMob", „Facebook Ads" ir kitų įmonių mechanizmus, teigia leidinys.

„Mobile Research Group" analitikas Eldaras Murtazinas laikraščio žurnalistams patikslino, kad formaliai renkami duomenys yra nuasmeninami, tačiau techninės galimybės leidžia identifikuoti jų savininkus.

Į laikraštyje pasirodžiusią informaciją netruko sureaguoti Rusijos Skaitmeninio vystymosi, ryšių ir masinių komunikacijų ministerija. Jos atstovai užtikrino, kad privalomai diegiamos mobiliosios programėlės asmeninių Rusijos vartotojų duomenų į užsienį neperduoda. Ministerijos pranešimą išplatino TASS.

Ministerija akcentavo, kad visa diegiama programinė įranga yra gaunama iš saugumo ir asmens duomenų apsaugos reikalavimus atitinkančių specializuotų parduotuvių.
„Šios mobilios aplikacijos išorės servisams perduoda išimtinai techninius, nuasmenintus vartotojo duomenis, būtinus reklamos segmentavimui", - teigiama pranešime.

Rusijoje balandžio 1-ąją įsigaliojo įstatymas, numatantis, kad į visus 2021 m. pagamintus ir šalyje parduodamus išmaniuosius įrenginius, įskaitant ir televizorius su „SmartTV" funkcija, turi būti įdiegta vietos gamintojų programinė įranga.

Vyriausybė dar sausį patvirtino rekomenduotinų mobiliųjų programėlių sąrašą. Tarp jų pateko mobiliosios „Mail.ru Group", „Yandex", „Gosuslugi" aplikacijos ir mokėjimų sistema „Mir".

 

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net