Herojai skylėtomis kišenėmisnuotraukos (42)

2020 balandžio mėn. 18 d. 07:00:00 Perskaitė 8750

Herojai. Taip šiandien vadinami tie, kurie kasdien stoja į kovą su pandemija. Visų pirma taip vadinami gydytojai. Jiems vienos įmonės tiekia maistą į ligonines, degalinės kviečia nemokamai atsigerti kavos, Vilniuje net autobusas už dyką veža į darbą. Gražu, visi jiems tariame: ačiū! Tik yra vienas bet... Pandemija pasibaigs, baigsis ir herojų laikas.

 

Tiksliau, jie ir toliau dirbs savo darbą. Kai kurie lygiai taip pat rizikuos, tik jau nebegirdės plojimų. O kartais net bus priversti klausyti gąsdinimų, „atleidimų iš darbo“, grasinimų teismais. Kažkas, nesėkme pasibaigus operacijai, net iš tiesų mins teismų slenksčius. Jie vėl bus priversti eiti į gatvę ir reikalauti didesnių algų, o gal ir ne. Gal geriausi jau bus išskridę į užsienį, mat po šios pandemijos finansiškai pajėgesnės valstybės tikrai netaupys medikų algoms.

Lietuva negali mokėti gydytojams tokio atlyginimo, koks mokamas Vakaruose. Tą supranta visi. Bet Lietuva tikrai gali mokėti padorią algą, atitinkančią kvalifikaciją, riziką, patirtį. Ir ne tik aukščiausio lygio specialistams. Juk slaugutės ar jų padėjėjos irgi vertos normalios algos. Kad nereikėtų lakstyti per kelias įstaigas, norint išgyventi. Kad nereikėtų dirbti po pusantro etato, ir tik svajoti apie vidutinę algą šalyje.

Esame įpratę nuolat ieškoti kaltų, tad dabar medicinos personalas kone verčiamas prisiimti kaltę, kad paskleidė virusą po šalies miestus ir miestelius. Nors ne savo noru jie pasirinko tokią dalią dirbti keliuose darbuose. Tą daryti privertė realybė. Kitaip gyventi ir užsidirbti sunku. Darbas reikalauja milžiniškos atsakomybės, o mokami grašiai. Ne iš nuogirdų žinau, koks krūvis tenka geriausioje šalies ligoninėje - pacientai sunkūs, jų daug. Ne paslaptis, kad į priėmimo skyrių įsidarbinusios slaugutės po mėnesio rašo prašymą išeiti iš darbo. Nepakelia. Paskaičiuoja, kad geriau namuose nagus lakuos - užsidirbs daugiau. Tokia liūdna ir neteisinga realybė.

Tad norėtųsi, kad šios krizės akivaizdoje aukščiausi šalies protai suvoktų, kur galima taupyti, o kur - nusikalstama. Bet matant, kaip medikus bandoma paversti kaltais, vilties pokyčiams lieka mažai. Bijau, kad herojai bus pamiršti, kaip tos medicininės kaukės. Kadaise buvusios gyvybiškai reikalingos.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net