Gerovės valstybė? O kodėl nepabandžius?nuotraukos (66)

2019 rugsėjo mėn. 22 d. 12:12:03 Perskaitė 15163

Šią savaitę prezidentas Gitanas Nausėda prezidentūroje susitiko su premjeru Sauliumi Skverneliu, ministrais, profsąjungų ir verslo asociacijų atstovais. Premjeras ir prezidentas po susitikimo pasidžiaugė, jog abiejų vizijos ganėtinai panašios. Abu nusiteikę mažinti skurdą, skatinti didesnį piliečių solidarumą ir t.t.

 

S.Skvernelis pasidžiaugė nauja prezidentūros ir Vyriausybės bendradarbiavimo forma. Sakė, jog šūkiai „Darbas Tėvynei“ ir „Kurti gerovės valstybę“ yra suderinami. Aišku, praverstų ir nacionalinis partijų susitarimas - per visas Seimo kadencijas užsispyrusiai kurti gerovės valstybę. Ne rietis, ne griauti, bet kurti.

Gerovės valstybė - tai toli gražu ne šiek tiek padidinta pensija ar pinigai vaikui. Gerovė tada, kai pilietis savo valstybėje nesijaučia balastu. Kai nėra veidmainystės, kai visi ūbauja apie savižudybių prevencijas, nemokamas psichologines telefono linijas, bet neduoda žmogui net darbo. Nes jis tai per senas, tai per jaunas, tai angliškai blogai kalba. Tai naudingų pažinčių neturi. Lietuvoje su piliečiais elgiamasi lygiai taip pat, kaip elgiamasi Pravieniškių zonose. Jautresni, neįžūlūs asmenys palaužiami pirmiausiai. O su palaužtais sunku sukurti gerovės valstybę. Įžūlesni prie jos net neprileis.

Gerovė bus tada, kai pilietis savo valstybėje jausis orus ir saugus. Ne šiaip renkantis trupinius nuo sėkmingesnių stalo. Gerovė bus tada, kai lietuvio Lietuvoje nekaustys baimė. O ji kausto vis labiau. Biudžetininkai jau bijo prasižioti, kad ko nors ne taip nepasakytų. Savicenzūra jau pasiekusi vos ne sovietines aukštumas. Tetrūksta, jog vėl pradėtume kalbėti ezopine kalba. Baidydamiesi vieni kitų. Skyriaus vedėjo. Departamento direktoriaus. Mero. Ministro. Kaimyno. Feisbuko influencerės. Net slaugytojos. Nes visi, kas tik Lietuvoje gali, vieni prieš kitus pučiasi.

Gerovė bus tada, kai vis daugiau politikų nutars konstruktyviai dirbti. Nes Seime griovėjų daug. Net ir nuoširdžiai kuriančiai Vyriausybei tenka veržtis pro dirbtines kliūtis. Tas gerovės valstybės kūrimas susietas ir su asmenine rizika, ir asmenine avantiūra. Idealistus paprastai pirmuosius sumindžioja. Ir dar apšaukia niekšais.

Gerovės valstybė bus tada, kai lietuviui nereikės kaip valkatai uždarbiauti ne savo Tėvynėje. Kai nereikės jo vilioti. Pats sugrįš. Supratęs, kad jo laukia. Juo džiaugiasi. Mes dar neišmokome džiaugtis savo žmonėmis. Gerbti vien todėl, kad esame.

Per penkerius metus gerovės valstybės nesukursime. Galų gale, vieniems gerovė - susirasti meilę, o kitiems - gauti kompensaciją vaistams. Tačiau G.Nausėdos siūlomas visuomenės solidarumas yra vienijantis leitmotyvas. Gerovė prasidės tada, kai išgyvenimo lenktynių išvarginti, tarpais netgi sužvėrėję individai labiau įsižiūrės, kuo tapo. Ir atsipeikės. Ne taip, kaip rašo utopistai. Bent šiek tiek. Pajus bent kažkokią užuojautą savo tautiečiams. Sotesnis pastebės alkaną. Sveikas - ligonį. Ir niekas neprasivardžiuos lūzeriais, vatnikais, runkeliais.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net