Gerovės aritmetikanuotraukos (15)

2019 spalio mėn. 09 d. 16:12:02 Perskaitė 5112

Prezidentas pasiūlė spartinti gerovės valstybės kūrimą ir pateikė daugybę minčių, kaip tos gerovės siekti. Pasiūlymų, dėl kurių turės apsispręsti Seimas. O jei Seimas pasakys, kad gerovės pakankamai arba trūksta vos vos? Nebetrūktų, jei šiek tiek padidėtų pašalpos, žinoma. Žmonėms patinka. Seimo žvilgsnio aprėptis matuojama kadencijomis, o skurstančių - šia diena.

 

Kalbant apie gerovės valstybę, niekas giliai nesikapsto ir vargu, ar suka galvą, kaip gyvens proanūkiai. Iki tokio galvojimo reikia priaugti ir ne kur kitur, o aprūpintoje gerovės valstybėje. Tokios valstybės biudžetas būsiąs pradėtas kaupti jau kitąmet. Nuo automobilių taršos mokesčio. Kad mažiau būtų pykstančių, kai kurie Seimo nariai jau suskubo aiškinti, kad tai visai ne taršos, automobilio registracijos mokestis. Vadinkim, kaip norim, bet aišku, kas sumokės daugiausia. Gi tie, dėl kurių ir sunerimo valstybės vadovas. Arba važinės dūmų kamuoliais springstančiu automobiliu, kol kojos pro jo dugną išlįs.

Tai ar valstybė padeda, ar baudžia tuos, kurie uždirba mažiausiai ir negali nusipirkti naujo automobilio? Šit, ir kyšo gerovės valstybės ausys - svarbu ne padėti, o surinkti ką skirstyti.

Gerovės pinigų kapšą ženkliai numatoma papildyti perpus sumažinus gyventojų nekilnojamojo turto apmokestinamąją vertę. Mokėti tektų nuo 100 tūkst. eurų. Maždaug tokia yra naujos statybos trijų kambarių buto vertė sostinėje. Tokius butus stengiasi įsigyti jaunos, į ateitį žvelgiančios, šeimos. O kaip vieniši senoliai, kurie visą laiką su vaikais nugyveno didesniame bute? Tarp šių sienų prabėgo jų gyvenimas, tarp jų jaučiasi saugiausi.

Sunki ta gerovės našta, būtų lengvesnė, jeigu ja dalintųsi visi po lygiai - bankai, šimtus hektarų žemės valdantys ūkininkai, kuriems vasaros tai per šlapios, tai per sausos, o derliai per menki. Gal valstybei reikėtų pagaliau pagalvoti apmokestinti ES skiriamas paramas, išmokas, padedančias kaupti milijonus?

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net