Merus išsirinkome, klausimai likonuotraukos (2)

2019 kovo mėn. 24 d. 08:48:44 Perskaitė 2381

Pasibaigė merų rinkimai. Politologams bei visuomenės nuomonių tyrėjams įrodę, kad rinkėjas Lietuvoje neprognozuojamas.

 

Pirmajame merų ture rinkėjai neišsigando, jog jų pasirinkti kandidatai yra oficialūs įtariamieji. Ar net nuteisti, bet nuosprendžiai dar neįsiteisėję. Na, ir kas? Nes visuomenė atsimena, kiek merų, kuriais domėjosi Specialiųjų tyrimų tarnyba, vėliau buvo triukšmingai išteisinti. Tad, kad ir kaip būtų keista, eiliniai piliečiai labiau nei valdžios elitas gerbia teisingumą - valstybės pagrindą. Labiau paiso nekaltumo prezumpcijos. Tad jei rinkėjai antrajame rinkimų ture ir išbrokavo kelis prokuratūros kaltinamus merus, tai, matyt, dėl kažkokių kitų priežasčių. Galbūt labiau susijusių ne su kaltinimais, bet su asmeninėmis eksmero savybėmis. Tarkime, per kelias ar tik vieną kadenciją sugebėjo prisigaminti per daug priešų. Nes buvo per daug valdingas, susireikšminęs ir t.t.

Rajonuose aktyviausiai balsuoja vyresnio amžiaus rinkėjai. Nes jaunimas migruoja į didžiuosius šalies miestus ar užsienin. O vyresniam žmogui meras asocijuojasi su pavyzdinio kolūkio pirmininku. Na, gal ir paima kažkiek sau. Bet geras ir malonus žmogus. Ir kolūkiu gerai rūpinasi, ir su centrine valdžia sutaria. Kam tokį pirmininką keisti? Todėl ne visai teisūs manantys, jog merų ilgaamžiškumą lemia vis dar kylanti šalies ekonomika. Esą kai miesteliai gražėja, rinkėjų gyvenimai gerėja, tai ir tas pats meras patinka.

Tačiau kaip tada paaiškinti, jog kai kurie merai išbuvo savo postuose dešimtmečiais. Kai ekonomika trypčiojo vietoje. Ir tada, kai dar nebuvo tiesioginių mero rinkimų. Merus išrinkdavo savivaldybių tarybos. Vadinasi, ilgaamžiai merai - asmenybės, sugebančios sutarti. Palenkti į savo pusę ir opoziciją. Tai laviravimo meistrai, patinkantys žmonėms. Žinantys, jog pagrindinis gero mero požymis - neduobėtos gatvės ir gėlynai. Priešingu atveju, įvyks kaip Kauno mieste. Prieš Visvaldą Matijošaitį buvusios miesto galvos statė „Žalgirio“ areną, tiltus, rekonstravo prospektus, baseinus, tačiau nesugebėjo įrodyti, jog Kaunas tvarkosi. Nesusiprato atlikti vieno paprasto dalyko. Atsiprašyti kauniečių už laikinus nepatogumus, nes Kaunas tvarkosi. Pripaišyti plakatų su šypsenėlėmis. Tai sugebėjo tik V.Matijošaitis. O Kauną anksčiau valdžiusios partijos buvo nubaustos už aroganciją. Už nesugebėjimą naudotis viešaisiais ryšiais. Visuomenėje - kaip šeimoje. Niekas nenori per daug susireikšminusių, pasipūtusių šeimynykščių. Įtikėjusių, kad tik jie teisingai sustato sofas. Tokias personas rinkėjai atšaldo.

Vis dažniau skamba klausimai, ar nereikėtų riboti merų kadencijų? Jei net šalies prezidentai renkami tik dviem kadencijoms. Tačiau, kas už tai balsuos, jei pačių Seimo narių kadencijos nėra ribojamos? Posėdžiauk nors ir 30 metų. Jei esi rinkiminio sąrašo priekyje, vieta Seime garantuota iki gyvos galvos. O kas sąraše atsiduria pirmieji? Pats partijos vadas ir jam klusniausieji. „Prožektorius“ ir neturintys savo atskiros nuomonės. O kai „prožektoriaus“ baterijos išsenka, pastumdėliai išsilaksto.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net