Kam siųsti po velnių, jei galima išsiųsti į Briuselįnuotraukos (30)

2019 rugpjūčio mėn. 04 d. 10:33:57 Perskaitė 8298

Vis dar neaišku, ką premjeras, šalies prezidentui ir Seimui pritarus, ketina deleguoti į Europos Komisiją (EK). Lietuva paprastai deleguoja tuos, kurie trukdo vietoje. Arba tiek netrukdo, kad norėtųsi geram žmogui atsilyginti. Visgi protingiau išimti į batą įkritusį akmenuką. Nei dėkoti akmenukui, kad neįkrito.

 

Akmenukų yra. Ir būtent batuose. „Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis mielai išsiųstų 5 metams į Briuselį savo partijos vicepirmininką, ekonomikos ir investicijų ministrą Virginijų Sinkevičių. Kam šalia savęs partijoje turėti jauną, perspektyvų konkurentą. Juolab palankų Viktorui Pranckiečiui. Tačiau kyla klausimas, kas politiškai naudingiau? Artimesnėje politinėje perspektyvoje R.Karbauskiui naudingiau išsiųsti į eurokomisares Ingridą Šimonytę. Ir taip per Seimo rinkimus susilpninti konservatorius. Bet tokiam viražui reikia diplomatiškumo iš vienos pusės. Ir naivumo iš kitos pusės. Todėl neišdegs. Konservatoriai nėra naivūs. R.Karbauskis nėra diplomatiškas. Nebent pati I.Šimonytė konservatorių nepagailėtų. Dar vienas variantas R.Karbauskiui - išsiųsti į EK Seimo pirmininką. O nepavykus išsiųsti Seimo pirmininko, išsiųsti į EK Gediminą Kirkilą. Vietoje kompensacijos, jog V.Pranckietis kėdės neužleidžia. Taip pavyktų išlaikyti nebyrančią koaliciją. Be to, G.Kirkilas nestokoja politinės patirties. Vienintelis akivaizdus trūkumas - nėra moteris. O EK naujoji vadovė Ursula fon der Lejen pageidauja feminos.

Yra Lietuvoje ir moterų. Pavyzdžiui, S.Skvernelis sutramdo priešiškumą ir siūlo į Europos komisares Dalią Grybauskaitę. Nes akmenukas, kai pradės kritikuoti iš Bajorų, nemažas. Tiek S.Skverneliui, tiek naujajam šalies prezidentui. Tačiau Lietuvoje konstitucinių valdžių santykiai buvo tokie įtempti, atvirai priešiški, kad abejotina, jog „priešui“ ar „priešei“ ką nors gero pasiūlytų. Ar gelbėtų nuo per mažo aktyvumo. O jei ir bando, nebūtinai kas nors iš „priešo“ pagalbą priima. Suveikia žmogiškos ambicijos ir pasipūtimas. Maždaug taip - eik velniop, pats ar pati savo karjera pasirūpinsiu. Nebadauju. Pinigų užsidirbau pakankamai.

Yra Lietuvoje ir daugiau moterų. Galima atsilyginti Irenai Degutienei. Už aukštą politinę kultūrą, kuri Seime retai pasitaiko. Bet S.Skvernelis nėra Kultūros ministerija. Jam reikia tokio eurokomisaro, su kuriuo galėtų bendrauti žemiškiau. Tokiu atveju, socialdemokratai Seime turi Rasą Budbergytę. Jau dirbusią Europos aukščiausiosios audito organizacijos (EUROSAI) pirmininko pavaduotoja. Abi šias eurokomisares remtų ir dvi didžiosios EP frakcijos. Tad jei „valstiečiai“ leis S.Skverneliui ieškoti eurokomisaro(-ės) ne tik „valstiečių“ ir koalicijos partnerių pievose, tinkamų žmonių ras.

Ką S.Skvernelis parinks, o prezidentas ir Seimas pritars, aišku viena. Tas žmogus X dings iš mūsų akiračio. O grįžęs jau nepritaps. Užsienis mūsiškius veikia kaip perauklėjimo įstaiga. O lietuviai perauklėjimo klausimu yra labai plastiški. Nesvarbu, ar vištas užsienyje peštų, ar Briuselyje posėdžiautų. Koks skirtumas, ką išsiųsime? Išsiųsime X, bet sugrįš Y.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net