Gal bent šį kartą bankų klientai sužinos teisybęnuotraukos (21)

2019 balandžio mėn. 22 d. 14:55:25 Perskaitė 4054

Vyriausybė kreipėsi į Generalinę prokuratūrą prašydama patikrinti, ar per 2008-2009 metų krizę valstybės institucijos atsakingai atliko finansinių įstaigų priežiūrą. Aiškiau kalbant, ar Lietuva tinkamai kontroliavo čia veikiančius komercinius bankus. Taip pat prašoma išsiaiškinti, ar valstybės institucijos galėjo kontroliuoti VILIBOR rodiklį. Nes dėl išaugusio VILIBOR bankų klientų permokėtų palūkanų suma galėjo siekti iki 500 mln eurų.

 

Vyriausybės kreipimąsi, kol „valstiečio“ Stasio Jakeliūno vadovaujamas Seimo Biudžeto ir finansų komitetas dar nebaigė savo tyrimo, būtų galima laikyti ir priešrinkimine premjero kampanija. Logiškiau būtų palaukti rudens. Kai parlamentinis tyrimas bus baigtas. Kita vertus, o kodėl ne dabar? Visada yra tinkamas laikas pamatyti tikrąjį bankininkystės veidą. Užslėptą už kodų, šarvuotų durų bei seifų. Bet valstybė tai išsiaiškinti gali. Netgi privalo. Dėl savo piliečių. Gindama viešąjį interesą.

Visada yra tinkamas laikas, nors politiškai tinkamo laiko beveik niekada nėra. Beveik visi laikai sutampa su savivaldybių, Seimo, Prezidento, Europos Parlamento rinkimais bei referendumais. Visada galima įžvelgti opozicijos, politinių oponentų puolimą. Bet šiame tarpsnyje, tarp buvusių ir būsimų Seimo rinkimų, parlamentarai dar turi laiko sužinoti atsakymus. Ar tikrai bankams buvo būtina per ekonominę krizę savo čiabuvius klientus taip skausmingai nugręžti? Aišku, Sauliui Skverneliui būtų daug naudingiau, jei prokurorai atsakytų į klausimus labai operatyviai. Ir taip atsakytų, kad būtų galima įgelti konkurentui Gitanui Nausėdai. Tačiau niekas Lietuvoje taip ilgai netiriama kaip finansiniai reikalai. Tai ne tas atvejis, kai budulis smogė kitam buduliui kirviu. Ir su nusikaltimo įrankiu prigulė šalia pamiegoti. Taigi, tyrimas bus ilgas. Ir dar neaišku, ką ištirs. Įsipainios į ilgas ekspertizes ir klausimų pradžias pamirš. Nebent iš tikrųjų įvyktų didžiulis stebuklas. Prokurorai atsakytų į Vyriausybės klausimus labai operatyviai. Ir būtinai teigiamai. Kad atsakingos valstybės institucijos piliečių negynė.

Kita vertus, o kodėl prokurorai turėtų skubėti? Nebent būtų šventai įsitikinę, jog naujuoju šalies prezidentu taps S.Skvernelis. Ir dabartiniam generaliniam prokurorui Evaldui Pašiliui už per ilgą tyrimą nedovanos. Nors iš esmės toks solidus tyrimas, jei yra ne priešrinkiminė kampanija, ir turi tęstis ilgai. Net ir labiausiai prisidirbę finansininkai lengvai nepasiduoda. O kol kas niekas, net ir premjeras, nežino, kas prisidirbo, kas - ne ir kas tokiose situacijose kaltas. Valstybės institucijos, leidusios nuskurdinti savo piliečius, ar pats bankininkystės pradžiamokslis. Mokantis išspausti kuo daugiau pelno.

Bet gal bent šį kartą sulauksime ne pusinių, o rimtų atsakymų? Nes Lietuvoje, kai kalbama apie bankus, kredito įstaigas, ar pensijų fondus, niekada nebūna vieningų išaiškinimų. Visi vietiniai ekonomikos „genijai“ išvarto savaip. O klientai lieka kvailio vietoje.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net