respublika.lt
 

Velnio portreto kūrimasnuotraukos

2016 lapkričio mėn. 28 d. 18:39:12
Vladas Vaicekauskas, „Respublikos“ apžvalgininkas

Kieno tiesą skelbė žiniasklaida prieš rinkimus, rinkimų metu ir jiems pasibaigus.

×
nuotr. 9 nuotr.
Lauras Bielinis

 

Šaudė pro šalį

Ar galėtum žmogų, nematęs jo darbų, nepažinęs jo gyvenimo, išvadinti įtartina, nepatikima persona?

Būtų nesąžininga? Nepadoru? Nekrikščioniška?

Profesorius Lauras Bielinis: į Seimą atėjo žalia masė...

Profesorius Tomas Janeliūnas: rinkimus laimėjo netikras pranašas.

Komentatorius Rimvydas Valatka: į Seimą ir valdžią prasiskverbė visokie gyviai iš Nojaus laivo.

Žurnalistas Vytautas Bruveris: kvailoki rinkėjai nusipirko katę maiše, keletą kačių maiše.

Laidų vedėja Indrė Makaraitytė: atėjo žmonės be politinės patirties.

Laidų vedėjas Edmundas Jakilaitis: Valstiečių ir žaliųjų sąjunga kelia daug abejonių...

Užsienio bankų darbuotojai Gitanas Nausėda, Nerijus Mačiulis, Žygimantas Mauricas ir kt.: naujo Darbo kodekso atidėjimas yra labai blogas ženklas.

Visi bendru choru: atėjo neaišku kas, nežinia, kaip valdys, nežinia, ar ilgai išsilaikys!

Apie „žalią masę“


Fermeriai iš žalios masės suslegia silosą raguočiams. Silosą tranšėjose laiko 5-6 mėnesius - kol sušeria. Po to tranšėjas kruopščiai išvalo, kad seni likučiai netaptų puvėko užkratu. Pastebėję infekciją, tą masės dalį iškart pašalina.

Kas ketverius metus Seimą taip pat papildo „žalia masė“. Rinkėjai aktyviai stebės, kad „žalios masės“ neapkrėstų apkartęs senas raugas. Jei, neduok Dieve, taip nutiks, tai seną užkratą po ketverių metų taip pat pašalins. Tuo abejoti neverta.

...žalia masė, profesoriau, yra gerai: perleista per sveikų raguočių skrandžius, ji virsta šviežiu pieneliu, gardžia mėsele, o svarbiausia, užaugina sveiką prieauglį.

Apie netikrus pranašus

Jų buvo visais laikais. Tačiau ką laikyti tikru, o ką netikru pranašu, keblu. Pavyzdžiui, dvi tyrimų-apklausų kontoros visus metus skelbė ir lentelėse rodė, kad rinkimus laimės socialdemokratai. Prašovė!

Profesorius T.Janeliūnas rėmė dešinįjį sparną ir pranašavo jų pergalę. Prašovė!

Profesoriaus augintiniai politologijos studentai vieningai balsavo už konservatorius. Prašovė!

Tačiau ir profesorius, ir jo auklėtiniai, šaudę į lankas, savęs nelaiko puolusiais pranašais.

Profesorius ir jo kolegos augina ypatingą politologų kartą: oponentus kritikuoja - juos žemindami, diskutuoja - žemindami, prognozuoja - žemindami, rašinėja žemindami visus, kurie nepatinka ar neįtinka.

Aiškiai regėti, kad būsimieji profesionalai į pasaulį, Europą, Lietuvą ir viską, kas joje gimsta nauja, mokomi žvelgti dešine akimi ir klausytis dešine ausimi, lyg būtų pusiniai žmonės.

...O apačioje, tautos gelmėse, brendo tai, ko nelaukė nei profesorius, nei jo augintiniai. Ir kai per antrąjį turą prasiveržė, ko nelaukė visi, atrodė kaip pasismardinę katinai.

...Sklinda negeras gandas, kad profesorius T.Janeliūnas ir jo augintiniai apsisarmatinę pradėjo ruoštis instituto, kuriame dirba ir mokosi, paankstinto bankroto procedūroms.

Apie Nojaus laivo gyvius

Gyvis yra pavojingesnis už kirmėles - jis ėda tautos kūną nematomas. Šmaikštuolis R.Valatka, Valstiečių ir žaliųjų sąjungą sulyginęs su Nojaus laivo gyviais, prašovė! Nojus, Dievo patartas, didžiojo potvynio metu į savo laivą paėmė ne šiaip visokius gyvius, o porikes - kad galėtų veistis ir daugintis.

Rimvydas, kasdien purvelį pildamas ant „gyvių“, padėjo jiems laimėti rinkimus - kartais padarai gerą darbą to nenorėdamas.

Kalbant rimtu veidu, mes visi esame iš Nojaus laivo. Nebūtų Nojus pastatęs laivo ir nepriėmęs „visokių gyvių“, - neturėtume ir R.Valatkos.

...Kai, žvainą naktį pasilypėjęs į Antakalnio kalnelius, žvelgiu į aukštybėse spindinčius šviesulius, galvoju: kaip įstabu, kad kartu su R.Valatka kosmoso platybėse skrendame be skafandrų.

Ką gali žinoti, galbūt „žalia Seimo masė“ nuo pražūties pasaulio platybėse apsaugos lietuvių tautą, turėtume stebuklą, prilygstantį Nojaus laivui, kuris išgelbėjo žmoniją.

Apie kates maiše

Tai mėgstamiausias žurnalisto V.Bruverio kalambūras. Katės maiše, kaip ir juodos katės gaudymas juodame kambaryje, Vytautui kelia baugesį - maišo katės gali išsibėgioti, jei tai nutiktų pavasariop, morčiaus metu, katės gali pradėti poruotis su kitos veislės katėmis. Nauja mišrūnų grupė gali tapti nauja Seimo dauguma...

Vytautas atviras, kaip bažnyčia: maišo katėmis nepasitikiu, nieko gero iš jų nelaukiu.

Vytautas netiki, kad maišo katės savo aštriais nagučiais gali išgaudyti biudžetines Seimo, Vyriausybės, ministerijų, žinybų, savivaldybių pelytes, kurios į seniai pragraužtus urvelius spėjo susinešti ir vis dar nešasi nemaža svetimų gėrybių.

Nuodėminga, bet turtinga Europa pašaro pameta ir iš šalies.


...Prisiveisė pelyčių, kurios į narvelius tempia ne po daug, bet kasdien ir ilgus metus. Turime pelyčių, kurios, susimetusios į komandas, nusitempia daug, tiek, kad pakaktų kelioms peliukų kartoms.

Išgaudyti bus sunku, nes biudžetinės pelytės artimai bendrauja su teisėsaugos žiurkėnais. Visi kartu artimai bendrauja su juodojo šešėlio peliukais - šie į savo požemines arterijas kasmet susitempia po 5-6 mlrd. euriukų vertės gėrybių. Norint sugaudyti kenkėjus, teks išardyti visą pasenusią valdymo sistemą, kuri ir yra biudžetinių pelyčių, žiurkėnų ir šešėlinės ekonomikos lopšys ir puotos stalas.

Laimė, kad vyriausiasis Vyriausybės katinas yra labai patyręs, atkaklus ir gabus medžioklis. Būtent šitą svarbų dalyką ir užmiršo V. Bruveris.

Apie patyrimų naudą

„Kieta“ žurnalistė I.Makaraitytė informacinėse televizijos laidose mėgsta kartoti: „valstiečiai“ neturi vadovavimo ir politinio darbo patirties. Žurnalistė tai laiko didžiausia rinkimus laimėjusiųjų yda.

Bet patirtis patirčiai nelygi. Kartais pašalietis patyrusių kojų suplaktoje žemėje pastebi tai, ko nebemato patyrusi akis. Kartais kur kas naudingiau nusibrozdinti alkūnes ir įgyti naujos patirties nei gyventi senos spąstuose.

Vargu ar šiandien toleruotina, godotina patirtis, kuri iš Lietuvos išginė 800 tūkst. darbingų Lietuvos vyrų ir moterų, didelę dalį tautos genofondo.

Vargu ar galime didžiuotis valdymo patirtimi, kai po 26-erių Nepriklausomybės metų valstybė nedega iš gėdos, prie maltiečių sriubos lėkščių kasmet susodindama po 500 tūkst. Lietuvos varguolių.

Mus toli už posūkio paliko mažutėlė Estija, dabar aplenkė ir Latvija. Eidami iš paskos, mes priversti skęsti kaimynų sukeltose dulkėse.

Įstabi Nepriklausomybės atkūrimo, įtvirtinimo patirtis aprašyta knygose, užfiksuota filmuose, padėta saugoti archyvuose, kasdien atgaivinama mokyklose, moksliniuose forumuose. Bet patirtis negali mažinti progreso greičio. Nori nenori, ateina metas persėsti į naujas modernias vežėčias ir ieškoti, semtis naujos patirties. Ar dėl to verta graužti savo gražius nagučius?

Edmundo Jakilaičio fenomenas

Visada galvojau ir net rašiau, kad į pokalbius, pašnekesius kviečiami žmonės būtų laikomi garbingais svečiais. Visada maniau, kad vedėjo profesinę vertę nusako ne jo uzurpuoto eterio kiekis, o kiek laiko leidžia kalbėti svečiams. Geriausia proporcija - 10 proc. tavęs ir 90 proc. svečių. Išmintingas laidų vedėjas pokalbį kursto įmesdamas vieną kitą pliauską, liepsnoti leidžia svečiams. Kai liepsnoti ima vedėjas, pokalbio temperatūra nukrenta susyk! Nekaraliauk, o karaliauti leisk kitiems - šventa vedėjo pozicija.

E.Jakilaitis sugriovė visus mano įsivaizdavimus. Jis į eterį įsiveržia kaip bosas, svarbiausia ir ryškiausia eterio žvaigždė, centrinė figūra. Jis akimoju tampa diskusijų dalyviu, bet tokiu, kurio plika galva turi nuolat kyšoti virš sukviestų svečių, žiūrovams primindama, kas čia šeimininkas. E.Jakilaitis, užuot sumaniai kurstęs pokalbį, ginčijasi, įrodinėja savo tiesą, prieštarauja, lenkia į savo pusę visais valstybės valdymo, ekonomikos, finansų, vidaus ir užsienio politikos klausimais. Ir argumentas stulbinantis: taip manau aš ir ekspertai.

Tikrai talentingas žurnalistas, vedėjas savo svečius nusiveda į reiškinių, įvykių, faktų gelmes ir iš ten grįžta praturtėję nauju, gilesniu suvokimu, apie ką nebuvo net pagalvoję. Tačiau kai metų metais matai tik šiek tiek apipešiojamas didžiules žmogų jaudinančias problemas, imi galvoti, kad suklysti pasirinkdamas žmogų gali net Dievas.

Lietuvos televizija ir radijas veikia kaip biudžetinė įstaiga. Todėl neverta įsivaizduoti, kad ši įstaiga, kur biudžetiniu darbuotoju dirba Edmundas, yra kažkas daugiau. Laisvamaniauti geriausiai už savus.

Nekišk pirštukų tarp svetimų durų

Užsienio bankų darbuotojai, dažnai blyksintys ekranuose ir radijo laidose, mėgsta pamokyti, kaip derėtų tvarkyti valstybės ir žmonių gyvenimo reikalus.

Man, pavyzdžiui, būtų kur kas įdomiau, kad pasigirtų, ką jie konkrečiai padarė, kad bankai, kuriems tarnauja, būtų mielesni Lietuvos piliečiams. Kažkodėl jų nuopelnų nematyti.

Man, pavyzdžiui, būtų malonu žinoti, kaip jie komentuoja, vertina, pataria, kaip geriau tvarkyti šalių, kurioms tarnauja, gyventojų reikalus, spręsti ekonomikos, finansų problemas. Negaliu garantuoti, bet jiems greičiausiai būtų pasakyta: nekiškit nagučių tarp durų. Duomenų neturiu, kad, pvz., G.Nausėda būtų išdrįsęs patarinėti švedų vyriausybei.

Dirbti svetimiems ir dėtis Tėvynės patriotu nėra labai padorus reikalas, didi vertybė. Todėl būtų geriau dažniau patylėti... Lietuviams kur kas įdomiau, kai apie valstybės reikalus, žmonių gyvenimus kalba savi ekonomistai, finansininkai, verslininkai, jie bent dirba Lietuvos labui.

Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • NELAIMĖ: pirmadienio vakarą Kaune žuvo iš namo ketvirtame aukšte esančio balkono iškritęs senolis.
  • ARTĖJA: Madagaskaro šiaurės vakarams pirmadienį, tikėtina, smogs tropinis ciklonas „Belna“; Madagaskaro pareigūnai Boenio regione, esančiame šiaurės vakarų Madagaskare, paskelbė raudoną pavojaus signalą.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
VZ LOGO 4

Dienos klausimas

Ar kada nors teko duoti kyšį?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip manote, ar prekybos centrai turėtų dirbti per Kalėdas?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+2 +3 C

+1 -3 C

 

-1 -2 C

+4 +6 C

0 +2 C

 

0 +1 C

0-5 m/s

0-5 m/s

 

0-5 m/s

Valiutų kursai

USD - 1.1075 PLN - 4.2837
RUB - 70.5731 CHF - 1.0959
GBP - 0.8420 NOK - 10.1238