Keliai į gerovės valstybę žada būti duobėtinuotraukos (55)

2019 rugsėjo mėn. 08 d. 12:00:06 Perskaitė 14961

Prezidentas Gitanas Nausėda ir jo komanda jau paskelbė darantys konkrečius žingsnius gerovės valstybės kūrimo link. Seimo rudens sesijai prezidentūra teikia pluoštą pasiūlymų, kaip sukaupti 100 mln. eurų neįgaliųjų ir pensininkų skurdui sumažinti.

 

Pasiūlymai tokie - keisti pelno mokesčio, gyventojų pajamų mokesčio, akcizų tarifus. Sumažinti ūkininkų lengvatą dyzelinui. Taip, vienur tarifus padidinus, o kitur - lengvatas atėmus - štai ir turėtume pirmus 100 mln. Pradžiuginti būtų ne tik pensininkai ar neįgalieji, bet ir šeimos, auginančios vaiką iki 12-os metų. Abu tėvai savo darbovietėje gautų po vieną papildomą laisvadienį. Taip galėtų stiprinti ryšį su vaiku. O piliečiai, prižiūrintys senus tėvus, galėtų gauti penkis papildomus laisvadienius. Tai, žinoma, jautru. Tačiau visi, kam teko prižiūrėti senus tėvus, puikiai žino, kad penkių papildomų laisvų dienų metuose tikrai nepakanka.

Tiesa, G.Nausėda pabrėžia, jog gerovės valstybė - tai ne tik papildomos pajamos ar lengvatos. Gerovės valstybei būtinas ir didesnis piliečių bendruomeniškumas bei valdžios atvirumas.

Kaip į šiuos prezidento ir jo komandos teikiamus pasiūlymus sureaguos Vyriausybė ir Seimas? Negi drįs pareikšti, jog nekurs gerovės valstybės? Aišku, taip nesakys. Ypač turint galvoje, kad rinkimai jau nebe už kalnų. Bet niekas netrukdo remtis naujovėmis nepatenkintomis piliečių grupėmis. Žemdirbių atstovai, vos išgirdę apie prezidentūroje jau „kerpamą“ lengvatą dyzelinui, aimanuoja apie žemdirbystei nepalankų Lietuvos klimatą. Esą, jei pabrangs dyzelinas, pabrangs ir žemės ūkio produktai. Nes mūsiškiai ūkininkai, jei suskaičiuotume jų aimanas per tris dešimtmečius, gyvena tai Arktikoje, tai Sacharoje, tai Indijoje per liūčių sezoną. Bet niekada Lietuvoje. Žemdirbystei itin tinkamame krašte. Nes mūsiškių derlius arba supūva, arba išdžiūsta, arba visai neišdygsta. Premjeras, vos išgirdęs apie prezidento siūlymą dėl dyzelino, jau pareiškė, kad ši lengvata liks. O tai reiškia, kad pirmieji 100 mln. Eur, skirtų gerovės valstybei, jau susitraukia. Bendruomeniškumo čia tikėtis neverta.

Darbdavių atstovai taip pat pareiškė, kad papildomas laisvadienis vaiką auginančiam darbuotojui darbdaviui kainuos 150 Eur. Gal valstybė darbdaviui tuos pinigus kompensuos?

Ką reiškia tokia pirmoji reakcija, nesunku nuspėti. Tai reiškia, jog prezidento komandai lengva nebus. Nes visi piliečiai nori kažką gauti, bet niekas iš piliečių nenori duoti. Nuo savęs pradėti mažinti socialines atskirtis.

Už G.Nausėdą balsavo 70 proc. atėjusių prie balsadėžių. Vadinasi, 70 proc. pasisakė už gerovės valstybę. Tačiau viena yra pasisakyti „už“ ir visai kas kita, kai dėl kitų gerovės reikia kažko atsisakyti pačiam. Juolab kai Lietuvoje apstu tokių, kurie gyvena jau seniai susikūrę savo gerovės valstybėles, ir kuriems G.Nausėdos įsivaizduojama gerovės valstybė visai nereikalinga.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net