Pasirodo, alkoholis kenkianuotraukos (13)

2019 spalio mėn. 11 d. 14:20:44 Perskaitė 5642

Sveikatos apsaugos ministerija ketina atnaujinti Lietuvos sveikatos 2014-2025 metų strategiją, mat mūsų šalis per pastaruosius kelerius metus įstojo į kelias tarptautines organizacijas. Jos pateikė įvairių rekomendacijų, o į jas mūsų politikai visada reaguoja kaip į įsakymus.

 

Tačiau ne tai svarbiausia. Juokingiausia, kad strategiją pildė rimti specialistai, gaunantys rimtas algas, nors tą, kas įrašyta į strategijos projektą, galėtų įrašyti bet koks praeivis gatvėje.

Pavyzdžiui, ministerija visuomenę plačiai informuos, kad alkoholis kenkia būsimoms mamoms. Nors kiekvienas bent kiek mąstantis žmogus ir taip žino, kad svaigalai kenkia. Ir ne tik nėščiosioms, o visiems. Nepaisant to, į oficialų dokumentą, kurį tvirtins Seimas, bus įrašyta nuostata: visi alkoholio gamintojai ar importuotojai ant gėrimų pakuočių privalės lipdyti etiketes, rekomenduojančias nėščioms moterims nevartoti alkoholio. Gerai dar, kad valdininkai neketina įpareigoti ant degtukų dėžučių lipdyti užrašus, kad degtukais negalima padeginėti namų.

Strategijos projekte yra ir daugiau keistenybių. Pavyzdžiui, ministerija nori, kad prekybos vietose nebūtų „eksponuojami“ tabako gaminiai. Esą tai sumažintų rūkymo mastus. Sakyčiau, naivoka tikėtis, kad užkietėjęs rūkalius mažiau norės rūkyti, jei tabako gaminiai kokiame nors kioske bus ne vitrinoje, o stalčiuje.

Kažkodėl strategijos autoriai kalba tik apie tokias parodomąsias akcijas. Kokia nauda iš strategijos, jei ja neįsipareigojama, pavyzdžiui, galų gale padaryti, kad eilėje pas specialistą poliklinikos klientams reikėtų laukti ne mėnesius, o bent jau savaites? Kokia nauda, jei neužtikrinama, kad „greitukių“ keleiviai iki ligoninės būtų vežami viena mašina, o ne persodinami iš vienos į kitą? Nauda turbūt vienintelė - užsidėti pliusą, neva kažkas daroma.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net