„Švogeriai"nuotraukos (5)

2019 balandžio mėn. 16 d. 09:12:21 Perskaitė 1983

Beveik 30 metų Lietuvoje vyksta „kova su korupcija“ ir šio reiškinio pabaigos nematyti. Atvirkščiai: kuo daugiau kovotojų, tuo didesnė korupcija. Tačiau visi turi darbo: vieni nustatinėja „korupcijos indeksus“, kiti - organizuoja bei prižiūri viešuosius pirkimus, treti - seka įvairiausias įstaigas aplipusius švogerius: draugus, giminaičius bei artimuosius. Visi jie gauna ne tik valdiškus atlyginimus, bet ir papildomą „europinį“ finansavimą vadinamiesiems „antikorupciniams projektams“ vykdyti. Savaime suprantama, ši grandiozinė ir didvyriška kova iš esmės vyksta tik Vilniuje - popieriuose, ataskaitose ir kitose suvestinėse.

 

Bet užmeskime akį į pačias reiškinio šaknis. Kaip pavyzdį paimkime savivaldybių rinkimų rezultatus. Didžiausias paradoksas: 60-yje savivaldybių per pastaruosius 30 metų su retomis išimtimis nuolat laimi tie patys, kai visi rajonai (išskyrus Vilnių) tirpsta lyg sniegas pavasarį. Jeigu laimi tie patys, vadinasi, žmonės patenkinti? Tačiau kodėl tuomet tirpsta?

Atsakymas seniausiai visiems aiškus: administracinis resursas, suformuotas iš visų rūšių švogerių, pajėgus užtikrinti amžiną pergalę rinkimuose, tačiau neįgalus sulaikyti iš nevilties bėgančių žmonių. Lieka tik švogeriai, aprūpinti valdiškomis algomis, o visi kiti - nereikalingi ne tik švogeriams, bet ir potencialiems darbdaviams, kurių ten nėra. O jų ten nėra, nes taip sureguliuoja švogeriai.

Beje, Vilniuje švogerių ne ką mažiau ir jie manipuliuoja kur kas didesnėmis sumomis, ypač viešųjų pirkimų srityje. Tik sostinę gelbsti didesnės galimybės dėl įvairiausių įstaigų gausos ir čia klestinti „lėšų įsisavinimo“ industrija, iš kurios daugiau-mažiau nubyra visiems.

Vadinasi, esminis klausimas yra toks: ar gali kas nors nugalėti švogerius?

Deja, negali. Nes pergalė prieš korupciją iš esmės reikštų visos šios politinės sistemos, paremtos švogerizmo principais, galą. Liūdniausia, kad šie principai absoliučiai toleruojami ne tik valdžios, bet ir pačios visuomenės. Visuomenės, kuri įnirtingai jau 30 metų kovoja prieš korupciją. O gal už ją?

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net