Iranas didins urano sodrinimą pažeisdamas 2015 m. susitarimąnuotraukos (2)

2019 liepos mėn. 07 d. 12:40:19 Perskaitė 682

Iranas viršys 3,67 procento urano sodrinimo lygį, kuris buvo nustatytas 2015 m. sutartyje dėl šalies branduolinės programos. Apie tai pareiškė Irano vyriausybės atstovas spaudai Ali Rabeius, informuoja naujienų agentūra dpa.

 

Tai jau antrasis sutarties pažeidimas – anksčiau šią savaitę Iranas patvirtino viršysiantis 300 kg mažai įsodrinto urano gamybos ribą.

Irano atominės energijos organizacijos atstovas spaudai Behrouzas Kamalvandis spaudos konferencijos metu sakė, kad urano sodrinimo lygis bus laipsniškai pakeltas nuo 5 iki 20 procentų.

Irano užsienio reikalų viceministras Abbasas Araghchi per spaudos konferenciją teigė, kad sprendimas didinti urano sodrinimo lygį buvo teisėtas, o Teheranas metus veltui laukė, kad diplomatinio klausimo sprendimo.

Pernai JAV prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) sprendimu Jungtinės Valstijos pasitraukė iš branduolinio susitarimo ir pradėjo taikyti griežtas sankcijas prieš Teheraną, nors Europos partneriai tam prieštaravo.

Likę susitarimo dalyviai, įskaitant Didžiąją Britaniją, Prancūziją ir Vokietiją, siekė išsaugoti sutartį kurdami pinigų transakcijų sistemą „Instex“, leidžiančią Iranui apeiti JAV sankcijas ir toliau užsiimti verslu su tarptautiniais partneriais.

Branduoliniam ginklui pasigaminti reikalingas 90 procentų sodrintas uranas. Teigiama, kad urano sodrinimo lygio pakėlimas nuo 20 iki 90 procentų yra ganėtinai greitas procesas.

JAV sušauktos sesijos metu Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) trečiadienį surengs neeilinį susitikimą, kad aptartų situaciją Iranui sulaužius susitarimą dėl branduolinės programos.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net