Justina GAFUROVA: Kodėl Lietuva sutinka prarasti 260 mln. eurų?nuotraukos (175)

2022 lapkričio 23 06:00:00

Šių metų valstybės biudžete niekaip neatsiranda PVM lengvata maistui ar būtiniausioms prekėms, kurios Lietuvoje gyventojams jau tampa sunkiai įperkamos. Valdžiai atsisakant pažaboti kainas, tautiečiai ieško alternatyvų ir vis dažniau apsipirkti vyksta į kaimynines šalis.

 

Skaičiuojama, kad vien per pirmąjį šių metų pusmetį, Lenkijoje lietuviai išleido 130 mln. eurų. įvertinus, kad artėja šventinis sezonas, o kainos dar kyla, susidomėjimas Lenkijos parduotuvėmis tik išaugo, greičiausiai antrą pusmetį suma bus dar didesnė. Tad per metus Lenkijoje lietuviai išleidžia mažiausiai 260 mln. eurų. Kodėl mūsų biudžetui nereikalingos tokios sumos pinigų?

Kiek Seime kartų buvo registruoti įstatymo projektai, siūlantys nulinį ar žemesnį nei 21 proc. dabartinį PVM tarifą maistui ar būtiniausioms prekėms, mūsų valdžia niekaip nenori tokių pokyčių priimti. Neseniai socialinėje erdvėje netgi buvo pasklidęs vaizdo įrašas, kaip konservatoriai, išgirdę, jog vyksta balsavimas dėl PVM lengvatos, bėgte atbėgo iki savo balsavimo vietų, kad tik siūlymas būtų atmestas.

Tuo metu kaimyninės šalys noriai naudojasi mūsų valdžios bei verslo gobšumu ir išskėstomis rankomis laukia apsipirkti vykstančių lietuvių. Štai Lenkijoje šiemet buvo pratęstas nulinis PVM mokestis maistui, taip pat sumažinti kuro akcizai. Net Baltarusija prieš kurį laiką atidarė sienas lietuviams, tad ir ten nemažai tautiečių keliauja apsipirkti. Maitiname visus, tik ne savo biudžetą. Vietoj to, kad konkuruotume su kaimynais ir viliotume jų pinigus čia, skurdiname savo pačių žmones. O tuo metu „Eurostat" skelbia tokios politikos rezultatus - maistui lietuviai išleidžia bene daugiausiai Europoje. Kur tas orus europiečio gyvenimas, kuris buvo žadėtas stojant į ES?

 

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net