respublika.lt

Ar Europą užplūs afganų pabėgėliai?

(0)
Publikuota: 2021 rugsėjo 04 11:00:00, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Spūstys Afganistano pasienyje rodo, jog pabėgėlių srautai iš talibų valdomos šalies neslūgsta. EPA-Eltos nuotr.

Turkijos vyriausybė reikalauja atnaujinti susitarimą su ES dėl pabėgėlių. Sutartis turi būti atnaujinta ir apimti ne tik Turkijoje esančius sirus, bet ir afganistaniečius, užvakar pareiškė užsienio reikalų ministras Mevliutas Cavusoglu. Tuo metu puikiai probleminį regioną pažįstantis saugumo politikos ekspertas Ignas Stankovičius teigia, jog tikrieji migracijos mastai priklausys nuo Talibano santykių su vis dar gyvybinga „Islamo valstybe".


Be 3,7 mln. sirų Turkijoje, oficialiais duomenimis, jau yra 300 tūkst. afganistaniečių. Turkijos vyriausybė keliskart kategoriškai pasisakė prieš naujų pabėgėlių iš Afganistano priėmimą.

 

ES ir Turkijos susitarimas dėl pabėgėlių, be kita ko, numato, kad Turkija imasi veiksmų prieš neteisėtą migraciją į ES, o Graikija gali grąžinti atgal į Turkiją nelegaliai į Egėjo jūros salas patekusius migrantus. Mainais ES už kiekvieną grąžintą sirą priima vieną sirų pabėgėlį iš Turkijos ir suteikia šaliai finansinę paramą aprūpinant pabėgėlius. Tačiau Turkija kaltina ES nesilaikant savo susitarimo dalies ir todėl atsisako priimti Graikijos grąžinamus pabėgėlius. Dėl to Atėnai neseniai paragino Europos Komisiją paveikti Turkiją, kad ši priimtų išsiunčiamus prieglobsčio prašytojus.

ES ir Turkija jau kurį laiką nori peržiūrėti susitarimą. ES svarsto iki 2024 metų skirti Turkijai papildomai 3,5 mlrd. eurų iš ES biudžeto. Turkija kritikuoja, kad to nepakanka.

Tuo metu į Europą plūsta tiek legalūs, tiek nelegalūs afganai. Maždaug 17 tūkst. pabėgėlių, atskraidintų iš Afganistano, šiuo metu yra JAV karinėje bazėje Vokietijoje Ramšteine. 12 tūkst. afganų šiuo metu pereina patikros procedūras, kurių reikia jų tolimesnei kelionei į JAV.

Dar 5000 afganų šiuo metu yra Reino kareivinėse Kaizerslauterne, netoli Ramšteino, o maždaug 4300 - JAV bazėse Italijoje ir Ispanijoje.

Apie nelegaliai į šalį patenkančius migrantus iš Afganistano jokių patikimų duomenų nėra.

Komentuoja saugumo politikos ekspertas Ignas STANKOVIČIUS:

Kalbant apie Turkiją, reikia atkreipti dėmesį, jog turkai turi pretenzijų į tam tikrą Sirijos dalį, kurioje, beje, ir numušė rusų lėktuvą, nes laikė, jog jis skrido per Turkijos teritoriją... Tos pasienio teritorijos tiek tautine, tiek konfesine sudėtimi yra sudėtingos, todėl manau, kad turkai spekuliuoja tais 3 milijonais migrantų, nes dalį jų jie priėmė kaip savo tautiečius. Bet, žinoma, Turkija patiria didelį migrantų spaudimą.

Todėl reikia atsižvelgti ir į tai, kiek pati Europa provokavo migracijos procesus.

Kiek Europa yra atsakinga už migrantų srautų atsiradimą? Jeigu mes savo veiksmų laisvę susiejame su savo atsakomybe už tuos veiksmus, tuomet privalome konstatuoti, jog Europa taip pat yra už tai atsakinga, nes tame regione ji taip pat sprendė savo reikalus.

Paimkime kad ir Afganistaną. Pripažinkime, kad Europos šalys, kaip Aljanso narės, dalyvavo kare, vadovaujamos Amerikos. O šio dalyvavimo intencija visiems buvo vienodai aktuali - tai tarptautinio terorizmo užkardymas. Ir tą etapą Aljansas santykinai pralaimėjo, nes dabar viskas priklausys nuo to, kaip elgsis Talibanas.

Jeigu Talibanas galutinai susipriešina su „Islamo valstybe" (IS), o tai šiuo metu ir vyksta, tai kaip mes į jį bežiūrėtume, pagal faktą Talibanas tampa Vakarų sąjungininkais pagal veiklos pobūdį. Jeigu tai galų gale ir įvyksta, tuomet ir pabėgėlių srauto iš Afganistano neturėtų būti. Aš susilaikyčiau nuo prognozės, jog dabar visi masiškai iš ten bėgs.

Talibano interesas yra kurti žmonėms gyventi saugias valstybines struktūras ir čia itin svarbu, kaip toliau klostysis valdžioje de facto esančių talibų santykiai su IS. Ir tie, ir anie oficialiai veikia religiniu pagrindu, ir vieni, ir kiti - už islamo „grynumą" ir „tikrąjį" tikėjimą. Nežinia, kuris tikėjimas „tikresnis", nes šios jėgos jau dabar faktiškai kalasi tarpusavyje. Dabar Talibanas pagavo ir sunaikino tuos IS veikėjus, kurie sprogdino Kabulo oro uostą. Taigi vyksta ne tiek kova dėl religijos, kiek dėl valdžios - dominuoja noras valdyti ir nugalėti. Ir šios dvi jėgos susivienyti nesugebės, nes tiek vieni, tiek kiti nori valdyti absoliučiai. Be to, yra ir ideologinių skirtumų: IS pretenduoja į globalų „teisingo" islamo dominavimą, o Talibanas yra daugiausia iš puštūnų suformuota regioninė jėga, kuriai svarbiausia yra jų gyvenamos teritorijos. Todėl reikia tikėtis, kad ir šiuo pagrindu jie negalės sutarti...

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s