„Sodra“ atsako į „Vakaro žinių“ skaitytojų klausimusnuotraukos (17)

2019 liepos mėn. 11 d. 13:48:22 Perskaitė 10641

Kadangi „Sodra“ surenka ir skirsto beveik visų mūsų pinigus, efektyvi ir skaidri šios institucijos veikla yra aktuali kiekvienam dirbančiam, pensiją ar kitokias išmokas gaunančiam asmeniui. Prie įstaigos vairo stojus naujajai vadovei Julitai Varanauskienei, „Vakaro žinios“ uždavė „Sodrai“ mūsų skaitytojų klausimus.

 

- Svarbiausias skaitytojus dominantis klausimas - ar „Sodra“ turi pakankamai pinigų?

- „Sodra“ savo lėšų neturi. Ji surenka socialinio draudimo įmokas, iš kurių mokamos išmokos. Per 2018 m. socialinio draudimo fondo pajamos buvo 4,2 mlrd. eurų, išlaidos - 4,1 mlrd. eurų išmokų. Numatytas biudžeto perviršis kaupiamas rezerve. Šiemet į rezervą perkeltas 195 mln. eurų praėjusių metų perviršis. Paties fondo valdymo sąnaudos sudarė mažiau negu 2 proc. visų išlaidų.

- Kaip gerinsite „Sodros“ paslaugų kokybę?

- Šiuolaikiniam mūsų klientui - ir įmokų mokėtojui, ir išmokų gavėjui reikia greičio, paprastumo, aiškumo, patogumo. Skaitmeniname procesus, atsisakome „popieriaus“, didiname efektyvumą, siekiame pertvarkyti veiklą taip, kad sprendimus, kiek tai įmanoma, priimtume automatizuotai ir greičiau.

Kita vertus, negalima pamiršti socialinės funkcijos, kurią atliekame. Organizuodami savo veiklos procesus, turime atsižvelgti į savo socialiai jautrių klientų padėtį. Negalime padidinti pensijų ar kitų išmokų, bet galime ir turime užtikrinti, kad jos būtų apskaičiuotos teisingai ir išmokėtos laiku.

- Kodėl reikia didinti pensinį amžių?

- Sprendimus dėl pensinio amžiaus priima politikai, bet ilgėjanti vidutinė gyvenimo trukmė - vienas iš sprendimo vėlinti pensinį amžių argumentų. Kad pensijų sistema išliktų tvari ir subalansuota - visų dirbančiųjų įmokomis būtų galima padengti visas išmokas, - reikia atsižvelgti į tikėtinos gyvenimo trukmės pokyčius.

Daugelis Vakarų Europos šalių jau yra nustačiusios 65 metų pensinį amžių, ir nemaža dalis jų šį amžių ilgina dar labiau - link 67 metų. Kartu siekiama sudaryti sąlygas, kad vyresnio amžiaus žmogus rastų savo vietą darbo rinkoje.

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 1998 metais 60 metų sulaukęs Lietuvos gyventojas vidutiniškai dar gyvendavo 19 metų. 2017 metais - jau beveik 21 metus.

- Ar gaunate naudą iš atsisakančiųjų papildomai kaupti II pakopos fonduose?

- Jeigu gyventojai nutraukia kaupimą, jų sukauptos lėšos pervedamos į valstybinio socialinio draudimo biudžetą. Taip socialinio draudimo fondo biudžetą šiemet pasiekė 82 mln. eurų.

Tačiau tai taip pat reiškia, kad padidėjo socialinio draudimo fondo įsipareigojimai šiems žmonėms, kai jie sulauks pensijos: t.y. grąžinta suma laikoma jų sumokėtomis (papildomomis) valstybinio socialinio pensijų draudimo įmokomis. Vadinasi, senatvėje valstybinio socialinio draudimo senatvės pensija jiems bus didesnė negu būtų nenutraukus pensijų kaupimo sutarties ir nepervedus sukauptų lėšų į socialinio draudimo fondą. Kita vertus, jie nebegaus išmokų iš pensijų kaupimo bendrovės (jei nesudarys naujos sutarties).

- Kokios pensijos gali tikėtis dabartinis jaunimas?

- Kiekvieno dirbančio žmogaus pensija priklausys nuo to, kiek jis dirbs, kiek įmokų mokės ir, jei kaupia pats papildomai, nuo to, kiek pavyks sukaupti savo senatvei - ar tai būtų antros pakopos, ar trečios pakopos pensijų fonduose, ar kitais būdais, kuriuos pats pasirinks.

Kalbant apie valstybinio socialinio draudimo senatvės pensiją, tai, jei nesikeis kitos pensijų finansavimo ir apskaičiavimo sąlygos, dėl prognozuojamos nepalankios demografinės situacijos, ateityje laukiama, kad vidutinė pensija sudarys mažesnę dalį vidutinio atlyginimo negu šiandien.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net