Arūnas ABROMAITIS: Paribių žmonėsnuotraukos (31)

2021 gegužės 25 09:30:54 Perskaitė 2436

Vadiname savo valstybę laisva šalimi, politikai nuolat aiškina, kad ji turėtų būti ir lygių galimybių šalimi, tačiau tendencijos rodo, jog laisvės tik mažėja, o lygių galimybių gali tikėtis nebent didmiesčių gyventojai. Juk laisvė yra galimybė rinktis, bet ar Lietuvoje daugėja galimybių rinktis? Čia net nekalbu apie pasirinkimą tarp supuvusio obuolio ir supuvusios kriaušės, einant prie balsavimo urnų ar nuolatiniais virstančius laikinus karantino apribojimus. Galimybių rinktis mažėja ir kasdieniame gyvenime.

 

Lygių galimybių miražas lieka teorijai, o praktikoje viskas kitaip. Užduokime sau klausimą: ar piliečio teisės turėtų priklausyti nuo išmaniojo telefono turėjimo arba neturėjimo? Kadangi vadiname save demokratine valstybe, atsakymas lyg ir aiškus - teisės nuo to priklausyti neturėtų, žmogus laisvas rinktis. Jis turi teisę neturėti išmaniojo telefono, gali neturėti apskritai jokio telefono, nesinaudoti internetu ir internetine bankininkyste.

Tai - teorija, o praktikoje kuriamos sistemos, kurios lygių galimybių miražą sklaido vis sparčiau. Ar politikai, sugalvoję Galimybių pasą, susimąstė, kaip juo galėtų pasinaudoti žmogus be išmaniojo telefono? Kiek supratau, tokiems galimybių galima ir nesuteikti. Ar, prasidėjus skiepijimo vajui, kas nors pagalvojo, kaip užsiregistruoti žmogui, nesinaudojančiam internetine bankininkyste? Juk nei išmanusis telefonas, nei internetinė bankininkystė nėra privalomi laisvos Lietuvos piliečiui. Jam taip pat nėra privaloma gyventi mieste ar šalia jo, bet politikai jau seniai nemąsto, kaip suteikti lygias galimybes vaikui, gyvenančiam atokiame kaime.

Taigi, kalbant apie laisvę ir lygias galimybes, iš tiesų turima galvoje, kad žmogus gaus galimybes tik paklusęs visoms politinėms ar technologinėms madoms. Jis nuvedamas už pavadėlio, nors su laisve tai sunkiai suderinama. O ką daryti nenorintiems pavadėlio? Jie tampa paribio žmonėmis. Tiek tiesiogine prasme, nes dalis jų gyvena atokiose vietose, tiek perkeltine, nes net ir Vilniuje gyvenantis technologinis atskalūnas sistemai atrodo tik balastas. Paribio žmonėms skirta valdžios žinutė aiški: galite sau gyventi, bet kaip žemesni, antrarūšiai piliečiai.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net