respublika.lt

Europa - geopolitinių kovų taikinys

(105)
Publikuota: 2022 sausio 10 07:30:00, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Gali būti, kad Kazachstano riaušės yra didelio geopolitinio žaidimo dalis. Epa-Eltos nuotr.

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai" komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Rolandas Paulauskas.

 

 

- Šiomis dienomis staiga įsiplieskė sunkiai kontroliuojami neramumai Kazachstane. Daugelis dabar spėlioja: kur glūdi šio chaoso šaknys? Juk sunku patikėti, kad tokio masto „protestai" kiltų vien dėl to, kad keliais centais pabrango dujos...

- Reikėtų pradėti kiek iš toliau. Pirmiausia ši šiuolaikinio pavidalo Kazachstano valstybė, kaip ir Ukraina, yra bolševikų vado Lenino kūrinys. Ten yra suvienyti trys istoriniai regionai su savomis gentinėmis-klaninėmis tradicijomis. Šie regionai tarpusavyje yra gana konfliktiški, o tie konfliktai ten tęsiasi šimtmečius... Du iš jų yra labiau kazachiški, o vienas - labiau kirgiziškas. Įdomus niuansas: 1936 m. bolševikai net išleido specialų įsaką, kuriuo nurodoma, kad nuo šiol kazachai turi būti vadinami ne iš „k" raidės, o iš rusiškos „ch", t.y. „chazachai". Nes į sukurtą Kazachstano Respubliką buvo įtraukta nemažai kazokų žemių, o pastarieji buvo Rusijos imperijos gyventojai, kurie iš lėto plėtėsi į tas stepes. Taigi, kad niekas nepainiotų kazokų su kazachais, net teko išleisti specialų įsaką. Tokia yra valstybingumo kilmė. Tačiau kalbant apie dabartinę situaciją, kuri aiškinama dujų kainų pakėlimu, reikia žinoti, kad tą kainą pakėlė nuo 20 iki 25 centų...

- Lietuviai apie tokias kainas gali tik svajoti. Jeigu mūsų valdžia pasinaudotų Kazachstano patirtimi ir dujas padarytų po 25 centus, o benziną - po 11 centų už litrą, kaip yra ten, tai sulauktų audringų demonstracijų su palaikymo plakatais ir prašymais likti valdžioje...

- Tikriausiai... Todėl nelabai galime į situaciją Kazachstane žiūrėti mūsų akimis, tačiau akivaizdu, jog kainų pakėlimas tebuvo pretekstas. Pats paprasčiausias neramumų paaiškinimas būtų dvivaldystė, kuri susidarė Nursultanui Nazarbajevui pasitraukus iš prezidento posto. Jis įsteigė sau Valstybės gynybos tarybos pirmininko, tarsi „Tautos tėvo", postą, palikdamas dabartinį prezidentą Kasymą Tokajevą savo įpėdiniu, tačiau neatmestina tikimybė, jog tokia dvivaldystė K.Tokajevui nepatiko. Čia dar reikia žinoti, jog visa N.Nazarbajevo šeima gyvena Londone, jo pinigai yra Vakarų valstybių bankuose, taigi šioje dvivaldystėje vieno klano gijos driekiasi į Vakarus, o kito - į Rusiją.

- Šiuo atveju yra įdomūs visų aplinkinių didžiųjų žaidėjų interesai: kas ir kodėl galėtų norėti chaoso Kazachstane, juolab kad rusai jau įvedė ten „taikdarių" pajėgas?

- Pirmiausia pradėkime nuo Kinijos, kuri mažų mažiausiai turi dvigubą interesą. Kinai turi sieną su Kazachstanu per musulmonų uigurų autonominį darinį, o Kazachstano pusėje jų taip pat nemažai gyvena. Tie, kurie turi planų per uigūrus silpninti Kiniją, šią kortą būtinai išnaudos, todėl kinams tai taip pat aktualus klausimas. Kitas svarbus reikalas kinams - naujasis „šilko kelias", kuris kaip tik ir eina per Kazachstaną, todėl jeigu toje valstybėje kažkas keičiasi iš esmės, iškart atsiranda grėsmė kinų prekių srautui į Europą.

Be to, Kazachstane yra įdėta didžiulių Kinijos investicijų. Kitoje pusėje yra Rusija, kuriai visiškai nenaudinga savo pašonėje turėti dar vieną konflikto židinį, kuris bet kada gali išplisti ir jų teritorijoje. Neatmeskime ir Turkijos interesų. Ji šiuo metu kuria vadinamąjį „didįjį Turaną" ir bando suvienyti tiurkiškai kalbančias tautas bei tauteles, o dalis jų gyvena tiek Kazachstane, tiek Rusijos Federacijoje: baškirai, totoriai, jakutai ir t.t. Ne be reikalo tarp Kazachstano ir baškirų bei totorių gyvenamų teritorijų yra specialiai padarytas slaviškas koridorius, kad nebūtų tiesioginės turkų įtakos... Be to, Kazachstane gyvena apie 3,5 mln. rusų, daugiausia - šiaurinėje šalies dalyje. Tokių neramumų atveju jiems iškyla grėsmė...

Už viso to, aišku, slypi ir Jungtinės Valstijos, kurios tiek Kiniją, tiek Rusiją oficialiai yra paskelbusios egzistenciniais priešais. Mes daug laiko kalbame, kad šie didieji pasaulio žaidėjai neišvengiamai tarpusavyje susikibs. Ir jeigu tik įmanoma ten sukurti chaosą, tai amerikiečiai būtinai pasinaudos proga, kad galėtų tą chaosą „eksportuoti" tiek į Kiniją, tiek į Rusiją. Ten veikia tūkstančiai nevyriausybinių organizacijų, kurios yra finansuojamos iš įvairiausių JAV fondų. Toks yra paveikslas.

- Vienas polittechnologas, kuris dvejus metus sėdėjo Kazachstano kalėjime už mėginimą organizuoti perversmą, neseniai aiškino, kad nesuvokia, kaip galima išvesti minias žmonių į gatves... O ypač tokiu keistu pretekstu. Ar tai stichiškas protestas, ar kažkieno organizuotas?

- Nėra jokių abejonių - jau kitą dieną po protestų pradžios riaušininkai buvo ginkluoti automatais... Mačiau vaizdo įrašą, kur kažkas atveža ginklus ir juos dalija „protestuotojams". Ten vyksta tikrų tikriausias karas. Jeigu žmonės protestuotų tik dėl dujų kainų, niekas automatų nevežiotų... Vienareikšmiškai: maištas buvo gerai suplanuotas iš anksto, o jo organizatoriai yra labai įtakingi, tik kol kas pastarieji nėra pasirodę, todėl visi svarsto, kas iš tikrųjų už to slypi.

Teoriškai interesą kelti chaosą turi ne tik Jungtinės Valstijos, JAV ar Turkija. Tokį interesą gali turėti ir Rusija, kadangi, kaip minėjau, Kazachstanas yra dirbtinai sukurta valstybė, kurios žemes daug kas norėtų pasidalinti. Jeigu Kazachstanas dabar nustotų egzistuoti kaip valstybė, tai kinai su rusais turi interesą atsiimti tam tikras teritorijas. Todėl dar nėra aišku, kas yra tas tikrasis organizatorius. Žinoma tik tai, kad jau yra nemažai aukų.

- Kadangi daug kalbame apie Kiniją, tai prisiminkime ir mūsų valdančiųjų lūkesčius, kad štai dabar, kai kinai supyko ant Lietuvos dėl Taivano, įtakingiausia ES valstybė Vokietija vienareikšmiškai stos lietuvių pusėn. Ar tikrai vokiečiai dėl mūsų pyksis su kinais?

- Tokia tikimybė yra labai nedidelė, nes visa Europos Sąjunga laikosi vieningos Kinijos principo ir jokių Taivano ambasadų niekas nekuria - čia tik mes vieninteliai išsišokėliai. Yra dar vienas įdomus niuansas: štai po rinkimų naujoji Nikaragvos valdžia atšaukė Taivano pripažinimą ir atidarė Kinijos ambasadą. Reikia suvokti, kad Kinijos ir Taivano jėgos yra nepalyginamos, todėl vargu ar ES rizikuos dėl visiškai neaiškios perspektyvos gadinti santykius su Kinija, juolab kad yra manoma, jog Taivanas gyvuoja paskutinius mėnesius - netrukus kinai jį turėtų pasiimti atgal. Tuo mažai kas abejoja.

Nebent mes stosime krūtinėmis ginti taivaniečių laisvės... Beje, Džo Baideno pokalbio su Kinijos prezidentu metu pats Jungtinių Valstijų vadovas neprieštaravo, kad Taivanas grįžtų į Kiniją, tik pageidavo, kad tai būtų padaryta taikiai. Taigi šiose geopolitinėse kovose tokios nedidelės teritorijos beveik nieko nereiškia ir niekas nesiaukoja vardan smulkmės stambiuose žaidimuose... O kodėl mes taip pasielgėme, aš nežinau, reikia klausti tų žmonių, kas darosi jų galvose.

- Bet štai JAV valstybės sekretorius Entonis Blinkenas (Anthony Blinken) Vokietijai aiškiai nurodė, kad jeigu rusai puls Ukrainą, tai vokiečiai privalo bent jau „Nord Stream 2" vamzdį uždaryti... Tai rusai puls ar nepuls?

- Tėra labai maža tikimybė, kad rusai puls Ukrainą. Rusai net neslepia, kad jie atsakys tik tada, jeigu Kijevas puls Donecką. Vladimiras Putinas yra tą pasakęs daugelį kartų ir be jokių dviprasmybių: jeigu Ukraina jėga imsis spręsti Donbaso konfliktą, tuomet Rusija imsis atsakomųjų veiksmų. Būtent tada ir iškils klausimas dėl Ukrainos valstybingumo apskritai...

Tiesiog prieš rizikuojant visada reikia atsižvelgti į aplinkybes. Juk kaip buvo su Krymu? Ukrainiečiai neįvertino grėsmių bei vietos žmonių nuotaikų ir prarado Krymą, kuris jiems buvo dovanotas dar Nikitos Chruščiovo. Jeigu gauni kažkokias dovanas, tai reikia atitinkamai ir elgtis, norint jas išlaikyti savo rankose. Taigi, viskas čia yra aišku: jeigu tik Kijevas puls, atsakas bus neišvengiamas. Taip yra pagal visą logiką: Maskva neturi prabangos nesivelti į šį konfliktą, nes jeigu Ukrainai pradėjus karinę operaciją Donecke Maskva nereaguotų, tai susvyruotų V.Putino valdžia Rusijoje. Tai būtų suvokta kaip Donecko išdavystė, tad vietiniai rusai tiesiog sukeltų riaušes. Juk Donbase jau beveik milijonas žmonių turi rusiškus pasus ir tai būtų traktuojama kaip savo piliečių išdavystė. V.Putinas neturi jokių variantų nesikišti į tą konfliktą.

O štai Jungtinėms Valstijoms, išprovokavus tokį konfliktą, atsiveria žalia gatvė Rusijos izoliacijai, nes Rusiją iškart paskelbtų agresore ir tuomet būtų aiškus reikalavimas visai Europai nutraukti su ja bet kokius santykius. To JAV siekia jau daugelį metų ir sako tai visiškai atvirai. Šiuo metu vyksta didysis pasaulio žaidimas tarp Rusijos, Kinijos ir Jungtinių Valstijų, o Europa yra grobis, į kurį pretenduoja visi šie trys žaidėjai.

Amerikiečiai net neslepia, kad jeigu vokiečiai ir rusai susitartų tarpusavyje, amerikiečiams tai būtų neįveikiamas geopolitinis konkurentas. Taigi, kortos yra visiškai atviros, tik man nuostabą kelia, kad Lietuvoje daugelis įnirtingai stengiasi to nepastebėti.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (105)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate G.Nausėdos pasakymui verčiau sumokėti baudą, nei priimti į Lietuvą nelegalus?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +6 C

+1 +5 C

-3 +4 C

+5 +11 C

+5 +9 C

+4 +10 C

0-5 m/s

0-5 m/s

0-5 m/s