respublika.lt

Švedai stebisi lietuvių sugebėjimu išgyventi

(242)
Publikuota: 2022 vasario 18 20:28:00, Arūnas
×
nuotr. 2 nuotr.
Maisto ar degalų kainos Švedijoje primena lietuviškas, tačiau gerokai skiriasi žmonių perkamoji galia. EPA-Eltos nuotr.

„Vakaro žinioms" jau pažįstamas mūsų tautietis Arūnas, gyvenantis Švedijoje, šv. Kalėdoms ir Naujiesiems metams buvo grįžęs į gimtinę. Sugrįžus vyrą šokiravo ne tik vis labiau koncentracijos stovyklą, o ne demokratinę valstybę primenanti tvarka, bet ir milžiniškos kainos.

 

 

„Apie tai, kad Lietuva ne tik man, bet ir pažįstamiems užsieniečiams vis labiau primena sovietinį ar nacistinį lagerį, kur galioja tik viena tvarka ir yra tik viena tiesa, jau pasakojau.

Bet kai pamačiau lietuviškas kainas ir palyginau jas su kainomis Švedijoje, pasidarė dar baisiau. Vis bandau suprasti, kaip žmonės Lietuvoje, oficialiai uždirbdami 500-700 eurų per mėnesį, esant tokioms kainoms gali išgyventi.

Turiu omenyje visas kainas - maistą, degalus, būsto nuomą ir, kas pastaruoju metu pasidarė ypač aktualu, jo išlaikymo kaštus.

Benzinas Lietuvoje šiuo metu kainuoja apie 1,4-1,5 euro, dyzelinas - keliais centais pigesnis. Švedijoje benzinas atsieis 1,8 euro, dyzelinas - 2,05 euro. Tik skirtumas tas, kad švedai jo kainas keičia vos ne kasdien. Jei gavo degalinė pigesnių degalų, tai ir kainą sumažino. Užsipirko brangesnių - padidino. O Lietuvoje, kiek teko pastebėti, nesvarbu, kokios yra pasaulinės naftos kainos, degalinėse jos tik auga. Ir tam visuomet randama „rimtų" argumentų.

Na, o kalbant apie automobilius, Lietuvoje, kiek žinau, dėl automobilių registracijos buvo kilęs chaosas. Švedai tokių problemų niekada neturėjo. Tarkim, atvažiuoju pirkti automobilio. Apžiūriu ir, jeigu man tinka, sutariu, kad perku. Savininkas užpildo specialų geltoną lapą, kurį gavo pirkdamas automobilį, ir paštu jį išsiunčia nurodytu adresu. Aš, pirkėjas, su pirkiniu išvažiuoju namo. Per savaitę paštu gaunu dokumentus savo vardu, prie kurių pridėtas naujas geltonas lapas, skirtas automobilio pardavimui. Nereikia aukoti savo laiko grūdantis į „Regitrą" ir gaištant eilėse, kaip yra Lietuvoje.

Ar visi žino, kad, pabrangus degalams, dujoms ir elektrai, kainos šalyje tikrai augs? Vienintelis klausimas - kiek? Nors tai gal ir nėra svarbu. Sprendžiant iš tautiečių nuotaikų, augs užtektinai, todėl dažnas važiuos apsipirkti į kaimynines šalis - Lenkiją ar Latviją. Manau, baltarusiams atvėrus sieną, nemažai žmonių apsipirkti važiuotų ir pas juos.

Beje, Švedijoje maistas nėra pigus. Indelis grietinės kainuoja beveik 4 eurus, kepaliukas duonos - arti 3, 10 vnt. kiaušinių atsieis panašiai. Už du kilogramus miltų ar vieną ilgavaisį agurką teks sumokėti beveik 2 eurus.

Visgi, lyginant su Lietuva, švedai turi mažiausiai du privalumus. Pirmas - būsto nuomos kainos. Lietuvos sostinėje ar kitame didmiestyje vien dviejų kambarių buto nuoma per mėnesį kišenę palengvins maždaug 400 eurų. Bet čia tik nuoma, o kur dar šildymas, elektra, vanduo ir kitos paslaugos?

Švedijoje viskas paprasčiau. Daugeliu atvejų šildymo kaina iškart įtraukta į būsto nuomos kainą ir atskirai nėra išskiriama. Žmogus sumoka nuomą, už sunaudotą elektrą ir viskas. Kiek teko kalbėti, žmonės už dviejų kambarių buto nuomą su šildymu moka apie 340 eurų. Už trijų - 450 eurų. Tai gerokai pigiau negu „Gerovės valstybėje".

Kitas ryškus švedų privalumas - jų atlyginimai. Darbo laikas šioje šalyje skaičiuojamas ne dienomis, o valandomis. Vidutinis valandinis įkainis yra 177 švediškos kronos arba beveik 18 eurų.

Paverčiant skaičius lietuviams įprastesniu mėnesiniu atlyginimu, išeina, kad vidutinė mėnesinė alga Švedijoje siekia 30 680 kronų, arba 3012 eurų. Gaunant tokį atlyginimą visai nebaisu mokėti už maistą ir degalus kiek daugiau nei Lietuvoje ir gerokai mažiau už būsto nuomą.

Švedai ir gyvenantys čia mūsų tautiečiai nesiskundžia. Tik ne vienas stebisi, kaip Lietuvos žmonės, mokėdami už viską panašiai kaip švedai, sugeba išgyventi iš 500 eurų. Ir kodėl jie nieko nedaro, kad valdžia arba normaliai didintų atlyginimus, arba gerokai sumažintų kainas? Nebent, žvelgiant į visišką tautiečių apatiją, galima prisiminti patarlę, kad šuo ir kariamas pripranta... Bet ar tikrai taip turi būti?"

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (242)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s