Skaitytojo laiškas: Juodos nūdienos paradoksainuotraukos (45)

2020 birželio 25 12:27:09 Perskaitė 11344

Nugyvenau jau pusę amžiaus, tačiau to, kas dabar vyksta tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje, visiškai nesuprantu.

 

Pirmiausia pradėkime nuo Lietuvos. Visą gyvenimą žinojau, kad čigonai yra čigonai. Jie taip vadinami ir tautosakoje, ir patarlėse. Netgi Valstybinė lietuvių kalbos komisija konstatavo, kad čigonai yra čigonai. Visgi, nurodžius, jog „nėra įprasta tautovardžius keisti savivardžiais“, VLKK leido, kad žodis „romai“ būtų vartojamas dokumentuose kaip tautybės nuoroda. Tai yra, ėmė sau žmogeliai ir susigalvojo, kad turi būti vadinami kitaip, o mūsų institucijos tam pritarė.

Gal apie tai ir neverta būtų kalbėti, jeigu ne pastarųjų savaičių įvykiai. Po to, kai Amerikoje sulaikymo metu numirė kelis-kart teistas recidyvistas, pasaulis tarsi išėjo iš proto. Visą gyvenimą žinojau, kad Afrikoje gyvenantys ar iš ten kilę žmonės vadinami iš n... raidės. Tačiau kadaise kažkas sugalvojo, kad jų taip vadinti nebegalima. Dar daugiau, net žodis „juodas“ įgauna neigiamą atspalvį, todėl visas pasaulis skuba atsisakyti „juodųjų sąrašų“, „juodųjų spalvų“ ir šiaip visko, kas susiję su juoduma. Jei taip toliau, tai nebeturėsime nei juodos duonos, nei juodos nakties...

Kalbant apie pasaulį, jis taip skuba įsiteikti naujiesiems ponams, kad „nepastebi“ internetuose plintančių vaizdų, kaip staiga savo diskriminaciją suvokę juodaodžiai dabar išsilieja. Ant senelių, vaikų, nėščių moteriškių ir t.t.

Juodaodžiams viešai bučiuojami batai, griaunami įvairių veikėjų paminklai, buvo išniekintas net mūsų tautos didvyrio, Amerikos nepriklausomybės kovų dalyvio Tado Kosciuškos paminklas, tačiau į visa tai, teigiant, kad taip „atstatomas istorinis teisingumas“, žiūrima pro pirštus. Net mūsų politikai, taip aršiai palaikę manifestaciją dėl juodaodžių gyvybių, apie tai nė pusės žodžio nepasakė. Tautos istorija jiems nerūpi?

Beje, kalbant apie Ameriką, iškart turime net du paradoksus - niekada vergais nebuvę juodaodžiai puola ir skriaudžia niekada vergų neturėjusius baltuosius, o, teisybės dėlei, visi jie ten yra okupantai. Tikrieji Amerikos šeimininkai, labiausiai nukentėję nuo visų kolonistų, yra vietos čiabuviai, vadinami indėnais. Juk jeigu kalbame apie istorinį teisingumą, tai Ameriką reikėtų palikti tiems, kas joje gyveno per amžius. O kitiems grįžti namo - kam į Aziją, kam į Europą, kam į Afriką.

Bet taip nevyksta. Užtat dega automobiliai, plėšiamos parduotuvės, užpuldinėjami žmonės ir tai vadinama „tolerancija“.

Kitas pastebėjimas - kas laukia žinomų prekių ženklų ir meno kūrinių? Cenzūra jau pasiekė tokius prekių ženklus „Dėdė Benas“ (Uncle Ben’s) ar „Tetulė Džemina“ (Aunt Jemima) bei įmones „Mars“ ir gaiviųjų gėrimų gamintoją „Pepsiko“ (PepsiCo).

„HBO Max“, žadama, kad tik laikinai, tačiau leiskite tuo suabejoti, pašalino iš tinklelio „Oskarais“ apdovanotą filmą „Vėjo nublokšti“ (Gone with the Wind, 1939).

Lietuvos sostinės meras Remigijus Šimašius irgi bando neatsilikti - tai kokią paminklinę lentą nakčia nukabina, tai generolo vardo alėją ar istorinę viešojo transporto stotelę pervadina, o vietą, kurioje turėjo stovėti Vytis, paverčia pliažu...

Kas toliau? Bus draudžiama tautosaka, deginamos knygos ir perrašinėjama istorija? Tai, tik kitu pavadinimu, bet ta pačia idėja - mes geri, jie blogi - jau buvo. Hitlerinėje Vokietijoje, stalininėje Sovietų Sąjungoje ir „didžiojoje“ Šiaurės Korėjoje.

Matant tai, kas vyksta dabar, tampa aišku, jog istorija vėl kartojasi. Tik dabar tai, kas buvo vadinama stalinizmu ar nacionalizmu, gavo naują pavadinimą - tolerancija. Naujieji tolerantai panašiais metodais, kaip rudi ar raudoni, kovoja už savo „taikias“ tolerantiškas idėjas bei jų propagandą, kad netrukus galime sulaukti dar vieno pasaulinio karo arba visuotinių neramumų.

Ir čia kyla dar vienas klausimas - į ką savo įniršį tokiu atveju nukreips mūsų tolerantiškasis, praplautomis smegenėlėmis, ant kelių puolantis jaunimas - į savo gimines ir artimuosius ar į savo „tolerantiškuosius“ vadus?

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net