Niekas netikėjo, kad Sirija atsilaikys taip ilgai

2013 rugpjūčio mėn. 31 d. 08:20:19 Perskaitė 3502

Pilietinis karas Sirijoje pasiekė kulminaciją, viską užbaigti ėmėsi Jungtinės Amerikos Valstijos. Apie tai, kam gali būti naudinga susidoroti su Sirija, kas iš tiesų galėjo panaudoti cheminį ginklą ir koks vaidmuo Sirijos konflikte tenka mums, Lietuvai, kalbamės su politologu Rolandu PAULAUSKU.

- Ar ne keista, kad Sirijos karinis konfliktas tęsiasi taip ilgai?

- Tas ir įdomu, jog niekas nesitikėjo, kad Sirija atsilaikys 2,5 metų. Beje, Bašaras al Asadas yra akių gydytojas, jis Anglijoje juo ir dirbo, vedė anglę ir gyveno Anglijoje. Ir jis niekada nesiruošė būti valstybės vadovu, tiesiog žuvo jo brolis, kuris turėjo perimti tėvo valdžią Sirijoje, ir tada B. al Asadas pakeitė žuvusį brolį. Buvo manoma, jog reikės nedidelių pastangų, kad Sirijos režimas kristų. O paaiškėjo, kad B. al Asadas sugeba išsilaikyti ir gintis.

Ir per pustrečių metų pasidarė visiškai aišku, kad Sirijos oficiali valdžia turi didelės dalies visuomenės palaikymą ir kad ta visuomenė yra pasirengusi gintis nuo svieto perėjūnų ir dalies savo opozicionierių. Praktiškai B. al Asadas yra ant pergalės slenksčio. Ir tada Vakarai suprato, kad pralaimi, nors laimėjo Egipte, Libijoje, Tunise, Malyje ir t. t. Ir Vakarai tada patys įsikišo. O bombarduoti nei iš šio, nei iš to juk negalima, ir štai vyksta cheminio ginklo naudojimas.

Jis buvo panaudotas išvakarėse prieš atvykstant Jungtinių Tautų komisijai. Įsivaizduokit, atvyksta komisija tirti cheminio ginklo panaudojimą iš ankstesnio laiko, o oficiali valdžia, žinodama, kad Vakarai tik ir laukia preteksto, paima ir panaudoja cheminį ginklą. Tokiu atveju ji būtų beprotė. Jūs tuo galite patikėti? Todėl didžioji dalis visuomenės ir netiki, kad cheminis ginklas panaudotas B. al Asado.

- Kodėl Vakarams reikia preteksto pulti Siriją?


- Nes Vakarų civilizacija yra ištikta didžiulės krizės, tiek moralinės, tiek ekonominės. Skolos auga, o bandymai gelbėti ekonomiką baigiasi skolų didėjimu. Nedarbas auga, socialiniai neramumai didėja.

Ši civilizacija laikosi tik ant niekuo nepadengtų pinigų, ir tais pinigais bando kaišioti vis atsirandančias skyles, tai yra bando palaikyti tą trapų Vakarų civilizacijos būvį. Yra ir kita pasaulio pusė: Brazilija, Kinija, Indija, Rusija ir daug kitų smulkesnių valstybių. Jos mato, kad tie, kurie spausdina pinigus, skriaudžia tą kitą pasaulį.

Pavyzdžiui, Kinijos oficialūs pareigūnai jau daro pareiškimus, kad reikia įvesti naują rezervinę valiutą, dengtą auksu ir leidžia suprasti, kad ta valiuta galėtų būti Kinijos juanis, o tai praktiškai reiškia karo paskelbimą JAV. Nes jeigu pasaulis nebeima dolerio, tai JAV nebeturi ką eksportuoti. Muamaras Kadafis, kurį nužudė tie patys Vakarai, irgi norėjo atsiplėšti nuo dolerio ir įvesti auksinį dinarą, kuris funkcionuotų Afrikos ir Arabų šalyse. Šiuo metu vyksta atsisakymo nuo dolerio procesai.

- Sirijos konfliktas - kieno jis tada?

- Sirijos konfliktas - tai ne anglų, prancūzų ir Amerikos konfliktas su Sirija, tai yra anglų, amerikiečių ir prancūzų konfliktas su visu likusiu pasauliu, kuris nenori, kad jo sąskaita ir toliau būtų gyvenama.

- Kas seks po Sirijos?

- Sirija bus sutvarkyta, paskui Iranas, Afganistane jau esama, paskui bus Kinija ir vėliau Rusija.

- Kodėl Rusija gina Siriją?

- Rusai puikiai supranta, kad jeigu šiandien Sirija kris, ta grėsmė priartės prie Rusijos ir Kinijos sienų. Todėl Rusija, gindama Siriją, gina save.

- Lenkijos premjeras irgi pareiškė, jog nedalyvaus jokio pobūdžio intervencijoje į Siriją. Kodėl?

- Taip, ir italai, ir austrai tą pasakė. Šioje situacijoje ES skilo, todėl, kad anglai turi rezervinę valiutą, jie irgi spausdina pinigus, o nei italai, nei austrai ar tuo labiau ispanai neturi savo valiutos.

- Koks Lietuvos vaidmuo Sirijos konflikte ir kokios grėsmės mums?

- Gresia pirmiausia pabėgėliais, toliau - naftos ir dujų kainų augimas, mums brangiau gyvenimas kainuos, kitas dalykas, mes prarandame rinkas.

- Mūsų prezidentė lankosi JAV, ar tai reiškia, jog mūsų šalis palaiko JAV poziciją?

- Visus Baltijos šalių prezidentus JAV pasikvietė. Mūsų šaliai šiame žaidime tenka pėstininkų vaidmuo, Baltijos šalių prezidentai į JAV, matyt, pakviesti tam, kad gautų instrukcijas, kaip elgtis. Visos naujos ES valstybės visada buvo didesnės Vašingtono sąjungininkės nei Briuselio.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net