Pilnos patvorės profesionalųnuotraukos (62)

2019 lapkričio mėn. 13 d. 15:33:28 Perskaitė 9159

Nuo to laiko, kai buvo paskelbta, kad turėsime profesionalų Vyriausybę, iš to daug juoktasi. Buvo ko juoktis, ypač kai ministrų kabinetą šiemet papildė keli asmenys, nieko nenutuokę apie jiems skirtas sritis. Kai kurie gal ir dabar nedaug nutuokia. Tačiau iš tiesų ne „valstiečiai“ sumenkino žodį „profesionalas“, bent jau ne jie vieni. Šiuo žodžiu svaidosi visi, taip dažnai, kad jo reikšmė darosi visiškai nesuprantama.

 

Gal profesionalas yra žmogus, išmanantis tam tikrą sritį, turintis patirties ir gebantis efektyviai toje srityje veikti? Šiais laikais - tikrai ne. Kai klausai politikų ar valdininkų, atrodo, kad žodis „profesionalas“ neturi nieko bendra nei su išmanymu, nei su patirtimi. Su efektyvumu - gal šiek tiek. Mat šiuo žodžiu pradėta žymėti greičiau charakterio savybes nei žinias ar patirtį. Veržlus, be galo ambicingas, nesugadintas principų, nusiteikęs lipti per galvas, daug darantis ir mažai galvojantis - štai jums XXI amžiaus profesionalas.

Ne tiek svarbu, ką jis išmano. Pageidautina turėti labai neapibrėžtos srities diplomą. Ne ekonomikos, ne fizikos, ne technologijų, ne istorijos, o kažko tokio, kas būdinga tik XXI amžiui ir kas pavadinta labai įmantriai. Tada reikia pridėti minėtas charakterio savybes ir neapsiplunksnavęs jaunuolis akies mirksniu taps bet kurios srities „specialistu“. Jis ateis ir taip pamojuos savo ambicijų dalgiu, kad liks tik griuvėsiai. Tikrieji srities specialistai dejuos susiėmę už galvų, bet tą žmogų globojantys politikai krykštaus - čia tai profesionalas!

Vietoj to, kad vis kartojame šį žodį, prisiminkime kitą - „profanas“. Neišmanėlis, nemokša - tokios yra šio žodžio reikšmės. Šiais laikais du žodžiai yra tiesiog supainioti. Politikai, ypač ministrai, besigiriantys, kiek daug jų aplinkoje profesionalų, turėtų išmesti kelias raides ir tada terminas atitiktų realybę.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net