Švogerių krašte nieko naujonuotraukos (31)

2019 rugsėjo mėn. 07 d. 12:20:18 Perskaitė 4862

Ne veltui Lietuva švogerių kraštu vadinama. Ir tokį pavadinimą išlaikys tikrai dar ilgai. Todėl neverta stebėtis, kad politikoje sukasi jei ne tie patys, tai vis tiek žinomų veikėjų žentai, marčios, anūkai ir kt. O jeigu ten visi savi, kodėl stebimės, kad net ir ne pačios geriausios reputacijos ar visai nieko nenuveikę asmenys gauna svarbius postus, kurių neatsiejama dalis - puiki alga.

 

Bent kartais valstybės institucijų konkursus į laisvas darbo vietas paskaitantys asmenys žino, kad dažnai juose įrašomas reikalavimas „nepriekaištinga reputacija“. Kai kuriems eiliniams piliečiams tai tampa kliūtimi jei ne į svajonių, tai bent į gan neblogą darbą. Tačiau „saviems“ šis reikalavimas negalioja. Taigi jei asmuo su skandalais paliko ministeriją, kai visi sužinojo, jog vadovas buvo tik marionetė, mikliai tampoma už virvučių pilkojo kardinolo, - nieko tokio. Jis mikliai bus įtaisytas į kontrolierius, tarnybos ar departamentų vadovus. Nes kažkam juk ministerijoje tiko, taigi pamirštas nebus. Na, o jeigu žiniasklaida ramybės neduos, galima išsiųsti į kokią nors Lietuvos atstovybę ar organizaciją užsienyje. Toliau nuo spaudos akių, kur tereiks per metus pora ataskaitų pasirašyti, vieną kartą spaudos konferenciją surengti ir mėgautis ramybe.

Tokie dalykai vyksta ne tik kalbant apie aukščiausius postus. Mažuose miesteliuose - lygiai tas pat. Kaskart STT įspėja, kad nepotizmas gajus visose savivaldybėse. Tėvai tarybose įdarbina savo sūnus, sesės brolius ir pusbrolius. Aišku, mažų miestelių prakeikimas (kartu ir džiaugsmas), kad visi vieni kitus pažįsta ir yra kaip nors susiję, tačiau sutikime - naivu tikėtis, kad šeimos narys savam, tarkim, skirs adekvačią nuobaudą. Neįmanoma. Juk ne veltui teismuose net liudyti prieš šeimos narius ar artimuosius galima atsisakyti.

Ką daryti? Na, visuomenės staigiai pertvarkyti ar uždrausti vienoje darbovietėje dirbti giminaičiams nepavyks. Tuo labiau kad su tokiomis problemomis susiduria ir užsienio valstybės. Tačiau galime tik akylai sekti ir netylėti, matydami, kaip saviems ant kaklo kabinamos nepelnytos privilegijos.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net