Šiukšlinti nevalia. Tik ne visi tą prisimena.nuotraukos (5)

2019 gegužės mėn. 11 d. 19:24:43 Perskaitė 8110

Nuo mažų dienų vaikai yra mokomi, kad šiukšles reikia mesti į šiukšlių dėžes, rūšiavimo konteinerius, o dideles ar negabaritines atliekas priduoti į specialias atliekų surinkimo aikšteles. Tačiau vis dar atsiranda tokių, kurie savo šiukšlėmis nusprendžia „pasidalinti“ su aplinkiniais.


Tipiška padangų istorija

Į „Vakaro žinias“, prašydamas pagalbos, kreipėsi vienos iš sostinės garažų bendrijos pirmininkas ir nupasakojo situaciją: „2019 metų kovą į garažų bendrijos teritoriją atvažiavo asmuo ir prie buitinių atliekų konteinerio išmetė panaudotas padangas. Nusikalstamą veiką užfiksavo teritorijos vaizdo stebėjimo kamera. Parašiau pareiškimą policijai ir pridėjau vaizdo įrašą. Po savaitės serveris atsiuntė elektroninį laišką, kad nuorodos niekas neperžiūrėjo. Praėjus trims savaitėms sulaukiau skambučio iš policijos su prašymu patekti vaizdo medžiagą. Vėl įkėliau filmuotą medžiagą ir nusiunčiau tiesiai tyrėjui, bet netrukus vėl gavau laišką, kad medžiaga nebuvo peržiūrėta. Matydamas, kad policija nesiima veiksmų, parašiau elektroninį laišką Aplinkos apsaugos departamentui. Iš pradžių jie bendrauti nenorėjo, bet patikslinus, kad policija nieko nedaro, pažadėjo netrukus susisiekti ir išsiaiškinti įvykio detales. Žadėto skambučio taip pat nesulaukiau.“ Dėl tokio abejingumo vyras kreipėsi į „Vakaro žinias“.

Šiukšlintojų laukia nemažos baudos

Po žurnalistų užklausos iš Vilniaus apskrities VPK buvo gautas atsakymas, kad minėtas pažeidimas užregistruotas kovo 17 d. „Informacija perduota Vilniaus miesto 1 policijos komisariatui. Kovo 20 d. pradėta teisena. Neatidarius atsiųstą nuorodą, buvo suformuota užduotis įrašą paimti iš garažo pirmininko. Gavus vaizdo įrašą buvo nustatytas automobilio savininkas. Jam išsiųstas šaukimas ir artimiausiu metu bus surašytas ANK protokolas“ – rašoma atsakyme.

Ieva Krikštopaitytė, Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos atstovė, patikslino, kad pranešimai apie pamiškėse, miškuose ar kitur į gamtinę aplinką išmestas padangas patenka į pranešimų kategoriją „netinkamas atliekų tvarkymas“ „Dažniausiai padangos į gamtinę aplinką išmetamos kartu su kitomis atliekomis. – sakė pašnekovė - 2018 m. buvo gauti 486 pranešimai apie netinkamą atliekų tvarkymą, atitinkamai: 2017 – 469, 2016 – 411, 2015 – 381. 2018 m. gautų pranešimų apie netinkamai tvarkomas atliekas duomenys pagal regionus: Alytus – 24, Kaunas – 72, Klaipėda – 45, Marijampolė – 17, Panevėžys – 26, Šiauliai – 43, Utena – 13, Vilnius – 246. - Gavę pranešimą apie netinkamai tvarkomas atliekas, aplinkosaugininkai vyksta apžiūrėti nelegalių savartynų (šiukšlynų), bando rasti įrodymų bei nustatyti atliekų šeimininką. Dažniausiai padeda šiukšlėse rasti seni dokumentai. Kai atliekų savininką pavyksta nustatyti jam skiriama piniginė bauda ir privalomasis nurodymas sutvarkyti atliekas. Nuobaudos prasideda nuo įspėjimo arba baudos nuo 30 iki 90 eurų ir gali siekti kelis tūkstančius eurų.“

„Kai savininko nustatyti nepavyksta, yra informuojamas žemės savininkas, kuris privalo sutvarkyti atliekas. Jeigu žemė priklauso valstybei – sutvarkyti užterštą teritoriją įpareigojama savivaldybė. Šiais atvejais, kai nenustatomas atliekų savininkas, atliekos yra laikomos bešeimininkėmis, – situaciją paaiškino AAD atstovė. - Pasitvirtinusius pranešimus apie netinkamą atliekų tvarkymą galima skirti į dvi dalis – kai nustatomas atliekų savininkas ir kai jos pripažįstamos bešeimininkėmis. Deja, dažniausiai atliekas tenka pripažinti bešeimininkėmis“.

P.s. Baigiant rengti straipsnį redakciją pasiekė garažų bendrijos pirmininko laiškas, kuriame jis pasidžiaugė, kad incidento su padangos tyrimui jį pasikvietė ir Aplinkos apsaugos departamentas.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net