Savame „šešėlyje“ svetima „saulė“ ryškesnėnuotraukos (1)

2018 spalio mėn. 26 d. 07:49:44 Perskaitė 1671

Šią savaitę ministras pirmininkas Saulius Skvernelis Marijampolės rajone dalyvavo atidarant naują langų ir lauko durų gamybos gamyklą. Danijos kompanija į ją investavo 45 milijonus eurų. Tą pačią dieną Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba pranešė, kad „uždarė“ keturias lietuviškas bendroves, Klaipėdos regione prekiavusias plastikiniais langais ir durimis. Per kelerius metus pardavę produkcijos už 5,7 mln. eurų, nesąžiningi verslininkai nuslėpė beveik 2 mln. eurų mokesčių. Uždarbis neblogas, verčiantis abejoti finansų ministro Viliaus Šapokos žodžiais, kad prasidėjus beprecedentei kovai su „šešėliu“, jame būti paprasčiausiai neapsimokės.

 

Viena didžiausių pastaruoju metu baigtų baudžiamųjų bylų, kai skaičiuojama žala valstybei siekia ne vieną milijoną eurų, puikiausiai iliustruoja, kokias įspūdingas sumas slepia „šešėlis“. Jo mastas Lietuvoje gali siekti apie 15-30 proc. bendrojo vidaus produkto - nuo kelių iki keliolikos milijardų eurų. Tad gal ir teisūs teigiantys, kad pinigų Lietuvoje yra, tik reikia mokėti juos paimti. Visos Lietuvos valdžios žada tai padaryti, bet kažkaip niekaip nesugeba.

Prieš kelerius metus kažkuri Vyriausybė biudžeto projekte įrašė ambicingą tikslą iš šešėlinio verslo ištraukti milijardą. Ne eurų, bet tuometinių litų. Metai bėgo, valdžios keitėsi, tačiau užmojis taip ir liko neįgyvendintas. Šiuo metu Lietuvą vairuojanti Vyriausybė paskelbė, jog kitais metais iš „šešėlio“ ketina „ištraukti“ 200 milijonų eurų. Ar pavyks? Laikas parodys.

Tačiau kol kas tenka konstatuoti, kad kovą su „šešėliu“ pralaimime. Tą puikiausiai, matyt, supranta ir mūsų valdžia. Ir kol taip bus, nevertėtų stebėtis, jog jai daug lengviau prisivilioti svetimus, tačiau legalius, pinigus, nei „apšviesti“ niekaip nuo atlyginimų vokeliuose ir mokesčių slėpimo neatprantantį gimtąjį „šešėlinį“ verslą.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net