respublika.lt

V.Vaicekauskas: Rinkimų voratinklisnuotraukos (19)

2020 vasario mėn. 24 d. 15:00:27
Vladas VAICEKAUSKAS, „Respublikos“ apžvalgininkas

Kalbuosi su „Respublikos“ bičiuliu, mažo Miroslavo miestelio, esančio Alytaus rajone, gyventoju, vienu iš Žemdirbių sąjūdžio kūrėjų, politiku Jonu Juravičiumi.

×
nuotr. 4 nuotr.
Jonas Juravičius 9 metus vadovavo Miroslavo seniūnijai. Redakcijos archyvo nuotr.

 

- Kas numezgė rikimų voratinklį?

- Voratinklį numezgė Seimo partijos ir įteisino savo sukurtame „Rinkimų įstatyme“.

- Nuo ko partijas saugo voratinklis?

- Kad į Seimą nepatektų jaunos politinės jėgos ir visuomeniniai rinkimų komitetai.

- Kokį vaidmenį voratinklyje turi 5 procentų administracinė rinkimų kartelė?

- Kartelė - stiprus voratinklio rėmas.

- Dėl kartelės procentų susikirto prezidentas ir valdančioji Seimo dauguma. Kaip reagavote?

- Juokiausi. Kartelės aukštis neapsaugojo partijų nuo moralinio ir korupcinio nuopuolio: Lietuvos liberalų sąjūdis, „Tvarka ir teisingumas“, Darbo partijos veikėjas Gabšys galuojasi teisme.

- Natūrali „kartelė“ yra rinkėjo balsas?


- Taip. Gitaną Nausėdą prezidentu išrinko balsai. Rinkėjų balsų pritrūko Ingridai Šimonytei ir Sauliui Skverneliui.

- Ką dar saugo 5 procentų administracinė kartelė?


- Seimo močiutes ir senolius. Administracinė kartelė dešimtmečiais saugo „sąrašines kėdes“, geras algas, geras kanceliarines išmokas, geras seimūnines pensijas. Gera alga + gera išmoka + gera pensija = šveicariškas gyvenimas. Partijų voratinklis Seimo senoliams ir močiutėms kadencijų neriboja. Štai prezidentui nustatyta dviejų kadencijų riba. Seimo partinių senolių ir močiučių sąrašus 2020 metų rinkimų metu derėtų gerai pakedenti.

- Rinkėjus gali papirkti kokia nors pakiša...


- Stojimo į ES metu pirmą dieną referendume dalyvavo 20 procentų rinkėjų, pamėtėjus nemokamų miltų, skalbimo pakuočių, atsukus alučio kranelius antrą referendumo dieną biuletenius pasiėmė dar 40 procentų varguolių. Bet šiandien milteliais rinkėjų nepapirksi... Nežinai, kas tavo gundymus įrašys, nufilmuos.

- 2020 metų sausio 23 dieną LRT „Panoramoje“ kalbintas Gabrielius Landsbergis pareiškė: „prastesnės Vyriausybės Lietuva dar neturėjo“.


- Netikiu, kad rinkėjai trokštų sugrįžti į A.Kubiliaus laikus. Tuomet tektų perpus sumažinti pensijas, išmokas šeimoms, atlyginimus, o „Sodrai“ padaryti milijardinę skolą.

- Agentūros „Baltijos tyrimai“ apklausose „valstiečiai“ nustumti į ketvirtą vietą. Juos lenkia net juodojoje buhalterijoje ir teismuose skendusi Darbo partija.

- Mažiau politikuojant „Vilmorus“ agentūra savo apklausose „valstiečiams ir žaliesiems“ stabiliai skiria antrą vietą.

- Tačiau dešiniuosius palaikantys politologai, apžvalgininkai, LRT, opozicionieriai sutartinai pučia antiskvernelišką dūdą.


- Tai vienos gaidos melodija. Vienos gaidos melodija turi mažai atspalvių, nuobodi ir greit įkyri. Anksti pradėję pūsti, rinkimų finiše pristinga kvapo.

- Pavyzdžiui...

- Taip nutiko 2016 metų Seimo ir 2019 metų prezidento rinkimuose. Politikos pūtikų burnos plačios, bet galvose mažoka talento.

- Valstiečių ir žaliųjų partiją palikęs Poderys LRT portale labai negražiai kalbėjo apie „valstiečius“, sakė, kad siekdami rinkimų kartelę nuleisti iki 3 proc. perpildė jo kantrybės taurę.

- Ponas Poderys į Seimą pateko per „valstiečių“ sąrašinę malonę, ketverius metus gavo Seimo nario atlyginimą, naudojosi „kanceliarinėmis“ išmokomis, pajutęs, kad 2020 metų rinkimuose į „valstiečių ir žaliųjų“ sąrašus nepateks, pa-bė-go. Kiekvienas padorus žmogus, metęs frakciją, turėtų padėti ir Seimo nario mandatą.

- Nė vienas iš dešimties pasitraukusiųjų iš Valstiečių ir žaliųjų frakcijos to nepadarė!


- Todėl, kad rinkimų voratinklis partijų pakeleiviams leidžia keliauti iš vienos frakcijos į kitą - kaip po Kalvarijų turgų.

- Pabėgėliai dažniausiai apsistoja Seimo mišrioje prieplaukoje.

- Ir ten linksmai gyvena: už savo veiksmus neatsako nei prieš partijas, nei prieš Seimą, nei prieš rinkėjus... Aš juos vadinu laisvaisiais politikos „menininkais“. Tai savotiški biudžetiniai išlaikytiniai.

- Pamėginkime suformuluoti pabėgėlių kredo.

- Man nepatinka kotletas, todėl galvoju, kad visas maistas blogas... Gerai, kad pabėgo Poderys ir 9 jo bičiuliai. Prieš 2020 metų rinkimus „valstiečiai ir žalieji“ apsivalė nuo politikos pakeleivių.

- Sugrįžkime prie rinkimų voratinklio. Kur jo pradžia?


- Seniūnijose. Prieš 14 metų voratinklis iš kaimo bendruomenių atėmė teisę rinkti savo seniūną, seniūnijos tarybos narius. Seniūnijos neteko savarankiško biudžeto, prarado teisę valdyti jos teritorijoje esantį biudžetinį turtą. Pamatinė valstybės valdymo pakopa tapo savivaldybės pliku administraciniu padaliniu.

- Voratinklis piliečiams leido tiesiogiai rinkti merą.

- Bet nesuteikė teisės jį atšaukti. Tai gali padaryti tik teismas savivaldybės tarybos daugumos teikimu. Dvi kadencijas atstovavau mažumai, nusidaužiau alkūnes, o meras tik juokėsi.

- Kaip nutinka, kad socialdemokratų, konservatorių merai savo postuose išsilaiko 10-20 metų?

- Mero rankose daugiamilijoninis savivaldybės biudžetas, visas biudžetinis turtas, biudžeto darbuotojai. Meras yra pagrindinis rajono, miesto darbdavys. Jis dalija darbus, pareigas, skiria, atleidžia darbuotojus, pasirenka net mokyklos sargą ar gatvės šlavėją... „Biudžetiniai žmonės“ turi savo šeimas, tėvus, senelius, pulką giminaičių, bičiulių ir draugų. Visi vienas kitą palaiko. Sako: „meras yra labai ūkiškas žmogus“. To dažniausiai užtenka, kad susirinktų pakankamai balsų.

- Jūs devynerius metus vadovavote Miroslavo seniūnijai.

- Bet meras čia pralaimėjo rinkimus, vienintelėje rajono seniūnijoje. Žmonės nenusisuko - dvi kadencijas iš eilės mane rinko Alytaus rajono tarybos nariu.

- Nesuprantama, kodėl voratinklis leido savivaldos rinkimuose dalyvauti visuomeniniams rinkimų komitetams.


- Tikėjosi: visuomenininkai, kaip vaikai, pažais smėlio dėžėje ir greit visas jų entuziazmas išgaruos. O komitetai ėmė ir laimėjo. Alytaus, Panevėžio, Šiaulių, Kauno miestuose.

- 2019 metų savivaldos rinkimuose komitetai nušlavė visas partijas.


- Už komitetus balsavo 315 tūkst. rinkėjų, komitetai gavo 317 vietų tarybose, laimėjo 12 merų postų, vienu meru daugiau nei turi konservatoriai!

- Prezidentė Dalia Grybauskaitė dar po 2015 metų savivaldos rinkimų perspėjo, kad į politiką veržiasi pseudodemokratinių rinkimų triumfas.

- Ir kad visuomeniniai komitetai tampa vienkartinės demokratijos grimasa su politinių atskalūnų reanimacija. Neaiškiu finansavimu, menka kontrole ir su vieninteliu tikslu - siekti valdžios. Laikraščio iškarpą su prezidentės kalba saugau iki šios dienos.

- Kaip po to reagavo voratinklis?


- Visuomeniniams rinkimų komitetams neleido dalyvauti Seimo rinkimuose!

- Amžiams?

- Visuomeniniai komitetai gali suvienyti ir, atlikę visus formalumus, įkurti, sakykim, „Vienybės“ partiją. 2024 metais galėtų dalyvauti rinkimuose lygiomis teisėmis su visomis partijomis.

- Voratinklis iš paskutiniųjų stengiasi, kad vienmandačių apylinkių neliktų, tai nenaudinga partijoms.

- Jei rinkimus laimės dešinysis flangas, taip ir įvyks. Kol kas naikinti vienmandačių apylinkių neleidžia Seimo dauguma.

- Kokias voratinklio paspęstas kliūtis turi įveikti nepartinis pilietis, panorėjęs dalyvauti Seimo rinkimuose?

- Susigrąžinti būrį palaikytojų, gauti būrio rekomendacijas, sumokėti įnašą, reklamuotis už savo lėšas ir t.t. Arba stoti į partiją ir gauti jos paramą.

- Biednam dalyvauti ir laimėti nepalikta jokių šansų?

- Dalyvavę ir pralaimėję iki šiol skendi skolose. Voratinklis biedniokais nepasitiki, todėl laiko už pavadžio.

- 2020 metų Seimo rinkimų mūšio lauke jau išrikiuotos trijų didžiųjų Seimo partijų armijos. Socialdemokratų partijoje - 17 tūkst. sąrašinių narių, konservatorių flange - 15 tūkst. sąrašinių narių, o „valstiečių ir žaliųjų“ stovykloje truputį daugiau nei 4 tūkst. narių. Jėgos nelygios.

- Sėkmę lems kokio partinio rango vadai stos armijų priešakyje. Ką pasirinks nepartiniai rinkėjai - „valstiečių ir žaliųjų“ S.Skvernelio nuveiktus darbus ar socialdemokratų ir konservatorių už rinkėjų pinigus gražiai įrištus pažadus, t.y. programas. Nei socialdemokratai, nei konservatoriai ant rinkimų stalo nepadės nė vieno valstybės ir tautos labui nuveikto reikšmingo darbo. Jų ketverių metų opoziciniai krepšeliai - tušti. Nemažai lems, į kurią pusę pūstels prezidentūros vėjūkštis. Politikos vėjarodė rodo, kad vėjūkštis nepalankus valdantiesiems ir S.Skvernelio Vyriausybei. Bet vėjas kryptį keičia netikėtai.

- Apklausų agentūros, politologiniai trintukai, apžvalgininkai 2020 metų rinkimuose iš anksto pergalę skiria Tėvynės sąjungai-krikščionims demokratams. Girdi, Seimo pirmininku taps G.Landsbergis, o premjere I.Šimonytė.

- Su pergalėm ir pareigom konservatoriai visad paskuba. Kartais rinkimus gali laimėti, bet negauti absoliučios valdžios. Konservatoriams nepavyks ir šį kartą.

- Pone Jonai, politinio purvo buldozeris valdančiuosius atkakliai stumia į pagriovį...

- Nelaimės todėl, kad iš visuomenės gelmių tebesklinda kirmėlynų, mėlynųjų, raudonųjų utėlių, sugedusių cukrinių runkelių dvokas. Praėjo daug metų, bet dvokas neišgaravo, nuoskauda nesugijo, žaizda atvira.

- Kokia jūsų 2020 metų rinkimų prognozė?


- Kad ir ką kalbėtume, kaip vartytume, Seimo dauguma ir Sauliaus Vyriausybė padarė nemažai gerų darbų, susirinko kritikos guzų, išsivalė nuo prielipų, subrendo, įgijo patirties, tad sveikas protas sako, kad būtų išmintinga patikėti tęsti darbus ir po 2020 metų Seimo rinkimų. Darbų tęstinumas stabilizuotų valstybę ir padėtų kurti, stiprinti gerovės valstybę.

- Velnio neštas ir pamestas optimistas... Gerbiu tave, bičiuli!

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (19)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PAJAMOS: „Klaipėdos naftos“ liepos mėnesio naftos terminalų preliminarios pardavimo pajamos siekia 2,4 mln. eurų, ir lyginant su praėjusių metų liepa, yra 0,5 mln. eurų, arba 17,2 proc. mažesnės.
  • GAISRAS: šeštadienio naktį, 03.21 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas pranešimas apie tai, kad Tauragės mieste dega lentpjūvė.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Kaip manote, ar reikėtų ilginti atostogas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar buvote grybauti, uogauti?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+13 +15 C

+15 +17 C

 

+16 +18 C

 +27 +29 C

+28+30 C

 

+24 +26 C

1-2 m/s

1-2 m/s

 

1-2 m/s

       

Nuorodos