Kam buvo reikalinga skaitmenizacija?nuotraukos (17)

2020 spalio mėn. 16 d. 11:20:32 Perskaitė 2786

Lietuvos politikai džiaugiasi, kad mūsų valstybė turi vieną sparčiausių internetų pasaulyje ir bene plačiausią mobilaus interneto tinklą. Taip pat ne kartą girdėjome jų vienas kitam išsakomas panegirikas dėl svarbiausių valdiškų paslaugų skaitmenizacijos.

 

Teoriškai viskas atrodo labai gražiai - politikai apsidalina premijomis, įsisavina vis naujas lėšas ir kuria darbo vietas. Tiesa, šeimos nariams ir artimiesiems, bet bent jau taip kažką sukuria.

Beveik idiliškas vaizdelis, kol nepabandai visu tuo pasinaudoti praktikoje. Kalbant apie nuotraukų kėlimą į socia- linius tinklus, sistema kaip ir veikia, o štai bandant tvarkyti rimtus reikalus, ji ima strigti.

Nekalbėsiu apie neseną incidentą, kai palijus lietui užstrigo Registrų centro (RC) serveriai, kurių net atsarginėmis kopijomis nebuvo pasirūpinta. Juolab kad problemų yra ir be šios istorijos. Pasirodo, nors RC skaitmenizacijai buvo skirtos milžiniškos lėšos, gyventojų patogumui skirta sistema turi apsčiai trūkumų. Vienas jų - nėra numatyta galimybė užsisakyti archyvinę ar senesnę namo ar pastato bylą. Jeigu žmogus nori pasiimti naują nekilnojamojo turto objekto išrašą, prašom - paspaudi mygtuką, sumoki ir turi. O štai jei nori gauti to paties turto senesnę istoriją, sistema tampa bejėgė, nes tokia funkcija joje nėra numatyta. Ir tenka reikiamų dokumentų ieškančiam piliečiui fiziškai vykti į artimiausią RC padalinį bei ranka pildyti popierius. Ne, tai nėra sunku, tačiau juk dabar, siaučiant pandemijai, visi raginami reikalus tvarkyti nuotoliniu būdu. Tik kaip juos tvarkyti, jeigu šimtus tūkstančių kainavusios sistemos tam nėra pritaikytos?

Be to, su panašia problema susiduria ir į kai kurias kitas valstybines institucijas besikreipiantys asmenys. Teoriškai viskas turi veikti internete, praktiškai, kaip ir iki visuotinės skaitmenizacijos, tenka važiuoti ir vežti popierius patiems.

Tai kam tada buvo reikalinga ta totali skaitmenizacija, jeigu ji, nepaisant visų panegirikų, tinkamai taip ir neveikia?

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net