„Respublika“ visada su jumis, rašykite ir būsite išgirstinuotraukos (13)

2019 gegužės mėn. 07 d. 10:48:53 Perskaitė 7605

Mieli mūsų bičiuliai! Gegužės 7-oji - Spaudos, kalbos ir knygos atgavimo diena. Tai ne tik spaudos darbuotojų ir žurnalistų, bet kartu ir jūsų, skaitančių lietuvišką žodį, šventė. Sveikindami šia proga, šiandien suteikiame tribūną jums.

 

Esu suskaičiavęs, kad per metus sulaukiame arti 400 skaitytojų komentarų, atsiliepimų, dėkavonių, pasiūlymų, skambučių. Ir, nepatikėsite, ranka rašytų laiškų! Paskutinis laiškas atskrido iš Radviliškio m., Radvilų gatvės gyventojo Arvydo Kadžiulio praėjusią savaitę.

Alytaus rajono, Daugų miestelio gyventojas Jonas Sliesaravičius, ilgametis „Respublikos“ skaitytojas, sako: „gerbiu jus už nesumeluotos, nepagražintos, bet ir nesupurvintos tiesos sakymą“.

Iš tikrųjų „Respublika“ nėjo ir neina į jokius sandorius nei su partijomis, nei su valdžia. Iš tikrųjų prieš nieką neklupinėjome ir neprašėme išmaldos. Esame laisvi ir nepriklausomi, nes niekam neskolingi.

Su mafijozais, partine biurokratine nomenklatūra kovojome švariomis rankomis. Į savo puslapius priėmėme visus iškiliausius, kitų atstumtus, Sąjūdžio žmones.

Gal todėl į „Respubliką“ pirmiausia ir buvo šauta.

Jauniems žurnalistams sakome: esate laisvi rašyti taip, kaip nesugeba rašyti kiti, ieškokit ir atraskit, ko nesugeba atrasti kiti, pažinkit gėrio ir blogio šaknis, o ne viršūnėles, nepasiduokit pagundai kritikuoti valdžią ir valdančiuosius vien todėl, kad tai daro kiti, aiškiai angažuoti, žurnalistai.

Dėkui, kad esate su mumis. Jūs mums labai reikalingi, jūsų artumas teikia jėgų ir įkvėpimo.

Skaitytojai apie rinkimines pakišas

Zita, Kupiškis: „Gyvename ne siekiais, svajonėmis, o programomis. Programomis gyvena mokyklos, universitetai, partijos, Vyriausybė, rinkėjai ir visų rūšių rinkimai. Atrodo, kad visas žmogaus gyvenimas taip kruopščiai ir smulkiai suprogramuotas, kad nebeliko vietos meilei, aimanai, atodūsiui, šypsniui, vien - siekiai, siekiai, vien užduotys, vien galvosūkiai. Tik „Respublikoje“ randu atgaivos. Ne-su-si-pro-gra-muo-ki-te!“

Išmintingoji Jūratė iš Klaipėdos: „Visi iš kandidatų reikalauja rinkimo programų. Aš programomis nesižaviu, nes manau, kad jos patenka į kategoriją „prekyba poveikiu“. Visos programos pasaldintos pažadais veikia kaip jaukas, kaip gundanti pakiša ką rinktis.

Už alaus butelaitį, kaip pakišą, nukentėjo geras mano kaimynas, o už programines pakišas, programinius jaukus kaltų niekas neranda. Ir neieško. Už pakišų nevykdymą niekas neatsako. O juk rinkėjams pasižadėta viešai ir net raštu!“

***

Jonas Ryškus, Rokiškio rajonas, Obelių seniūnija, tarsi papildo Jūratės mintį: „Rinkimų įstatyme turėtų atsirasti pastraipa, kuri įteisintų Seimo partijų, savivaldybių tarybų „viešuosius forumus“. Tokie „viešieji forumai“ turėtų vykti kasmet bent 10-yje apskričių. „Viešuosiuose forumuose“ privalėtų už savo pažadus, programas atsiskaityti valdžios partijos, europarlamentarai, taip pat Seimo opozicija - dabar opozicija tik kritikuoja valdančius, o apie savo rinkiminius pažadus linkę patylėti. Vyriausybės metinių ataskaitų Seime nebepakanka. Prezidentai taip pat kasmet turėtų atsiskaityti „viešuosiuose forumuose“.

***

Belieka pridėti: rinkiminės programos veikia visuose demokratiniuose kraštuose, bet Lietuvos partiečiai savo paruoštame ir patvirtintame „Rinkimų įstatyme“ pagudravo: rinkimines programas įsiteisino taip, kad už viešai ir raštu (!) duotų pažadų nevykdymą netektų atsakyti. Ačiū Zitai, Jūratei ir Jonui už tikslias pastabas ir pasiūlymus.

Skaitytojai apie kyšius ir kyšininkus

Margarita, Kaunas: „Iki šiol nesuvokiu, kam prireikė šitaip išreklamuotam, pagerbtam buvusiam Lietuvos liberalų sąjūdžio partijos lyderiui, buvusiam susisiekimo ministrui E.Masiuliui kyšininkauti. Nesuvokiu, kodėl kyšininkauti išdrįsta žmonių tiesiogiai rinktas meras. Kas šiuos žmones verčia tarnavimo Valstybei ir žmonėms idealus pakeisti savivaldos goduliui?

Linkusi manyti, kad ponui E.Masiuliui neužteko proto likti švariam prieš save, savo šeimą, artimus, vaikus, partijos žmones. Tarnystės nešvara valdžios institucijose - bjaurus, atstumiantis darinys. Net nupurto.

***

Naglis Puteikis, Seimo narys, man sakė: seniai laikas įsisąmoninti, kad nuo tarybinių laikų užsilikusi perdėm centralizuota valdymo sistema kaip tik ir yra didžiausia korupcijos, kyšininkų perykla ir puotos stalas.

***

Antanas iš Birštono: „Valstybinėse įstaigose, greta sąžiningų, nežinia kokiu būdu įsitaisę nemažai grobuonių - jie įžūliai siekia praturtėti kitų sąskaita. Jie netarnauja valstybei, o iš valstybės pelnosi. Bet kas sudrausmins artimą - juk tas ranka plauna ranką.“

***

Jonas Juravičius, Alytaus rajonas, Miroslavo seniūnija: „Valstiečiai“ kyšininkus, korupcionierius gerokai prispaudė... Su kyšininkais dar galima kovoti, nereikia tik leisti, kad į korupcinius tinklus įsipainiotų 50 proc. valstybės pareigūnų, trečdalis įtakingų parlamentarų, savivaldos tarybos narių, dar išlikusi lietuviška spauda, vietos ir Lietuvos radijas, televizija. Jei, neduok Dieve, taip nutiktų, tai iš anksto gali užsakyti mišias demokratijos laidotuvėms - valstybės vairas bus perimtas godžių piktavalių.

Pakliuvę politikai, teisininkai, ministerijų, savivaldybių tarnai svetimų pinigų troškulį tenkino kaip mažvaikiai, nesubrendėliai. Jų net teisti neapsimoka. Užtektų dešimteriopų baudų: iš nelegalaus verslo, narkotikų, viešųjų pirkimų tarpininkavimo ir t.t. „Uždirbai“ 10 tūkstančių eurų, tai sučiuptas, valstybei sumokėsi 100 tūkstančių eurų baudą. Sakykim, Masiulis gavo 200 tūkstančių eurų kyšį, sučiuptas, valstybei turi sumokėti milijono eurų baudą. Neturi pinigų? Skolinkis iš draugų, giminių, klaupkis ant kelių prieš Nausėdą, kad tarpininkautų gauti banko paskolą, tačiau baudą turėsi sumokėti iki paskutinio cento.“

Mano kuklus patarimas abejojantiems, imti ar dar palaukti

Imk tiek, kad užtektų tau ir tavo vaikams. Jeigu tiek paimti negali, tai nepradėk juokdario E.Masiulio darbo. Imk, bet atmink: vieni įklius, kiti liks sveiki. Todėl kad ims daug. Nemanyk ir kitiems nepatark: mažiau paėmęs - lengviau išsisuksi. Atvirkščiai - greičiau įkliūsi. Tad semk rieškučiomis. Semdamas rieškučiomis galvok ne apie dvokiančias kalėjimo kameras, o apie europinę šeimos ateitį.

***

Imk! Geriau būti valandos karaliumi, nei dirbti turtingojo dvare patarnautoju.

***

Perspėju tuos, kurie nori, bet vis dar neišdrįsta imti: paėmęs, mokėk dalintis, pirmiausia - neužmiršk viršaus... Klaipėdoje mirė 15 „gaidjurginių“ ir panašių veikėjų, kurie ėmė, ėmė, bet nesidalino, arba, kokia gėda, norėjo atsiskaityti „popierine lėle“!

***

Kol esi sveikas, suvok: kyšis yra labai stiprus narkotikas. Pradėjęs mažomis porcijomis, po metų dozes turėsi padidinti mažiausiai 10 kartų.

Pridursiu: žymus Lietuvos baletmeisteris, įjunkęs į tikrus narkotikus, buvo išvytas iš darbo, tik per pažintis ir vargus įsitaisė duobkasiu Rokantiškių kapinėse. Jis pateikė tokius kapo duobės parametrus: ilgis 180 cm, plotis 90 cm, gylis 135-150 cm. Tai vidutinis standartas. Bet štai narkobaronas ar stambus kyšininkas dažniausiai laidojami kapuose, kurių ilgis 240 cm, plotis 120 cm, gylis 250 cm. Kol neįkliuvai - iš anksto užsisakyk aukščiausios prabos kapavietę - nes čia, kapinėse, vieta priklauso nuo piniginės storio.

***

Laisvosios rinkos instituto specialistai turi pateiktus savo tyrimus: kapinių ekonomika. Kaip ją stiprinti.

Ne-juo-kau-ju! Kuo gilesnė, platesnė duobė - tuo didesnis karstas, didesni vainikai, daug vainikų... Apskaičiuota, kad dažniausiai savų nušautas mafijozas, nenorėjęs dalintis kyšininkas, duoda darbo mažiausiai 40 žmonių: įskaitant lentų pjovėjus, karstadirbius, policijos tyrėjus, medicinos ekspertus, transporto vairuotojus, kleboną, giesmininkus, vaišes , t.y. virėjus, patarnautojus ir t.t. Todėl kyšininkai, plėšikėliai, grobikai, korupcininkai, anksčiau, nei reikia, išeidami iš šio pasaulio, smarkiai pasuka gamybos ir verslo ratą. Kad žaliuotų žolė, žydėtų vyšnios - reikia šilumos ir lietaus, kad laimingi augtų vaikai - reikia laimingos šeimos, o Laisvosios rinkos instituto vadovas sako, - verslas auga savaime, čia nėra jokio valstybės nuopelno! Su tokiom kalbom - geriau eitų balų deginti, o ne institutui vadovauti. Bet dėl kapinių ekonomikos institutas teisus: Lietuva dėl sunkmečio gali pridaryti teatrų, bet kapinių ekonomika tik dar labiau suklestės - sunkmečiu visada daugiau plėšiama ir žudoma, savaime..

***

Tad imkit, ko mindžikuojate? O jie, neapsisprendėliai, stovi įšalę ir verkia: sąžinė neleidžia. „Ne sąžinė, o verslas kuria gerovę“, - pasakys Laisvosios rinkos vadovas. Ir jis bus teisus: visi ėmę, sąžinę seniai buvo praradę, todėl ėmė lengvai ir savaime...

Skaitytojai pataria kaip išsaugoti Žaliojo tilto skulptūras

Zarasiškė Irena, save vadinanti mokytoja-pensione, siūlo paprastą išeitį, kaip išsaugoti 2015-aisiais metais liepos 10-21 dienomis barbariškai nukeltas žymių menininkų skulptūras.

***

Bernardo Bučo ir Petro Vaivados skulptūrą „Žemės ūkis“, įkainotą 730 eurų, pastatyti Žemės ūkio ministerijos kiemelyje - tų pačių žemdirbių duoną valgome ir šiandien.

***

Napoleono Petrulio, Broniaus Vyšniausko skulptūrą „Pramonė ir statyba“ - įkainotą 730 eurų, pastatyti Ekonomikos ir inovacijų ministerijos kiemelyje - pramonė ir statyba dar nenunykusi - skulptūra juk nepavadinta „komunistinio darbo spartuoliai“.

***

Juozo Mikėno ir Juozo Kėdainio skulptūrą „Mokslo jaunimas“, įkainotą 863 eurais - Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kiemelyje. Vietoj jaunojo komunizmo kodekso, įdėti jaunojo ES statytojo kodeksą, arba maldaknygę - mano dukros studijavo pirmąjį kodeksą, o anūkai mokykloje studijavo naująjį ES kodeksą. Abu kodeksai mums primesti...

***

Broniaus Pundziaus skulptūrą „Taikos sargyboje“, įkainotą 863 eurais, padovanokim Kauno karo muziejui - lankytojams primintų, kas mus okupavo - juk tūkstančiai sovietų mobilizuotų Lietuvos karių karo metu svetimų teritorijų neokupavo - o į tuos gyventojus šaudė tuščiais patronais!

***

Ministerijoms išdalintos skulptūros būtų restauruotos ir prižiūrėtos - šitaip išsklaidytume grupines ideologines grėsmes.

***

Radviliškio mieste, Radvilų gatvėje, gyvenantis Arvydas Kadžiulis pastebi: skulptūras griauname, o kagėbistų ir jų parankinių sąrašus užslaptinome 75 metams.

Iš tikrųjų, gerb. Arvydai, skundę, įdavę žmones, kenkę tautai, ramiai gyvena iki šiolei ir juokiasi, matydami, kaip Šimašius griauna praeities ženklus.

***

Vilnietė Marcelė: „Prieš rinkimus Šimašius nedrįso nugriauti Petro Cvirkos paminklo, rinkimus laimėjęs paminklą nugriaus. Bet ką šis ponas darys su talentingojo Rimvydo Dauginčio (1944-1990 m.) pagal rašytojo apsakymą „Lakštingala“ sukurtą įstabią, poetišką, ant griovio pakraščio sėdinčio ir švilpyne apie besiartinantį priešą perspėjančio berniuko skulptūrėlę? Ši meniška skulptūra saugo ne tik rašytojo, bet ir paties menininko atminimą. Berniuko-lakštingalos skulptūra stovi tarp medžių Savanorių prospekto pradžios dešiniajame skverelyje, o galėtų papuošti kur kas atviresnę miesto aikštę. Širdis sustotų šią poetišką skulptūrą išvydus „Grindos“ teritorijoje „aprengtą“ juodu polietilenu.“

***

Vieni Vilniaus miesto istorijon įsirašė statydami bažnyčias, pilis, rūmus, kiti bažnyčias paversdami sandėliais. Šiandieniniai miesto valdytojai istorijon įsirašys griaudami garsių menininkų paminklus, lyg griaudami vienetinius skulptorių darbus galėtų pakeisti, perdaryti praeitį. Praeitis be savo ženklų, kaip paukštis be vieno sparno.

***

Skaitytojai apie referendumus

Referendumų surengta, regis, 12. Penki pripažinti įvykusiais.

Dabar kviečia referendumuose balsuoti už Lietuvos pilietybės išsaugojimą ir Seimo narių skaičiaus sumažinimą iki 121.

***

Loreta P., Šiauliai: „Partijos, Seimas, prezidentūra žmones girdi dviem atvejais: per rinkimus ir per referendumus. Nepritariu dejuojantiems, kad referendumai brangiai atsieina. Per sunkmetį užsienio bankai iš Lietuvos išsivežė milijardus, kasmet milijonus eurų skiriame mūsų pinigais išlaikomoms partijoms, kurios turi savų milijonierių, bet lenda į mūsų mažutes kišenes.

Kiekvienas tėvas, motina nori, kad uždarbiauti išvažiavę vaikai išsaugotų Lietuvos pilietybę. Pati auginu tris dukras, viena baigusi Šiaulių universitetą dirba Norvegijoje didelio privataus namo valytoja, kiemo prižiūrėtoja. Kitos dvi dukros vasarą po studijų nuvažiavo pasižiūrėti kaip vyresnėlei sekasi, sugrįžo pašiurpę: taigi didžiulio namo šeimininkė ėjo sesei iš paskos ir vis liepdavo sugrįžti ir valyti iš naujo, nors viskas blizgėjo. Tai kaip dabar bus su vyresnėlės dukros pilietybe? Jai sako: išmok norvegų kalbą, priimk pilietybę ir tada galėsi gauti švaresnį darbą. Verkiu ir šaukiu: nedrįsk mainyti lietuvybės, grįžk namo. Dvi dukros, tavo sesės, Lietuvos pilietybę turės, nes jų ir su šluota svetimiems plauti grindų neišvarysi, o tu, vyriausia, jau pilietybės nebeteksi. Balsuosiu, kad visos trys mano dukros pilietybę išsaugotų.“

***

Kasparas, Kelmė: „Vienatiniam sūnui sakiau: nevažiuok, nesusigundyk kitų sukurtu gėriu, nes būsi nemėgiamas. Kurkis gėrį gimtinėje, nelauk kol tą gėrį sukurs kiti, bet kur tau - draugų įkalbėtas išdūmė Anglijon. Vištų gaudyti ir sprandus nusukinėti. Sakiau, atvažiuosiu bent pasižiūrėti, kur tu gyveni ir koks tas vištininko darbas. Nenori. Sako: visas prasmirdęs, bet užsikalsiu vestuvėms ir grįšiu. Nieko jis ten neužsikals, bet grįžti sarmata, nes jaučiu, kad grįžtų plikas. Tai ką, jau ir lietuvybę atimti, nes, kai kils grėsmė, šautuvo neims? Bet kiek likusių kratosi tarnystės Lietuvos kariuomenėje. Jie šautuvą ims ar ners į užsienius - sienos tai atviros.

Sūnus grįš, nes gaudant vištas jau pradingo inžinieriaus mokslų diplomas. Palikim vaikams tėvynės pilietybę - pašėlios svetur, atsikąs svetimo „pyrago“ ir grįš.“

Skaitytojai apie „valstybės tarnautojo dieną“

Povilas, Raseiniai: „Valstiečiams“ siūlau įteisinti „valstybės tarnautojo dieną“, kuomet kartą per mėnesį ministerijų, žinybų darbuotojai išvažiuotų į seniūnijas, susitiktų su vietos žmonėmis, be pykčio aptartų bėdas, atsakytų į rūpimus klausimus, duotų patarimų, kur kreiptis su reikalais.

Tarnautojai galėtų išvykti grupėmis iš kelių ministerijų ir žinybų. Dabar regiu tokį vaizdą: mūsų, kaip ir kitų, savivaldybės darbuotojai susiskirstė sklypais: čia mano darbo daržas, tas - tavo, aš nekišu nosies į tavo daržą, tu - į mano. Mėnesių mėnesiais sėdi prisvilę prie kėdžių ir laukia kol vargai pasibels į jų kabinetų duris. O juk iš atokesnių apylinkių kada panorėjęs neatvažiuosi, jei savo automobilio neturi.“

***

Ponas Ramūnai Karbauski, išklausyk mūsų kalbų ir tarnystės įstatyme įvesk privalomas „valstybės tarnautojų dienas“ - susitikti su žmonėmis ir išaiškinti valdančiųjų politiką. Dabar ant „valstiečių“ visi karia šunis ir meluoja.

Skaitytojai siūlo Lietuvos televiziją atskirti nuo Lietuvos radijo

Jadvyga, Utena:
„Seniau ausis išūžė, gerklėje strigo KGB, NKVD, dabar kasdien po kelis sykius - LRT ar LTR. Dar pridėkime ES...

Aš noriu paprasto dalyko: turėti Lietuvos televiziją ir Lietuvos radiją. Du savarankiškus, biudžeto išlaikomus, patikimus informavimo šaltinius, stotis. Jokių generalinių vadovų. Dvi stotys turės vadovus, kurie galės tarpusavyje konkuruoti ir savaip lenktyniauti dėl klausytojų ir žiūrovų meilės. Dabar LRT vadovauja iš privačios žinybos atėjusi generalinė, išsilaiko mūsų sąskaita, o elgiasi, lyg gyventų privačiame dvare. Televiziją atskyrę nuo Radijo, išvengtume vienos krypties - dešiniųjų - žinių, komentarų, tyrimų inspiruoto paveikslo. LRT menkai prisideda prie valstybės pažangos garsinimo, visus tyrėjų, komentatorių šovinius nutaikę į „žaliuosius“, Vyriausybę, Seimo daugumą. Televizijoje, Radijuje dirba šimtai gabių žurnalistų, o vis kviečiami iš pašalės, kad smarkiau lotų ir niekintų tuos, kurie per rinkimus laimėjo valdžią.“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net