respublika.lt

Chersonas gyvena nežinioje

PAPILDYTA

(79)
Publikuota: 2022 birželio 05 09:27:00, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 4 nuotr.
Buvęs didžiausias kino centras tapo „Vieningosios Rusijos“ humanitarinės pagalbos centru. Vietos gyventojo nuotr.

Vykstant karui, gauti patikimą informaciją iš vienos ar kitos vietos yra labai sudėtinga. Tai suprasdamas Chersono gyventojas Viktoras (vardas pakeistas dėl asmens saugumo) nusprendė papasakoti „Vakaro žinių" skaitytojams apie tai, kaip šiandien gyvena Rusijos okupuotas miestas ir regionas.

 

„Vakarų žurnalistai iki mūsų neatvyksta, tad Rusija apie regioną gali pasakoti ką nori. Galbūt ji jau nusprendė, kad čia viskas gerai, todėl nušviesti „išvaduotojų" veiklą siunčia žemo lygio žurnalistus. Būtent taip buvo parengtas reportažas prie stelos, nuo kurios esą patys ukrainiečiai nuplėšė Ukrainos herbą. Rusiškais šarvuočiais atvažiavę ir karine okupantų uniforma vilkintys „ukrainiečiai".

Paradoksas, tačiau mums, ukrainiečiams, tokie „kreivi" reportažai yra naudingi, nes įgyjame pranašumą informaciniame kare. Žiniasklaida gali paveikti daugiau negu ginklai, kadangi užvaldžius žmonių protus su jais galima daryti ką tik nori.

Rusija regione, nepaisant to, kad okupacinės valdžios atstovu tapo buvęs miesto tarybos deputatas Vladimiras Saldo, o jo pavaduotoju - svieto perėjūnas Kirilas Strimausovas, plataus palaikymo neturi. Rusai kalba apie krašto rusifikaciją, prijungimą prie Rusijos, tačiau jei bandys rengti referendumą, tikrai jame pralaimės. Ukrainiečiai laisvės lengvai neatiduos. Juolab kad puikiai mato, kam okupantai patikėjo vadovauti miestui - asmenims, kuriems niekada nerūpėjo paprasti žmonės, ir kurie rūpinosi tik savo kišenėmis. Chersoniškiai supranta, kad jie vėl į valdžią taiko tam, jog galėtų grobstyti valstybines lėšas. Ir visai nesvarbu, bus jos rusiškos ar ukrainietiškos. Jiems svarbu pasirūpinti savimi. Be to, tai rodo akivaizdų kadrų trūkumą, nes padorūs žmonės su minėtais veikėjais nenori turėti nieko bendro.

Nenori su jais prasidėti ir vis dar veikiantys ar neseniai veikę verslai, todėl mieste prasidėjo represijos - verslui naudoto nekilnojamojo turto atėmimas. Veikė čia kepyklų ir picerijų tinklas, kurį įkūrė jaunas, verslus vaikinas. Prasidėjus karui, jam teko mažinti apimtis. Galiausiai dėl to, jog gyventojams dykai dalindavo duoną, buvo uždaryta ir paskutinė jo picerija/kepykla. Prieš kelias dienas pastebėjau, kad ji vėl dirba. Apsidžiaugiau, jog situacija taisosi ir jaunuolis grįžo. Deja... Pasirodo, okupacinė valdžia, padedama mūsų kolaborantų, atiminėja iš regiono išvykusių verslininkų turėtas patalpas. Jos perduodamos „norintiems vykdyti veiklą". Sprendimas paskelbtas viešai, tad, tikėtina, panašių atvejų bus ir daugiau.

Taip pat manau, kad netrukus miestiečius užgrius daugiau problemų. Viena jų - bankinė sistema. Kalbų būta įvairių, tačiau mieste ir regione vis dar įmanoma atsiskaityti grivinomis. Deja, valstybinis bankas Chersone jau neveikia, neseniai apie mano ir įmonės sąskaitų užšaldymą pranešė „Privat" bankas. Kodėl jie taip pasielgė, paaiškinti nesugebėjo. Greičiausiai bankas planuoja pasitraukti, todėl visos operacijos stabdomos. Pasigirsta gandų, kad netrukus mieste pradės veikti valstybinis Rusijos bankas. Gali būti su tuo susiję ir dideli, į miestą atgabenamų rublių, srautai. Okupacinė valdžia atvirai bando nupirkti dalį visuomenės. Skurstantiems pensininkams kas mėnesį duodama po 10 tūkst. Rusijos rublių. Pagal dabartinį kursą, suma labai didelė. Tipiškas pensininkas gali ne tik susimokėti mokesčius, nusipirkti maisto, bet ir atsidėti. Senoliams, kurie tenori ramiai baigti gyvenimą, tai tinka, todėl prielankumas okupantams tarp vyresnių žmonių pamažėl auga.

Pokyčių yra ir daugiau - su trukdžiais veikia Ukrainos operatorių mobilusis ryšys, internetas. Mobilusis internetas faktiškai nebeveikia.

Nepaisant to, pastebiu, kad į Chersoną ėmė grįžti karo pradžioje iš jo pasitraukę gyventojai. Kiek supratau, jie pavargo būti pabėgėliais savo šalyje, o čia - namai, netrūksta pigesnių negu likusioje Ukrainoje degalų, yra galimybė gauti kokį nors darbą. Veikia viena kita įmonė, remonto dirbtuvės, odontologijos kabinetai. Tiesa, pastarieji gali dirbti, kol dar turi atsargų, nes nuolatinio centralizuoto tiekimo iš Ukrainos nebėra. Užtat jaučiame, kad mus stumia į Rusijos glėbį. Okupantai patys viską apsunkino, o dabar publikuoja straipsnius, kaip esą Chersone viskas buvo blogai, ir kaip jie dabar mus ves į „šviesų rytojų".

Po ilgos pertraukos buvo atidarytas kelias į Krymą. Manau, tai buvo padaryta, siekiant aprūpinti pusiasalį maistu, nes iš „vargingo" Chersono į jį žemės ūkio produkcija vežama sunkvežimiais. Tiesa, leidžiama žmonėms prekiauti, bet čia prasideda painiava. Kryme grivinų niekas nepriima, JAV doleriais taip pat negalima atsiskaityti. Tai lemia, kad ten žmonės prekes parduoda už rublius, tada perka tai, ko trūksta Chersone, ir jau čia parduoda už grivinas. Dabar sistema veikia, o toliau matysime.

Tą patį - bus matyt - galima pasakyti ir apie regiono ateitį. Kol kas ji - labai miglota. Rusai čia įsitvirtinę ir lengvai Chersono neatiduos, nes jis yra svarbus, siekiant užtikrinti susisiekimą su Krymu. Be to, mieste daugėja rusiškų vėliavų - jos iškeltos virš pagrindinių administracinių pastatų, Jūrininkų akademijos, mokyklų ir t.t. Didžiausias kino teatras paverstas „Vieningosios Rusijos" humanitarinės pagalbos centru. Tik virš ugniagesių gelbėtojų komandos pastato vis dar plevėsuoja ukrainietiška vėliava, tačiau niekas nežino - kaip ilgai.

Manau, kad iki metų galo okupantai iš čia niekur nesitrauks. Jeigu mūsų kariai mėgins išstumti juos jėga, neabejotinai, nukentės tiek miestas, tiek paprasti gyventojai. Mums norėtųsi, kad būtų rastas koks nors kitas problemos sprendimo būdas. Bene geriausia būtų, jeigu Rusija savo kariuomenę būtų priversta išvesti dėl joje pačioje prasidėjusių vidinių irimo procesų. Tokios tendencijos kaimyninėje šalyje jau matomos - Vladimiras Putinas nuolat kritikuojamas, vis daugiau žinomų žmonių reikalauja nutraukti karą. Norisi tikėti, kad jų veikla bus rezultatyvi, ir okupantai, kaip atėjo į mūsų žemę, taip iš jos ir išeis, o mes galėsime grįžti prie įprasto gyvenimo."

P.S. Baigiant rengti straipsnį dar kartą pasirodė informacija apie tai, kad pasaulio nepripažįstamos Donecko bei Luhansko Respublikos ir Rusijos okupuoti Chersono ir Zaparožės regionai iki metų pabaigos bus prijungti prie pastarosios. Tai pareiškė pirmasis Rusijos Federacijos Federalinės tarybos pirmininko pavaduotojas, senatorius Andrejus Turčiakas. Netrukus pasigirdo balsų, raginančių dar labiau paskubinti okupuotų Ukrainos teritorijų prijungimą.

Pasirodžius straipsniui, Viktoras informavo, kad situacija Chersone tapo dar sudėtingesnė. Mieste nustojo veikti ukrainietiškas interneras. Tiek mobilus, tiek laidinis. Juos siūloma keisti rusiškais operatoriais. Nustojo veikti Ukrainos bankų mobiliosios aplikacijos.

Norint prisijungti prie savo paskyrų socialiniuose tinkluose, miesto ir regiono gyventojams tenka tai daryti per VPN, nes viskas perduota Rusijos, kurią Vakarų šalys blokuoja, operatoriams.

Taip pat per savaitę miesto centre įvyko dvi siaubingos avarijos, kurias sukėlė, tikėtina, Rusijos Federalinio saugumo pareigūnai. Pasak Viktoro, tik jie važinėja po Chersoną džipais be numerių ir visiškai nepaiso nei Kelių eismo taisyklių, nei kitų eismo dalyvių.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (79)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s