Populizmas ar pažadų vykdymas?nuotraukos (22)

2019 vasario mėn. 24 d. 10:14:24 Perskaitė 3741

Seimas 58 balsais pritarė referendumui dėl parlamentarų skaičiaus sumažinimo iki 121. Referendumas turėtų įvykti gegužės 12-ąją. Sutaps su šalies prezidento rinkimų pirmuoju turu.

 

Oponuojantys tikina, jog valdantieji tik todėl sugalvojo šį populizmu pagrįstą referendumą, kad paskatintų rinkėjų aktyvumą. Iš anksto tikintis, jog taip į antrąjį turą pateks Saulius Skvernelis. Oponuojantys taip pat tikina, jog mažinant Seimo narių skaičių, mažinamas ir demokratinis piliečių atstovavimas. Esą kuo mažiau Seimo narių, tuo lengviau jiems susitarti ar juos paveikti.

Ar baimės pagrįstos? Pirma, oponentai iš anksto įsitikinę, jog referendumas dėl Seimo narių sumažinimo tikrai įvyks. Piliečiai seimūnų skaičių sumažins. Opozicija pati prisipažįsta, jog Seime ne visi dirba? Bet kam taip vaikiškai išsiduoti? Gal palaukime gegužės 12-osios. Opozicijai puiki proga per tris mėnesius įtikinti piliečius seimūnų skaičiaus nemažinti. Jei turi rimtų argumentų už nemažinimą - tai pirmyn. Kas trukdo?

Antra, politika yra populizmas savaime. Todėl vieniems kitus kaltinti populizmu yra juokinga. Trečia, Seimo narių skaičiaus mažinimas buvo įrašytas į kai kurių partijų programas. Skyrėsi tik skaičiai. Pvz., Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga norėjo sumažinti Seimo narių skaičių radikaliau. Palikti tik 101 seimūną. Nors nepateikė jokio būtent šį, o ne kitokį skaičių pagrindžiančio argumento. Tarkime, kad neseniai su vaikais matė filmą „101 dalmantinas“. „Darbiečiai“ ketino palikti 111 parlamentarų, nes šį skaičių mėgsta. Labai. Šimtmečio pradžioje žadėjo per 111 dienų įvykdyti savo programą. Neįvykdė. Todėl puiku, jog kažkas kažką ir vykdo. „Valstiečiai“ žadėjo Seimo narių skaičių sumažinti, todėl logiška, kad dėl to darbuojasi.

Ar valstybei, netekusiai 20-ies parlamentarų, grės didesni pavojai? Šnipais aplips? Nebent piliečiai, kažkaip tarpusavyje susitarę, imtų į Seimą rinkti tik pavojingus žmones. Vagis, kolaborantus, intrigantus, korumpuotus. Tačiau jei tokius rinktų, tai koks skirtumas - ar jų bus 121, ar 141? Ar su viena musmire nusinuodysi, ar su dešimčia - rezultatas tas pats. O jei Seime liks ta pati seimūnų gabumų, talento ar tik sėdėjimo įvairovė, tai Seimas dirbs kaip dirbęs. Vieni kokybiškiau, o kiti - prasčiau. Bet naujų pavojų neprisidės. Niekas, norėdamas gauti asmeninės naudos, nepapirkinėja viso klinikų, bankų, ministerijų ir t.t. personalo. Pasirenka vieną naudingą asmenį. Lygiai taip pat niekas nepapirkinės viso Seimo. Nei didesnio, nei sumažinto. Pasirinks konkrečius asmenis. Be to, rinkėjai jau pastebėjo, jog žmonės Lietuvoje tol protingi  ir gabūs, verslūs ir geri specialistai, kol nepatenka į Seimą. Čia prasideda norėjimo, bet nieko negalėjimo fazė. Tad kuriems galams atiminėti iš sveikų žmonių protus? 20 sutaupytų veiklių, energingų protų ir ant žemės pravers.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net