respublika.lt

Amerikoje telpa ir tvarka, ir netvarka

(0)
Publikuota: 2021 rugpjūčio 28 15:30:00, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 1 nuotr.
Floridą pastaruoju metu valdo respublikonai ir netvarka ten netoleruojama. EPA-Eltos nuotr.

Nors Jungtinės Amerikos Valstijos - viena valstybė, gyvenimas atskiruose jos regionuose gali smarkiai skirtis. Tai lemia ne tik valstijų geografinė padėtis ar istorija, bet ir dabartinė vietos valdžia. Plačiau apie skirtumus sutiko papasakoti ne vienerius metus JAV, Oregono valstijoje, gyvenantys mūsų tautiečiai - verslininkas Laurynas R.Misevičius ir atidžiai politinį gyvenimą JAV stebintis publicistas Valdas Anelauskas.

Komentuoja verslininkas ir visuomenininkas Laurynas R. MiSEVIČIUS:



Degradavęs Oregonas

 

Oregonas gan ilgą laiką garsėja savo liberaliomis pažiūromis. Daugybę metų šią valstiją, kaip ir daugumą kitų šiaurės vakarų pakrantėje, valdo demokratai. Palyginimui, Florida yra respublikonų rankose. Net buvęs prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) šiuo metu yra apsigyvenęs būtent „saulėtoje" valstijoje.

Portlende, Judžine bei sostinėje Saleme - trijuose didžiuosiuose Oregono miestuose - tiek verslo, tiek bendro gyvenimo kokybės ir saugumo atžvilgiu padėtis nuo praėjusių metų vidurio yra smarkiai pablogėjusi. Tai lėmė Covid-19 suvaržymai ir juodaodžių riaušės.

Floridoje padėtis visai kitokia. Čia nebuvo ir nebus nei didelių pandeminių ribojimų, nei stambių BLM demonstracijų. Gubernatorius Ronas DeSantis laikosi visai kitokios politikos. Net kruiziniams laivams ir visai turizmo industrijai Floridoje, nors ir po didelio spaudimo, vis vien neleido priverstinai reikalauti klientų skiepų nuo Covid-19. Praeitą mėnesį teko darbo reikalais lankytis Orlande, Palm Kouste ir Vest Palm Byče - niekur nemačiau žmonių su kaukėmis. Vietiniai lietuviai pasakojo, kad nėra regėję ir didesnių demonstracijų prieš, atseit, didžiulę juodaodžių diskriminaciją. Turbūt todėl, kad Floridoje galioja tokios eismo taisyklės, jog jeigu grupė žmonių nei iš šio, nei iš to užblokuotų gatvę, bet kuris vairuotojas turi teisę nestabdant savo automobilio važiuoti tiesiai į grėsmę keliančius protestuotojus! O jei į namus įsibrauna koks nekviestas svečias, gali be perspėjimo jį nušauti.

Tarp kitko, ten neteko pastebėti ir nė vieno benamio, nors Portlende, Judžine ir Saleme jų - begalė. Florida tokios netvarkos netoleruoja. Juk visose 67 valstijos grafystėse ir taip gausu krokodilų, tai kam jiems dar papildomi rūpesčiai su tais, kurie nenori normaliai gyventi? Nepamirškime ir to fakto, kad Florida - trečia pagal gyventojų skaičių valstija po Teksaso ir Kalifornijos. Ši valstija pasižymi nepriekaištinga tvarka. Oregonas užima vos 27 vietą, tačiau per pastaruosius keletą metų atrodo taip, tarsi pirmautų Amerikoje pagal benamių skaičių! Tik vargu ar tokią statistiką kas nors veda. Manau, mano spėjimui pasitvirtinus, iš čia išbėgtų ir dauguma likusių verslininkų ar šiaip protingesnių, saugumą vertinančių ir prie klasikinio amerikietiško gyvenimo įpratusių žmonių.

Beje, prieš kelias savaites padėjau susipakuoti visus vertingiausius šeimos daiktus virš 20 metų Portlende pragyvenusios lietuvės, Oregono lituanistinės mokyklėlės „Atžalynas" direktorės Ingos Sadaunikaitės-Kozhevnikov šeimynai. Jie pardavė savo namą, ir, kol ne vėlu, išsikraustė į Floridą. Mes dar pasiliekame. Gyvename Leik Osvege - ramiame, nuo Portlendo, Salemo ir Judžino gerokai nutolusiame miestelyje. Jame nėra nei benamių palapinių, nei dažnai pakvaišusių ir nežinia ko prisivaišinusių riaušininkų. Visgi jei kas nors man būtų nusakęs tokią ateitį, kokią dabar turime šiaurės vakaruose, nė už jokius pinigus nebūčiau kraustęsis į šį regioną. Čia, kaip prieš beveik 27 metus pirmąsyk apsilankęs Niujorke, iškart supratau, kad tokioje netvarkoje niekuomet negyvenčiau. Viską pasvėrus, supranti, kad ne tokia jau bloga ta mūsų gimtoji Lietuvėlė. O kitur ne visa auksas, kas auksu žiba.

Komentuoja publicistas, žurnalistas Valdas ANELAUSKAS:


Svarbiausia - demografija

Skirtingai nei Laurynas, vargu ar apie Floridą galėčiau ką pasakyti, nes esu ten lankęsis labai seniai. Ir su Oregonu lyginti negaliu, tačiau Floridos neidealizuočiau. Nesakyčiau, kad padėtis ten labai skiriasi, palyginti su kitomis JAV valstijomis. Respublikonai šiandien valdžioje ne tik Floridoje, ir man atrodo, kad kitose valstijose (turiu omeny tik valdomas respublikonų) perspektyvos kur kas geresnės negu Floridoje. Šiandien Florida turi gerą gubernatorių, tačiau tai, ypač tokioje multikultūrinėje terpėje, yra laikina. Baltieji ten dabar sudaro tik 53,2 proc., o tai labai daug ką reiškia ir apsprendžia. Juodaodžių Floridoje yra 16,9 proc., lotynų - net 26,4 proc. Vyraujant tokiai rasių įvairovei, sunku tikėtis, kad ir kitas gubernatorius būtinai bus toks kaip R.DeSantis. Net jei jis ir būtų respublikonas, juk ir jų yra visokių.

Štai į Kalifornijos gubernatoriaus postą dabar pretenduoja vienas toks kandidatas (ar kandidatė - translytė Keitlin Džener), kuris irgi skelbiasi esąs respublikonas. Tokie „spalvingi" personažai tik tokiose „spalvingose" vietose, kaip Kalifornija ar Florida, ir gali atsirasti. Neįsivaizduoju tokio kandidato į gubernatoriaus postą Vajominge ar Montanoje. Nenumanau, kas už tokį balsuotų. Taip kad, mano giliu įsitikinimu, ir ateities perspektyvos ten nepalyginamai geresnės negu Floridoje.

Man asmeniškai yra svarbiausia gyventojų rasinė sudėtis, nes šiuo metu tai yra viską lemiantis veiksnys ir ateityje jo įtaka tik stiprės. Montanoje baltieji amerikiečiai šiandien sudaro 85,9 proc., o juodaodžių tėra vos 0,6 proc. Vajomingo valstijoje atitinkamai - 83,7 proc. ir 1,3 proc., Aidahe - 81,6 proc. ir 0,99 proc. Be to, šiose valstijose nėra tokių didelių miestų kaip Majamis Floridoje, kuriame baltieji tesudaro vos 12,9 proc. Orlande, kurį mini Laurynas, baltųjų irgi tėra tik 36,5 proc. Tampoje - 44,6 proc. Tiesa, Floridoje didžiausia „mažuma" yra ne juodaodžiai, o vadinamieji lotynai (daug imigrantų iš Kubos), tačiau aš savo ateities su jais irgi nenorėčiau susieti. Jeigu tektų bėgti iš Oregono, greičiausiai pasirinkčiau kurią nors iš paminėtų trijų valstijų - Aidahą, Montaną ar Vajomingą, tačiau niekada nesirinkčiau Floridos.

Beje, kaip esu anksčiau minėjęs, neseniai vykusiame referendume didesnės Oregono valstijos pusės gyventojai balsavo už atsiskyrimą nuo Oregono ir prisijungimą prie kaimyninio Aidaho. Prieš kurį laiką čia, šiaurės vakaruose, netgi buvo kilęs judėjimas už tai, kad jis apskritai atsiskirtų nuo JAV ir sukurtų nepriklausomą valstybę Kaskadiją, kurią sudarytų dabartinės Vašingtono, Oregono, Aidaho, Montanos, Vajomingo valstijos bei šiaurinė Kalifornijos dalis. Asmeniškai pažinojau keletą „Northwest Imperative" judėjimo veikėjų, tačiau jokios realios perspektyvos jame niekada neįžvelgiau. Manau, jog tai grynų gryniausia utopija.

Na, o jeigu JAV kils antrasis pilietinis karas, tai tarpusavyje kariaus ne valstijos, o žmonių grupės. Savaime suprantama, jog tie, kurie balsavo už atsiskyrimą nuo Oregono, dėl to, kad nenori gyventi vienoje valstijoje su Portlendo ir Judžino liberalais, viską už juos sprendžiančiais, tokio karo atveju būtų būtent prieš tuos liberalus. Taip pat, kaip ir juodieji, kariautų prieš baltuosius ir atvirkščiai. Ir jeigu kokioje valstijoje (pvz., Montanoje) juodaodžių tėra vos pusė procento, o liberalų irgi labai nedaug, tai ir kariauti ten nelabai būtų kam prieš ką.

Kiek man iki šiol buvo žinoma, Floridoje labiausiai nori apsigyventi pensininkai, kuriems nei darbo, nei verslo perspektyvos jau nėra aktualios. Gal dabar viskas pasikeitę ir jau ne tik pensininkai ten veržiasi. Bet manau, jog pirmiausia Floridoje respublikonų sėkmė priklauso nuo pensininkų.

Kalbant apie tenykštį klimatą, tai mes čia, Oregone, neseniai turėjome keletą dienų, kai temperatūra siekė +45 laipsnius, ir visi dėl tokio karščio iš proto kraustėsi (kelios dešimtys neatlaikė, numirė). Floridoje tokie karščiai būna kiekvieną vasarą ir ne po keletą dienų. Ką, beje, ir atlikėjas Romas Dambrauskas savo interviu „Respublikai" minėjo, kai sakė „kad dabar Floridoje tiesiog beprotiškai karšta", todėl daug vietinių gyventojų tokiu metu stengiasi laikinai pabėgti į vėsesnes vietoves. Bet ne visi ten tokie turtingi, kad galėtų sau tai leisti kiekvieną vasarą. Ne kiekvienas gali turėti namus ir Floridoje, ir vėsesnėje vietoje. Trejus metus gyvenau Niudžersyje ir man tenykščio klimato, kai kartu ir drėgna, ir karšta, užteko visam likusiam gyvenimui. Floridoje vasarą kur kas karščiau nei Niudžersyje ar Niujorke. Gamta ten irgi, sakyčiau, gana specifinė. Įdomi, egzotiška, bet ne mano lietuviškam skoniui. Prie krokodilų netraukia.

Tačiau kiekvieno, net ir lietuvio skonis juk skirtingas. Man, pavyzdžiui, visada labai įdomu pakeliauti po pietinę Jutą, kur esu praleidęs daugybę dienų, išlandžiojęs visus kanjonus ir kitas, lietuvio akiai labai neįprastas, vietas. Nors visada norisi ten dar kartą sugrįžti, tačiau apsigyventi Jutoje tikrai nenorėčiau. Mane labiau traukia kalnai, miškai, vietos, kuriose daug žalumos, upių, ežerų. Kaip Justino Marcinkevičiaus eilėraštyje, kad būtų aplinkui tokios neaprėpiamos ir nematomos tolumos bei platumos, „amžinos amžinu laiko srovenimu, kurias ir vadina gyvenimu". Visa tai yra Aidahe, Montanoje bei Vajominge.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s