Kiekvienam politikui - po apkaltąnuotraukos (17)

2019 vasario mėn. 21 d. 07:54:11 Perskaitė 2690

Visiems politikams, prisidedantiems prie įstatymų leidybos, reikia surengti po apkaltą. Tokią idėją pakišo būtent patys politikai. Kaip „Vakaro žinios“ jau skelbė, Vyriausybė pritarė Vidaus reikalų ministerijos parengtam projektui, kuris numato turto civilinio konfiskavimo instituto, kaip neteisėto praturtėjimo prevencijos priemonės, įteisinimą; sprendimą dėl turto konfiskavimo priimtų teismas net ir nesant apkaltinamojo nuosprendžio. Kitaip tariant, turtas būtų atimtas be jokių kaltės įrodymų, o po to jau jo netekęs žmogus turėtų įrodinėti, kad nėra arklys.

 

Reikia tikėtis, kad Seimas tokiam absurdui nepritars. Juk, šiaip ar taip, ir jie Lietuvą dar vadina teisine valstybe, kurioje galioja Konstitucijoje įtvirtinta nekaltumo prezumpcija: asmuo laikomas nekaltu, kol jo kaltės neįrodo teismas. Tai nereiškia, kad reikia ginti vagis, žarstančius neaiškios kilmės milijonus. Tačiau tik teismas turi nuspręsti, vagis jis ar ne vagis. Nes kitaip būtų buvę galima nei iš šio, nei iš to, pavyzdžiui, atimti ir 1,3 mln. eurų vertės sklypą iš kokio nors žinomo politiko šeimos, dabar jau tą sklypą mainais už investicijas į darželių bei mokyklų infrastruktūrą pardavusios už eurą. Būtų galima atimti nesigilinant, gali šeima pagrįsti tokio sklypo įsigijimą teisėtomis pajamomis ar ne. Veikiausiai gali, bet argi tai būtų svarbu? Arba būtų galima pasodinti už grotų žmogų, buvusį netoli nusikaltimo vietos, kaip įtariamą to nusikaltimo padarymu. Ir tegu jis, o ne prokurorai, po to vykdo „ikiteisminį tyrimą“.

Įdomu, kaip jaustųsi politikai, jei ir jiems galiotų toks pats principas, kokį stumia Vyriausybė. Remiantis juo, visiems ministrams ir Seimo nariams reikėtų savaime pradėti po apkaltą. Ir jau ne apkaltos komisijos, o patys politikai turėtų įrodinėti, kad jie nieko nevogė, neėmė kyšių, nebalsavo už idiotiškus korumpuotus įstatymus. Įrodo - tada susigrąžina Seimo nario mandatą ar ministro portfelį.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net