Skaidrėjame tikrai ar laikinai?

2010 spalio mėn. 28 d. 13:41:13 Perskaitė 2288

Korupcijos suvokimo indeksas (KSI) Lietuvoje kilstelėjo iki 5 balų. Dešimtbalėje vertinimo sistemoje. Tokio skaidrumo pastarąjį dešimtmetį dar nebuvo. 178 šalių lentelėje pakilome į 46 vietą.

Ką tai rodo? Specialiųjų tarnybų suaktyvėjimą. Prevencinį šių tarnybų darbą. Profesionalesnį darbą. Ir, aišku, aktyvesnį visuomenės dalyvavimą tiriant korupcinius ryšius. Tad valio visuomenei ir valio spec.tarnyboms. Dirbkime, stenkimės, kontroliuokime toliau. Kol pasivysime šiemet skaidriausiąją Daniją. Gavusią net 9,3 balo.

Kita vertus, prie KSI augimo prisidėjo ir ekonominė krizė, ir emigracija, ir nedarbas. Sumažėjo pasiturinčių, paskutinių centų nebranginančių žmonių. Kai sumažėja kontingentas, išgalintis kyšius duoti, savaime sumažėja kontingentas, galintis kyšius imti. Taip sakant, kuo mažiau šalyje vyrų, tuo daugiau toje šalyje senmergių. Ypač kenčia per daug išdidžios. Nunyksta būtent tas kontingentas, kuris “smulkių kapeikų” neima. Jei rizikuoja, tai už daug didesnes sumas. O kam rizikuoti ir prarasti gerai mokamo biudžetininko tarnybą, jei didelio kyšio beveik niekas nesiūlo? Šalyje likę tik pensininkai, bankų skolininkai ir mažamečiai. Tas aktyvusis sluoksnis, kuriam gali sukurti kokį nors dirbtinį barjerą ir taip priversti švaistytis kyšiais, gerokai nunykęs.

Noras imti išlikęs. Toks žmogiškas noras. Bet niekas (beveik!) neduoda. Todėl įvyksta savaiminė, nuo jokių spec.tarnybų nepriklausoma korupcijos dieta. Skaidrinimasis. Užauginęs didesnį KSI.

Dar viena KSI pagerėjimo priežastis - dėl krizės deficitiniai valstybės ir savivaldybių biudžetai. Dėl jų sumažėjo viešųjų pirkimų skaičius. Savivaldybės jei ir perka, tai vis kuklesnes paslaugas. Kai šalyje nevykdomi grandioziniai projektai, apmiręs statybų sektorius, sumažėja užsakymų kokius nors projektus priimti, atmesti, derinti, suderinti. Leisti. Neleisti. Palaiminti. Patobulinti. Vadinasi, terpė, kurioje gali veikti ir korupciniai ryšiai, dėl ekonominės krizės gerokai apsilpusi. Mažiau gyvybinga. O tai irgi prisideda skaidrinant Lietuvą. Kai miškas dėl krizės praretintas, lieka tik krūmai, stambesnieji žinduoliai išsibėgioja. KSI vėl gali nukristi, kai ekonomika ims atsigauti. Kai vėl visiems prireiks visokių leidimų statyti, kurti bei dalyvauti. Konkuruoti dėl užsakymų. Būtent tada ataugs tas simbolinis miškas, kuriame lengva pasislėpti didiesiems korupcijos žinduoliams. Todėl didėjančiu KSI vertėtų džiaugtis, kai ekonomika auga. Nes tada KSI rodo ne priverstinę dietą, bet tikrąjį skaidrumo lygį. Tačiau būkime atsargūs optimistai. Tikėkimės, kad miškas ataugs netankus. Aktyvūs piliečiai ir spec.tarnybos bus vis nepakantesni kyšininkams.

Korupcijos ir taip pakanka. Nes kontrabandos pakanka. Kontrabandinių cigarečių. Turguose iš po skverno. Ir pilstuko. Jei iš šio sektoriaus Vyriausybė tikisi kažkaip atsiimti 1 mlrd. litų, vadinasi, sektorius klesti. Sektorius auga. Kuo daugiau kontrabandos, tuo daugiau ją aptarnaujančiųjų. Juokinga būtų galvoti, kad toks klestėjimas įmanomas be korupcinių ryšių.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net