respublika.lt

Zigmas VAIŠVILA: Ar tikrai dar Lietuva?

(239)
Publikuota: 2022 lapkričio 28 13:57:44, Zigmas VAIŠVILA, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras
×
nuotr. 1 nuotr.
Jono Basanavičiaus premijos laureatas Jonas Vaiškūnas - kovotojas už lietuvių kalbą. Eltos nuotr.

Lapkričio 23-iąją minėta 104-oji 1918 metais atkurtos Lietuvos kariuomenės diena.

 

 

Vilnius. Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas: „Mūsų kariuomenė tapo stipresnė, visuomenė atsparesnė, sąjungininkų parama didesnė, o Lietuvos laisvė brangesnė. Laisvė, vardan kurios savo gyvybes paaukojo tūkstančiai Lietuvos karių, savanorių ir partizanų, iš kurių išmonės, nepaliaujamo tikėjimo, drąsos ir meilės Tėvynei semiasi šiandienos kariai."

Ar tikrai? Ar mums brangi Tautos istorija, ar vis dar gerbiame save, ar tik mus niekinančius? Ar dėl tokios „laisvės" jie aukojo savo gyvybes? Tikrai ne.

Tą pačią lapkričio 23 d. paskelbta, kad Nacionalinės Jono Basanavičiaus premijos komisija 2022 m., t.y. 30-ąją (tai nutylėta) premiją skyrė muziejininkui Jonui Vaiškūnui. Šaunu, smagu, bent viena gera žinia ir pragiedrulys šioje beviltiškos valdžios klampynėje. Tačiau Kultūros ministerija kreipėsi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją dėl galimo interesų konflikto premiją teikiančios komisijos sudėtyje.

O Dieve, tik po komisijos sprendimo valdžiai „paaiškėjo", kad viena iš premijos teikimo komisijos narių Dalia Urbanavičienė ir premijos gavėjas J.Vaiškūnas priklauso tai pačiai visuomeninei organizacijai!

Galėtų būti dar vienas anekdotas apie valdžią, tačiau kultūros ministras Simonas Kairys rimtu veidu aiškina, kad jam „svarbiausias yra J.Basanavičiaus premijos prestižo išlaikymas ir procedūrinis aiškumas bei skaidrumas.„Vadybinimas" svarbiau už esmę, turinį ir patį J.Basanavičių. O jau J.Vaiškūno veikla, matyt, tik devintas vanduo nuo kisieliaus.

Kada dalyvavimas visuomeninėje veikloje tapo Lietuvos valstybėje „tarnybine etika"? Pasidomėjau ir, ko gero, supratau. „Tarnybinė etika" nepažeidžiama, kai tai daro pati valdžia.

Štai Vyriausybė paskelbė, kad „prieš metus pradėtos rengti Valstybės pažangos strategijos „Lietuva 2050" kontekste sušaukta Piliečių taryba - pasaulyje paplitęs, bet Lietuvoje dar naujas valdžios bendradarbiavimo su visuomene būdas, kai atsitiktinai atrinkti visuomenės atstovai sprendžia valstybei svarbius klausimus."

Valdžios „30 atrinktų dalyvių iš visos Lietuvos šį spalį dvi dienas Druskininkuose diskutavo apie skirtį tarp „mes" ir „jie", nagrinėjo neįgaliųjų integracijos, priklausomybių prevencijos, tautinių mažumų, visuomenės tarpusavio pasitikėjimo klausimus ir dalijosi mintimis, kaip galėtume spręsti visuomenėje kylančias problemas."

Štai taip su Lietuvos piliečiais „suderinta" valstybės strategija iki 2050 metų. Šie 30 valdžios atrinktųjų „tiki, kad 2050 metais gyvensime geresnėje visuomenėje, supratingesnėje, matysim, kas yra blogai, kelsim tas problemas, o svarbiausia - jas spręsim nelaukdami, kol įsisenės." Labai konkretu!

Jei tarybiniais metais valdžia tezes apie geresnį gyvenimą skelbė su įkvėpimu, tai šiuolaikinėje „pasaulyje paplitusioje" praktikoje tai panašiau į davatkišką pritarimą valdžiai. Ir nesvarbu, kas tai daro, ar „Lietuva 2030", ar „Lietuva 2050" projektus ruošiantys „atrinkti" nusamdytieji, ar 30 „atrinktų visuomenės atstovų", tikriausiai ne patys mokėję už dviejų dienų pabendravimą su valdžios atstovais Druskininkuose.

Nenuostabu, kad tarp šių valdžios 30 „atrinktų visuomenės atstovų" nėra J.Vaiškūno, kurio dešimtmečiais trunkanti visuomeninė veikla, pažiūros, išsilavinimas ir išprusimas, pilietiškumas matomi ir žinomi žmonėms. Kodėl Lietuvos piliečius „atstovauja" jų nerinkti ir visuomenei nežinomi asmenys? Matyt, neatsitiktinai skelbiami šių „atstovų" tik vardai, bet ne pavardės, profesijos, išsilavinimas, visuomeninės veiklos patirtis.

Taigi, visuomenės atstovas Lietuvoje, matyt, yra tik tas, kurį pasirenka Lietuvos valdžia. Ir apmoka už lojalumą ar „darbą" visuomenės (teisingiau, valdžios).

Belieka sulaukti kito, jau išbandyto valdžios žingsnio - J.Vaiškūną paskelbti „grėsme nacionaliniam saugumui". Tai rašau visiškai rimtai, nes jis ir bendraminčiai, be kita ko, aktyviai ir viešai gina Lietuvos valstybinę kalbą, kurią Seimą užvaldžiusieji pagal taip vadinamos „Laisvės" partijos programą nori paleisti cirkuliuoti „laisvai", t.y. be valstybės priežiūros. Ir su nelietuviškos abėcėlės raidėmis. Valstybę atstovaujantys teismai „sukurs" precedentus, perrinkta Valstybinės kalbos komisija viskam pritars. Nereikės net keisti Konstitucinio Teismo nutarimų dėl lietuvių kalbos gynimo.

Aš pradedu nebepažinti Lietuvos. Šiandieninės Lietuvos, kuri nebe ta, kuri buvo 1991 m. sausio įvykių metu. Atvirai prievartaujama ir tylinti. Ir Lietuvos kariuomenė, kuri nežinia kieno, nežinia prieš ką bus nukreipta šios visiškai susipainiojusios Lietuvos valdžios. Susipaniojusios dėl gobšumo ir tarnystės tiek Rusijai, tiek Vašingtonui, tiek Europos Sąjungai, į kurią mūsų Tauta neįstojo. Ir tai yra baisiausia - nepasitikėjimas valdžia ir baisi nuvarytų nuo kojų žmonių apatija.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
181
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (239)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s