Gedulo ir vilties birželisnuotraukos (65)

2020 birželio 22 08:34:00 Perskaitė 11105

Birželis yra bene dramatiškiausias XX a. Lietuvos mėnuo. 1940 m. birželio 15 d. mūsų valstybę okupavo Sovietinė armija. 1941 m. birželio 14 d. per masinį mūsų tautiečių trėmimą iš Lietuvos buvo ištremta 17 tūkst. žmonių. Iš jų apie 40 proc. buvo vaikai. Jei apie pirmąsias dvi skausmingas datas nevengia kalbėti visuomenė ir istorikai, tai trečioji birželio data - 1941 m. birželio 23-iosios sukilimo pradžia - vis dar minima pusbalsiu. Ir vertinama dviprasmiškai.

 

Kad ir kaip būtų, Lietuva buvo vienintelė sovietų okupuota šalis, kuri, prasidėjus Vokietijos ir Sovietų Sąjungos karui, ryžosi ginkluotam pasipriešinimui. Šiam žingsniui buvo ne tik fiziškai bei ideologiškai pasiruošusi, bet ir pakako drąsos. Lietuviai ne tik sukilo, bet, vokiečiams dar neįžengus į Lietuvą, paskelbė atkūrę savo valstybės nepriklausomybę. Kaip vėliau išaiškėjo, šių norų mums nepavyko įgyvendinti. Vieną okupantą pakeitė kitas.

Lietuvos aktyvistų frontas (LAF), įkvėpęs lietuvius sukilti, sovietiniais laikais tapo keiksmažodžiu. Tapatinamu tik su žydų tautybės mūsų piliečių žudynėmis. 1941 m. birželio 27 d. „Lietūkio“ garaže.

Visos tautos turi savo išgamų, budelių ir budulių. Tačiau niekšybės negali užgožti Birželio 23-iosios sukilimo tikrosios reikšmės. Sukilimas įrodė, jog lietuviai, jau metus kentę sovietinę okupaciją, buvo tarsi galinga spyruoklė. Tauta įsitempusi laukė progos atsitiesti. Valstybingumas okupuotų lietuvių sąmonėje niekur nebuvo dingęs. Netgi sustiprėjęs. Kai žmonės pamatė, kaip gyvuliniais vagonais išvežami jų artimieji. Tarp jų - net tūkstantis mokytojų. Taip pat kunigų, karininkų, politikų, mokslininkų. Kai Tauta per kelias dienas praranda didžiąją dalį savo dvasinio elito, kai šeimos nežino, kas jų kitą naktį laukia - visa tai tik sustiprino lietuvių ryžtą sukilti. Pasinaudojus pirmąja istorine proga.

Sukilimas įrodė, jog ir beveik prieš 80 metų nebuvome nuolankių veršių tauta. Bandėme atkurti savo valstybę. Štai tuo ir esame unikalūs. Skyrėmės ne tik nuo anksčiau į Sovietų Sąjungą inkorporuotų tautų, bet ir nuo latvių bei estų. Matyt, todėl šį sukilimą iš mūsų galvų taip stengėsi išgyvendinti sovietų ideologai. Ir jiems beveik pavyko. Sukilimas buvo galutinai sutapatintas su holokaustu. LAF sumanytojai apšaukti niekšais, žydšaudžiais ir t.t. Tarsi būtent Lietuva holokaustą būtų išprovokavusi visoje Europoje. O Tauta, jau susiruošusi švęsti Rasas, Kupolę, Jonines, per sukilimo datą tiesiog peržengdavo. Šią datą užgoždavo būsimų Joninių laužai.

Tačiau nė už ką neturėtume užmiršti, kaip lietuviai visomis, net ir pačiomis dramatiškiausiomis, progomis stengėsi atkurti savo valstybę. Netgi rizikuodami būti saviškių paniekinti. Kaip diplomatas, LAF įkūrėjas Kazys Škirpa (1895-1979). Kažin, ar tikėjęsis, kad dalis tautiečių jį žemins, šmeiš. Net ir XXI a. Nepriklausomos Lietuvos sostinėje Vilniuje. Mes vis dar kartais elgiamės taip, tarsi istorijos mokytumės iš sovietinės LTSR vadovėlio. O pažymius mums rašytų Josifas Stalinas. Istorijai nereikia veidmainiškų apipavidalinimų. Istorijai reikia tiesos.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net